Razorock aftershave lotions

Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Dr Takero από που το Emperor?

ΥΓ @Tolis7 Brut φτηνο εχει ο Χαρμάνης ~3,5 €
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Το Emperor από hairmaker.
Δεν έχει μεγάλη διάρκεια αλλά...τα σπάει! Αν βγάλει ο ραζοροκάς και edt θα γίνει χαμός!!!


Επίσης φθηνό Brut έχουν και τα Regina stores με τα χαρτικά & απορ.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ DrTakero!

Μόλις ειδα τα συστατικά στον Ιταλό Μπαρμπέρη:
Ingredients: Alcohol Denat, Aqua (Water/Eau), Parfum(Fragrance), Polysorbate 20, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Menthol, Dimethicone Copolyol, Tetrasodium EDTA, Geraniol, Citral, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde. Limonene, Linalool
.

Δεν το περίμενα να έχει διμεθικόνη.Για να μην παρεξηγηθω μια χαρά χρησιμοποιώ SC Nivea :mrgreen: . Μεταξύ μας Γιατρέ μου και τα Fine (έχω 2 σφραγισμένα ακόμα :twisted: )που γράφουν μονο 4 συστατικά μου φαίνεται λίγο περίεργο αν με εννοείτε... Άβυσσος το ανύπαρκτο σύστημα ελέγχου της FDA...
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Κρατάω πάντα μικρό καλάθι γενικώς με τα προϊόντα του Ιταλού.
Ή του ύψους ή του βάθους.
Φτηνά πάντως δεν τα λες
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Λοιπόν το Emperor εμένα μου μυρίζει σαν τον Fine L'Orange Noir. Είναι πολύ κοντά. Τουλάχιστον από το L'Orange Noir δείγμα που έχω χρησιμοποιήσει.
Απίστευτη γεύση πάντως και είναι αυτό που έψαχνα!

Επίσης και το Irish countryside έχει μια εξαιρετική καλοκαιρινή και δροσερή μυρωδιά. Περισσότερα πιο μετά και οταν χρησιμοποιηθούν στο ξύρισμα. Να δούμε και από ιδιότητες πως πάνε.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Επανέρχομαι στο θέμα και έχω να πω οτι και σε ιδιότητες είναι εξαιρετικά! Όπως ακριβώς τα λέει και ο Ανδρέας. Χαίρομαι που δεν έχουν αυτό το κάψιμο των Fine.

Όσον αφορά το άρωμα, πάλι τα περιάγραψε ακριβώς ο μάστερ! Πολύ ωραία αρώματα, μέτριας έντασης και με μεγάλη διάρκεια. Μπορεί να ξυριστώ το βράδυ, και να πιάνει η μύτη μου νότες του αρώματος το πρωί. Μαζί με τα Plissoft, έχουν κάνει και εδώ εξαιρετική δουλειά οι κύριοι Ξυραφόβραχοι! Σίγουρα οταν μου τελείωσει και κάποιο άλλο aftershave, θα δοκιμάσω και άλλες γεύσεις.

Κάνω πως δεν βλέπω το Dimethicone και ελπίζω στο μέλλον να το αντικαταστήσουν. Θα τους στείλω και μέιλ για αυτό το θέμα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αν είναι να τους στείλεις email Νίκο,εκτός από το Dimethicone Copolyol,πες τους και για τα:
Hydroxycitronellal και τα peg xxx... ;)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

__Nikolas έγραψε:...Μεταξύ μας Γιατρέ μου και τα Fine (έχω 2 σφραγισμένα ακόμα :twisted: )που γράφουν μονο 4 συστατικά μου φαίνεται λίγο περίεργο αν με εννοείτε... Άβυσσος το ανύπαρκτο σύστημα ελέγχου της FDA...
Το κόλπο στα Fine παίζεται εδώ :
Fragrance – Parfum – Συνθετικά αρώματα

Τα συνθετικά αρώματα που χρησιμοποιούνται στα καλλυντικά μπορεί να έχουν μέχρι και 600 διαφορετικά συστατικά. Το 95% από αυτά είναι από πετρέλαιο. Δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε ποια είναι αυτά τα συστατικά καθώς η ετικέτα λέει απλά Parfum ή Fragrance (άρωμα). Μερικά από τα προβλήματα που προκαλούν αυτές οι ουσίες είναι πονοκεφάλους, εξανθήματα, φαγούρες, κοκκινίλες, βήχα, άσθμα, τάσεις για εμετό, πολλά έχουν «ναρκωτική» επίδραση. Πολλά από τα χημικά που είναι στα συνθετικά αρώματα είναι τα ίδια με αυτά στον καπνό του τσιγάρου που είναι καρκινογόνα. Αν ένα καλλυντικό έχει τη λέξη Fragrance ή Parfum (άρωμα) δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε.

(Δεν προσπαθώ να πω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τέτοιου είδους καλλυντικά - αρώματα όπως λέει το άρθρο, αυτό είναι θέμα του καθενός μας και επιλογή του, απλώς λέω ότι πίσω από τα τέσσερα συστατικά μπορεί να κρύβονται πολύ περισσότερα ...)

Πηγή

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να ενσωματώσω το λινκ σε λέξη από το κινητό. ..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

__Nikolas έγραψε:Μεταξύ μας Γιατρέ μου και τα Fine (έχω 2 σφραγισμένα ακόμα :twisted: )που γράφουν μονο 4 συστατικά μου φαίνεται λίγο περίεργο αν με εννοείτε... Άβυσσος το ανύπαρκτο σύστημα ελέγχου της FDA...
Έχεις απόλυτο δίκιο Νικόλα,μπράβο για την σκέψη-αντίληψή σου,δεν θα κρύψω πως τα Fine είναι στην πρώτη γραμμή προτίμησής μου,και ως επακόλουθο να έχω μεγάλο stock*,από δαύτα,και σε διψήφιους αριθμούς... :"> :(

Ύστερα όμως από αρκετές μελέτες που έκανα,διαπίστωσα πως,τα υποτιθέμενα τέσσερα συστατικά,του mr Fine,
είναι άλλο ένα μεγάλο "κόλπο",η σωστότερη λέξη είναι,ψεύδος...δεσμεύομαι λοιπόν,να γράψω (όποτε έχω τον χρόνο),
δυο λόγια και μία μικρή ανάλυση για τα αγαπημένα μου/μας Fine...
akis_peiraias έγραψε:Το κόλπο στα Fine παίζεται εδώ :
Fragrance – Parfum – Συνθετικά αρώματα
Κατά αρχήν θέλω να πω πως,χαίρομαι ιδιαίτερα,όταν βλέπω ανθρώπους να ενδιαφέρονται και να αφυπνίζονται,και να μην τρώνε ότι τους σερβίρουν,φρονώ και ελπίζω ταυτόχρονα,να αποκαλυφθούν σύντομα όλα αυτά,που φτιάχνονται για εμάς,αλλά χωρίς εμάς...

Άκη λόγω ότι η "πηγή" που έχεις βάλει,είναι βοήθημα στην ουσία και όχι πηγή,έχει γραφτεί δε το 2010,όχι ότι τα λέει λάθος, αλλά έχει κάποιες ανακρίβειες.
Βέβαια όχι απλά άνοιξες τους ασκούς του Αιόλου,και το κουτί της Πανδώρας,αλλά έβαλες φωτιά στα μπατζάκια μας...

Υπάρχει μια ειρωνεία στην λέξη Parfum ,η ετυμολογία της λέξης προέρχεται από τη λατινική φράση (per) και (fumus) και σημαίνει (διά μέσου του καπνού),και new secondhand smoke(αγγλιστί) νέο παθητικό κάπνισμα;

Από το αρχείο μου,
“fragrance” Ο όρος αυτός κρύβει πολλές τοξικές χημικές ουσίες,ορθότερα στα συνθετικά αρώματα υπάρχουν πάνω από 5000 χημικές ουσίες,και το 72% από αυτά περιέχουν phtalates (φθαλικές ενώσεις),οι οποίες είναι hormone disruptors (ορμονικοί διαταράκτες). Προσπαθώντας να συνδέσεις το παρελθόν με το παρόν στην βιομηχανία αρωμάτων,δυστυχώς αποκαλύπτεις μια ριζική αποσύνδεση,από τον αρχικό θεραπευτικό σκοπό,και τη χρήση των αγνών αιθέριων ελαίων.

Τα συνθετικά αρώματα του σήμερα,είναι πάρα πολύ μακριά από τα θεραπευτικά βάλσαμα,προσφιλής τόσο πολύ από τον αρχαίο κόσμο,ότι κάποια άξιζαν περισσότερο και από τον χρυσό. Αντί να είναι τα φάρμακα,τα σημερινά αρωματισμένα προϊόντα σχετίζονται με τον διαβήτη,την παχυσαρκία,αυτισμό,ADD/ADHD και ορμονικές διαταραχές.
Δυστυχώς,το άτομο που φοράει ή χρησιμοποιεί το άρωμα,δεν είναι το μόνο που επηρεάζεται,το συνθετικό άρωμα επηρεάζει την ποιότητα του αέρα και για εκείνους που μοιράζονται το χώρο.

* Δικαιολογία :Δεν έψαχνα για άλλα,είχα κλείσει με τα Fine...
~Δεν είναι ότι παίζεται κόλπο στα Fine,αλλά δυστυχώς σε σχεδόν όλα,δεν απελπίζομαι,άλλωστε στο χέρι μας είναι να τα αλλάξουμε όλα.!!!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεκτος καθε προβληματισμος για τετοιου ειδους θεματα - αλλα βγαινουμε πολυ offtopic στο συγκεκριμενο thread. Ανοιξτε ενα νεο θεμα να το συνεχισουμε εκει ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”