Fine clean vetiver vs fresh vetiver

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28034 times
Been thanked: 29307 times
Ηλικία: 64

Tony έγραψε:
foxtrot έγραψε:fine.clean.vetiver asl
Γιάννη,εάν θέλεις και μπορείς,γράψε κάπου την γνώμη σου (με ενδιαφέρει) για τις διαφορές μεταξύ των:
Fine,clean vetiver vs Green vetiver
Ευχαριστώ.
Μεταφέρω το θέμα εδώ, νομίζω ότι είναι καλλίτερα έτσι.

Αντώνη, μου έβαλες δύσκολα. :D
Οσον αφορά τα αρώματα, το έχω ξαναπεί είμαι σκράπας :"> , σπάνια χρησιμοποιώ EdC ή EdP, ενώ asl μόνο μετά το ξύρισμα τους τελευταίους 18 μήνες του ΠΞ.
Θα σου πω πως αν το μπουκάλι του asl δεν έγραφε vetiver, δεν θα το αναγνώριζα ποτέ.

Ψάχνοντας λοιπόν στο internet γιά το θέμα, έπεσα στο παρακάτω video στο youtube, το οποίο μου έλυσε την απορία και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Η δική μου διαπίστωση ήταν πως το clean vetiver "γλυκίζει" σαν άρωμα ενώ το fresh είναι πιό "οξύ", όπως τα λέει ο Nick shaves παρακάτω:

Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Ωραία! Πήρε κανείς το καινούριο Fine GREEN Vetiver να μας πει προς τα που κλίνει;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Έχει και τρίτο η παρέα Αντρέα ?
Δεν το ήξερα ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Ναι, αντικατέστησε τα άλλα δυο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ.!

Σου έβαλα όντως δύσκολα,αλλά δεν σε φοβάμαι εσένα,μια χαρά τα πας... :D

Τώρα στο ψητό θέμα μας,στην παράθεση που έκανα,αναζητώ αυτό το οποίο ρωτάει ο Ανδρέας,
δηλαδή Fine,clean vetiver vs Green vetiver,έτσι γράφω,και μάλλον το λάθος είναι δικό μου,
θα έπρεπε να γράψω: Fine,clean-fresh vetiver vs Green vetiver,βρε τι πάθαμε με τα vetiver... :doh:

Νομίζω πως,το έχεις το Green vetiver,αλλά και το clean vetiver,για αυτόν τον λόγο ζήτησα την γνώμη σου,
εκτός και αν δεν θυμάμαι καλά.

Έχω δοκιμάσει όλη την οικογένεια Fine,αφού είναι στα αγαπημένα μου,δεν ψάχνω κάτι άλλο,με καλύπτουν,τελευταίο πήρα το Green vetiver,και ακύρωσα την αγορά του Santal Absolut,εκεί φρενάρισα,ζητώ δηλαδή επιβεβαίωση,και διασταύρωση-γνώμες,πριν καταθέσω και εγώ την δική μου γνώμη,στο μυστήριο του Fine...



*Στα αρώματα και εγώ δεν τα πάω καλά,με τις περιγραφές,όμως συμφωνώ με την γνώμη σου για τα clean-fresh vetiver.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28034 times
Been thanked: 29307 times
Ηλικία: 64

Αντώνη, το καινούργιο green vetiver δεν το έχω αγοράσει ακόμα, γιατί από το site της Fine "φαίνεται" πως είναι το ίδιο με το clean vetiver, απομίμηση του Guerlain vetiver 1961.
Το fresh vetiver επίσης "φαίνεται" πως κυκλοφορεί ακόμα..

Πολλά υποσχόμενο είναι το lavender, που σκέφτομαι να μου το κάνω δώρο στην γιορτή μου. :)

Εχω ήδη τα American blend, clean και fresh vetiver και το L'orange noir, το αγαπημένο μου, απομίμηση του Terre d'Hermes.
Το Terre d'Hermes των 50+ ευρώ υπολείπεται του L'orange noir των 20 ευρώ και όσον αφορά τις ιδιότητες, αλλά και τα συστατικά.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”