Alcolado glacial vs fine snake.

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ψάχνοντας για πάγωμα μετά το ξύρισμα, με την ευχάριστη αυτή αίσθηση που κρατάει μερικά λεπτά και που εξαφανίζει μικροερεθισμούς και τσιτώνει το δέρμα, αγόρασα από το ebay μετά από υπόδειξη δεν θυμάμαι ποιού. Την fine snake το αντίπαλοι δέος το είχα τελειώσει ένα μπουκάλι των 100ml. Πλεονεκτεί λίγο το πράσινο alcolado που έχει ένα ελαφρύ άρωμα (που θυμίζει στο βάθος οινόπνευμα) που δεν μου πολυαρέσει αλλά υπερτερεί του fine που είναι περισσότερο "άοσμο" ή μάλλον έχει μια μυρουδιά που θυμίζει μάλλον χειρουργείο. Όμως στην κρυάδα νομίζω υπερτερεί καθαρά.
Δεν ξέρω κάποιο άλλο asl για ...πάγωμα μεταξυριστικό.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το Alcolado υπερτερεί στη παγωμάρα; Δεν κατάλαβα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Όχι βρε Δημήτρη. Υπερτερεί καθαρά στην παγωμάρα και όταν λέω καθαρά εννοώ καθαρά το fine. To θεώρησα λεκτικά αυτονόητο αφού έλεγα ότι το alcolado υπερτερει του fine στη μυρουδιά, Όμως στην κρυάδα υπερτερει καθαρά (το fine)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, δοκίμασε παγάκι! Ειδικά το καλοκαίρι (χειμώνα δεν το έχω δοκιμάσει και δε το βλέπω να το κάνω) δροσίζει και σφίγγει το δέρμα! Κι εγώ το διάβαζα και δεν έδινα σημασία αλλά μόλις το εφάρμοσα μετά από ξύρισμα εν μέσω κάυσωνα, έπαθα πλάκα! :DD
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Όταν λες παγάκι εννοείς μετά το ξύρισμα και υποθέτω και το πλύσιμο ένα παγάκι να το γυρνάς γύρω γύρω στο πρόσωπο? Αν εννοείς αυτό ότι θα παγώνει το πρόσωπο σίγουρα και θα καταπραϋνονται ερεθισμοί. Όμως αφενός το θέμα μας είναι οι δύο asl και αφετέρου δεν συγκρίνονται γιατί οι asl έχουν ή μάλλον κάνουν κι άλλα πράγματα εκτός από το πάγωμα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μενθολ εχουν και τα 2 οκ αλλα δεν ειναι ανταγωνιστικα προιοντα. Το Alcolado ειναι λοσιον με μενθολ (κανει για κολωνια, για aftershave, για επαλειψη δροσιας σε ολο το σωμα, ως lotion για τα μαλλια, για τα τσιμπηματα των κουνουπιων κλπ) και ανταγωνιστικο του προιον ειναι το Osage Rub της Jeris (Pinaud). Το Fine Snake ειναι ενα θανατηφορο after που εντυπωσιαζει με το "καψιμο" του αλλα στα μαλλια μου δεν θα το βαζα :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ Ηρακλή δεν θα έβαζα με τίποτα ούτε το alcolado.
Πάντως τελικά το fine πρέπει σίγουρα να υπερτερεί σε menthol.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

mitsos έγραψε:Ψάχνοντας για πάγωμα μετά το ξύρισμα, με την ευχάριστη αυτή αίσθηση που κρατάει μερικά λεπτά και που εξαφανίζει μικροερεθισμούς και τσιτώνει το δέρμα, αγόρασα από το ebay μετά από υπόδειξη δεν θυμάμαι ποιού. Την fine snake το αντίπαλοι δέος το είχα τελειώσει ένα μπουκάλι των 100ml. Πλεονεκτεί λίγο το πράσινο alcolado που έχει ένα ελαφρύ άρωμα (που θυμίζει στο βάθος οινόπνευμα) που δεν μου πολυαρέσει αλλά υπερτερεί του fine που είναι περισσότερο "άοσμο" ή μάλλον έχει μια μυρουδιά που θυμίζει μάλλον χειρουργείο. Όμως στην κρυάδα νομίζω υπερτερεί καθαρά.
Δεν ξέρω κάποιο άλλο asl για ...πάγωμα μεταξυριστικό.
Εγώ στο είχα πεί νομίζω φίλε οτι το έχει το ebay(Αγγλία),γιατί κι εγώ από κει το 'χα πάρει.
Από τα κλασσικά fine,σίγουρα το alcolado παγώνει πιο πολύ.Πάλι όμως αν χρησιμοποιήσεις ένα δυνατό,μεντολάτο σαπούνι αυξάνεται ακόμα πιο πολύ!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Όχι όλα τα fine, γιατί όλα έχουν menthol. Mιλάω για το snake που έχει (όπως λέει και μάλλον λέει αλήθεια) πέντε φορές περισσότερο menthol από τα υπόλοιπα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ναι εγώ το συγκρίνω με τα απλά.Θεωρω ότι το alcolado θα έχει πάλι πιο πολύ menthol.
Σε σχέση με τα απλά πώς είναι το snake bite?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”