After shave φυτικό & λιπαρό δέρμα

Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Έχω και εγω λιπαρή επιδερμίδα και επι χρόνια χρησιμοποιούσα το nivea sensitive balsam.
1-2 ώρες μετά την εφαρμογή, ακουμπούσα το δαχτυλό στο πρόσωπο και έκανε πατιναζ απο την λιπαρότητα.

Μέτα απο ψάξιμο στο net κατέληξα σε αλκοολούχο after shave lotion αφου αυτές ήταν οι συμβουλές που βρήκα.
Καμία σχέση με πριν, ελάχιστη λιπαρότητα μετα την εφαρμογή.
Τώρα έχω asl prosar, denim original και norina fougere και με κανένα δεν έχω πρόβλημα λιπαρότητας.

Να σημειώσω όμως οτι έχω μόνο λιπαρότητα και όχι ακμή ή οποιοδήποτε άλλο δερματικό πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν το αλκοολούχο asl είναι ιδανικό απο την στιγμή που παράλληλα με την λιπαρότητα υπάρχει και ακμή ή άλλης φύσης δερματικό πρόβλημα.

Σε αυτη την περίπτωση επιβάλλεται επίσκεψη σε δερματολόγο.

*** EDIT ***

Λίγο off-topic αλλά να προτείνω και 2 σαπούνια προσώπου για την λιπαρότητα, που χρησιμοποιώ εναλλάξ για χρόνια, με καλά αποτελέσματα.

Apivita σαπούνι με πρόπολη

Korres σαπούνι με ρόδι
stergios

Το οινοπνευμα ειναι καλο απολυμαντικο, δροσιστικο εως κ καυτο αναλογο το ποσοστο οινοπνευματος που περιέχεται σ ένα after shave. Υποψιν στεγνωνει το δερμα. Ισως γι αυτο βοηθάει κάποιους με λιπαρο δερμα. Εγω προτιμω αντι αλκοολ να χει φυτικα συστατικα που να δροσίζουν κ να φροντίζουν ποικίλα την επιδερμίδα. Να συμπληρώσω πως το οινόπνευμα σε καποια δερματα αυξανει τους ερεθισμους κατα την αποψη μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”