Myrsol Aqua Balsamica

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

ΟΚ, κι εμένα μ' αρέσει το νήμα ενός προϊόντος να ξεκινά με μία σύντομη, έστω, παρουσίαση, αλλά αφού δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό (δεν ανοίγετε τόπικ για παρουσίαση), πάει το βουνό στον Μωάμεθ (το ανοίγω εγώ για να ρωτήσω).

Διαβάζω τα καλύτερα για τις ιδιότητες των after shave της Myrsol και δεν αμφιβάλλω. Κι επειδή ψάχνω μια καλή λοσιόν που να ταιριάζει με τον καλοκαιρινό καιρό, αλλά να μην μοιάζει με την Aqua Velva (αρωματικά και όχι μόνο), κατέληξα από τις περιγραφές ότι το Aqua Balsamica είναι μία καλή περίπτωση.

Κατάλαβα καλά; Να προχωρήσω, λέτε; Και υπόσχομαι να κάνω αναλυτική παρουσίαση αν τελικά το πάρω.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Να σου στείλω δείγμα για να το δεις πριν το πάρεις;

Η Aqua Balsamica έχει πολλά μυρωδικά και έχει φοβερές επουλωτικές ιδιότητες. Αλλά δεν θα έλεγα ότι την βάζεις για το άρωμα της.
Εγώ την χρησιμοποιώ πολλές φορές σε βραδυνό ξύρισμα ή όταν έχω ερεθισμούς.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Thanks Δημήτρη για την προσφορά, αλλά μη σε μπλέκω με ταχυδρομεία κ.λπ., γιατί με βλέπω έτσι κι αλλιώς να το παίρνω από βδομάδα (δεν θα κρατηθώ).

Το άρωμα δεν με ενδιαφέρει να έχει διάρκεια, μάλλον το αντίθετο. Απλώς θέλω να μην είναι παράταιρο με το καλοκαίρι όπως π.χ. του Pashana. Διαβάζοντας για λεβάντα και θυμάρι μου 'ρθε στο μυαλό ελληνική επαρχία, ήλιος και ξεγνοιασιά. Και σκέφτηκα ότι θα 'ταν ωραίο για αλλαγή, σε σχέση με την κλασικούρα της Aqua Velva και του Barbon (που πρέπει να μοιάζει με Mennen).

Bασικά με νοιάζει να πάρω μια καλή λοσιόν ώστε να μη χρειάζεται να βάζω μπαλμ (μια και έχω λιπαρό δέρμα). Κι αυτό που λες για τις φοβερές επουλωτικές ιδιότητες με στέλνει ντουγρού προς τα κει (thanks και πάλι).
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Το Myrsol "El Agua Balsamica" αναφέρει στην πίσω ετικέττα Δενδρολίβανο, Θυμάρι και Λεβάντα. Έχει τις λατινικές ονομασίες της Βοτανικής και δεν μιλά για αιθέρια έλαια, άρα υποθέτω με τις περιορισμένες γνώσεις μου ότι πρόκειται για κάπου είδους αραιά βάμματα (tinctures). (Λοιπά συστατικά: Μετουσιωμένο οινόπνευμα, Ύδωρ, Σορβιτόλη)

Η περιγραφή των συστατικών σε κάποιο σκεύσαμα ακολουθεί την τάξη μεγαλύτερης περιεκτικότητας προς μικρότερη (σε ομοειδή συστατικά). Άρα το δενδρολίβανο επικρατεί, το θυμάρι ακολουθεί και η λεβάντα υπολείπεται και μόλις διακρίνεται. Όμως Roadrunner mi amigo, και φίλοι μου, η μυρωδιές δεν παραπέμπουν στην Ελληνική φύση ακριβώς, αλλά στις επίσης Μεσογειακές Σικελία ή Ανδαλουσία : πιο "ξηρές" πιο "απόμακρες" σε χαρακτήρα, πιο έρημο το "τοπίο".
Σκεφτήτε τη Μάνη, τις Μικρές Κυκλάδες, ή καποιες περιοχές στη Νότια Κρήτη,πχ Παλαιοχώρα Χανίων, Ιεράπετρα ή τη νήσο Γαύδο: καμμιά σχέση με το ζωηρό θυμάρι των βουνών μας που σε παίρνει από μακρυά...
[Αν μυρίσεις Vicks Inhaler μέσα στο MAB, δεν θα κάνεις λάθος!]

Κατά τα άλλα ο Δημήτρης παραπάνω έχει δίκιο: έχει εξαιρετικές αντισηπτικές, αντιφλεγμονώδεις, στυπτικές και επουλωτικές ιδιότητες και σε αλκοόλ είναι πολύ ισορροπημενο, ώστε δεν καίει πολύ.
Πράγματι δεν έχει έντονο projection και σβήνει γρήγορα.
Η λέξη "Balsamica" το περιγράφει λοιπόν χωρίς υπερβολή...

Κοντολογίς, θα το συνιστούσα χωρίς επιφύλαξη σε κάποιον με λιπαρό δέρμα (όπως και λόγου μου) για το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μυρίζει κυρίως δεντρολιβανο - σχετικα βαρύ και έντονο άρωμα, αλλά όντως δεν κρατάει παρα πολύ. Σαν λοσιόν είναι εξαιρετική - όπως όλα τα Μυρσολ.

Για να πω την αλήθεια, τα Μυρσολ είναι μεν απο τα καλυτερα ΑS που έχω δοκιμάσει (καθαρά και απλα συστατικά, άμεση ανακούφιση, ισοροπημενη δραση και δεν αφήνει λιπαροτητα), αλλά όσα έχω μυρίσει έχουν πολύ ιδιαίτερα αρώματα, όχι για όλες τις μύτες....

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βασίλη αυτό ισχύει σίγουρα με το Aqua Balsamica και το Emulsion.
Τα Αqua De Limon, F. Extra, Blue και Tonico K δεν έχουν τόσο ιδιαίτερα αρώματα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Θα ήθελα να προσθέσω σύνδεσμο προς αυτό το άρθρο του έγκριτου blog "Βοτανόκηπος" που εξειδικεύεται στα βότανα, τα αρωματικά φυτά και στα αιθέρια έλαια αλλά έχει επίσης πολλά θέματα για οικολογία, βοτανική, φυσικές λύσεις, παρασκευή σαπουνιού, σπιτικών απορρυπαντικών κτλ κτλ.

Αναφέρεται στο αιθέριο έλαιο δενδρολίβανου και ακόμα στις ευργετικές του ιδιότητες πάνω στο δέρμα και στο τριχωτό.
[Εγώ ήδη από χρόνια το προσθέτω στο δαφνόλαδο για το μαλλ(γ)ί και το γενάκι]
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

dimitris έγραψε:Βασίλη αυτό ισχύει σίγουρα με το Aqua Balsamica και το Emulsion.
Τα Αqua De Limon, F. Extra, Blue και Tonico K δεν έχουν τόσο ιδιαίτερα αρώματα.
Δυστυχώς δεν έχω μυρίσει τα συγκεκριμένα. Όσα ωστόσο έχω μυρίσει (διάφορα πράσινα, κάποια κόκκινα κ.ά.), ακόμα και αυτά με πιο ήπια αρώματα, είχανε περίεργους χαρακτήρες. Έχω ένα Formula C, το οποίο αν και δεν έχει έντονο άρωμα, δεν μπορώ να το κατατάξω κάπου (από πλευράς διάθεσης). Μου βγάζει κάτι σε τσιχλόφουσκα με μενθόλη (!!) - γενικά δεν με ενοχλεί, αλλά δεν με τρελαίνει κιόλας. Η γυναίκα μου το σιχαίνεται :P

Θέλω να καταλήξω πως τα αρώματα της Myrsol δεν είναι ούτε καραμπινάτα παλιακά, ούτε όμως και μοντέρνα.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Έχοντας δοκιμάσει πάρα πολλά After Shave Lotions της Myrsol και άλλα άπειρα ASL γενικά, μπορώ να πω ότι το Aqua Balsamica είναι μέσα στα top 3 των ποιοτικότερων After Shave Lotions EVER! (αν όχι το πρώτο).
Και αυτό γιατί όταν χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο AS δεν βγαίνει ούτε ένα σπυρί στο λαιμό ενώ έχω υπερευαισθησία σε αυτό το σημείο. Η επουλωτική του ικανότητα είναι εξωπραγματική σε σχέση με άλλα ASL. Το άρωμα του δεν είναι κάτι συνταρακτικό (χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημο) και αυτό ίσως είναι το μυστικό ότι κάνει σωστά τη δουλειά του. Συνίσταται για όσους έχουν ευαίσθητο δέρμα.
Δεν έχει έντονο όμως άρωμα, άρα μπορεί να μπει η κολώνια της αρεσκείας χωρίς να μπερδευτούν τα πράγματα, χειμώνα - καλοκαίρι.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Εικόνα
Embrace the steel..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”