After shave χωρις αλκοολ λογω δερματιτιδας

Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Δες και το μπάλμ της Αβέν, με βάση το νερό της Αβέν (74%). Συστατικά εδώ.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ανθονερο αμαμελιδας σε ψεκαστηρι (ακομα και απο το ψυγειο!) και ψεκαζεις απευθειας στο δερμα με προσοχη μην μπει στα ματια. Εχει 1-2% οινοπνευμα ως συντηρητικο. Ειναι ενυδατικο, αντιφλογηστικο, στυπτικο. Αν θες βαζεις και καμια κουταλια τζελ αλοης και φτιαχνεις το απολυτο ψεκαστο asl και καλλυντικο προσωπου.
Βοηθαει πολυ στη σμηγματορροικη.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

παναγιωτη για την σμηγματορροικη το ειχαμε αναλυσει στο αλλο thread πολυ ταλαιπωρια χαχα :D Θα το δοκιμασω αυτο που μου ειπες φαινεται ενδιαφερον οπως επισης και τα προιοντα απο τους αλλους χρηστες. Και παλι σας ευχαριστω :D
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Άλεξ, αν σου αρέσει να φτιάχνεις πράγματα (DIY) θα σου προτείνω να φτιάξεις δικό σου after shave. Δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά θα αναμείξεις διάφορα υγρά μέσα σ' ένα μπουκάλι.

Ως βάση θα χρησιμοποιήσεις το ανθόνερο αμαμελίδας στο οποίο μπορείς να προσθέσεις 4-5 σταγόνες από αιθέριο έλαιο της επιλογής σου για να δώσεις άρωμα. Η λεβάντα είναι καλή επιλογή γιατί έχει ευεργετικές ιδιότητες για το δέρμα. Στο μείγμα μπορείς να προσθέσεις λίγη γλυκερίνη για να κρατά το δέρμα ενυδατωμένο καθώς και τζελ από αλόη η οποία δουλεύει πολύ καλά στα λιπαρά πρόσωπα. Το ροδόνερο επίσης είναι πολύ ευεργετικό για το δέρμα, αλλά κοίτα να είναι χωρίς πρόσθετα και συντηρητικά, αυτά που έχουν τα σουπερμάρκετ για χρήση στην ζαχαροπλαστική δεν κάνουν. Και η αλόη καλύτερα να είναι από το κήπο σου.

Με τις δοσολογίες και τα αρώματα θα πρέπει να πειραματιστής λίγο μέχρι να βρεις τι δουλεύει καλύτερα για σένα. Στο τελευταίο μπουκάλι που έφτιαξα έβαλα 60ml ανθόνερο αμαμελίδας, 35ml ροδόνερο, μισό κουταλάκι του γλυκού (2-3ml) γλυκερίνη και 4-5 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας. Το προηγούμενο που είχα φτιάξει είχε ως βάση αλκοόλ 70 βαθμών στο οποίο πρόσθεσα ανθόνερο αμαμελίδας και σταγόνες από αιθέριο έλαιο μέντας και ευκαλύπτου. Για αρωματικούς συνδιασμούς δες εδώ και για συνταγές εδω. Αν όλα αυτά σου φαίνονται υπερβολικά, το ανθόνερο αμαμελίδας είναι από μόνο του ένα πολύ καλό after shave.

Στα μπουκαλάκια επάνω γράφω τα συστατικά και την ημερομηνία παραγωγής γιατί τα προϊόντα που δεν περιέχουν συντηρητικά (το αλκοόλ είναι συντηρητικό) δεν κρατάνε για πολύ καιρό. Επίσης, τα προϊόντα αυτά που φτιάχνουμε στο σπίτι πρέπει να τα ανακινούμε καλά πριν τα χρησιμοποιήσουμε. Έχε υπόψη σου ότι κάποιο από τα συστατικά μπορεί να σου προκαλέσει αλλεργία γι'αυτό πρώτα δοκίμασε τα υλικά σε μικρές ποσότητες για να δεις πως θα αντιδράσει το δέρμα σου. Στο διαδίκτυο αν ψάξεις θα βρεις αρκετές συνταγές για homemade after shave.

Αν ανέχεσαι την μυρωδιά του ξυδιού, ανάμειξε μηλόξυδο με απιονισμένο νερό (50/50 ή λιγότερο ξύδι) και κράτα το ψυγείο. Μετά το ξύρισμα πέρνα το σε βαμβάκι και στο πρόσωπο. Εγώ το ρίχνω κατευθείαν στο πρόσωπο σαν splash. Διάλυμα από μηλόξυδο έχω πάντα σε μεγάλο μπουκάλι στο μπάνιο και το χρησιμοποιώ στο τριχωτό της κεφαλής μετά από ντους. Είμαι και γώ παθόν της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας και με το μηλόξυδο κατάφερα να την περιορίσω σε μεγάλο βαθμό. Διάβασα όμως σε άλλο νήμα εμπειρίες από μέλη που χρησιμοποίησαν προϊόντα με tea tree oil και είδαν τρομερή βελτίωση στο πρόβλημα τους και θα τα δοκιμάσω και γω σύντομα.

Τώρα για έτοιμα προϊόντα που δεν περιέχουν αλκοόλ, εκτός από το παλμ της νιβέα και το Thayers που αναφέρονται πιο πάνω σε προηγούμενα ποστ, υπάρχει και το πορτογαλέζικο τζελ 444 για το οποίο υπάρχουν αρκετές καλές κριτικές. Δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα, εγώ το παράγγειλα χθες από εδώ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Σε ευχαριστω παρα πολυ για το κειμενο και την βοηθεια σου. Απτην στιγμη που λες οτι πασχεις και εσυ, πιστευω με καταλαβαινεις απολυτα το τι τραβαω. Δυστυχως, η γλυκερινη δεν μου καθεται καλα στο προσωπο και γινομαι χειροτερα. Για το μηλοξυδο που ανεφερες, ειχα κανει παλια ενα μειγμα μηλοξυδου, λεμονιου, ροδονερου και μελι σε μπουκαλακι ψεκασμου και εριχνα καθε βραδυ στο προσωπο μου και το πρωι το ξεπλενα. Μπορω να πω οτι ειδα διαφορα σημαντικη. Εγω εχω ενα προβλημα ομως. Δεν μπορω να πλυνω το προσωπο μου με ΚΑΝΕΝΑ προιον καθαρισμου. Οτιδηποτε εχω δοκιμασει, απο μαγειρικη σοδα μεχρι οτι χημικο θελεις, με εκανε χαλια. Δηλαδη το πρωι νερο μονο και το βραδυ νερο, στεγνωμα με πετσετα και μετα το μειγμα αυτο. Για τα μαλλια, λουζομαι με ενα τυπικο σαμπουαν σουπερμαρκετ και μετα ψιτ ψιτ παλι. Ανα 2 μερες. Εχω φαγουρα βασικα και ειναι παλι λιπαρο το τριχωτο αλλα τι να κανουμε. Παντως για after shave θα δοκιμασω οοοοοολα αυτα που μου προτεινατε ολοι! Ειχα ανεβασει στο νημα της παθησης, ιαματικη λασπη που ειχα μαζεψει απο πηγες που θεραπεουν δερματικες παθησεις. Δυστυχως δεν καταφερα να συνεχισω την θεραπεια γιατι πρεπει να εισαι κλεισμενος μεσα σε ενα σπιτι για τουλαχιστον 4 μηνεσ και καθε μερα να βαζεις την λασπη. Εκτος οτι μυριζει καπως...ασχημα, πρεπει να καθαριστω με προιοντα γιατι μετα το προσωπο μου μενει καφε! ρουφαει μεσα στο δερμα στους πορους. Οποτε το σταματησα.

Επισης κατι τελευταιο μιας και ειμαστε 2 ατομα εδω που εχουμε το προβλημα μαζι μετον παναγιωτη, δοκιμαστε πρωι, βραδυ, ροφημα χαμομηλιου. Πρωι βραδυ ομως, οχι μια φορα και δες τε μετα το δερμα σας! Πυραυλος το χαμομηλακι και εδω και 3 μερες που το κανω νιωθω πιο καθαρος στο προσωπο και στα μαλλια! Αυτο που εχω καταλαβει τοσο καιρο, ειναι οτι το προβλημα ξεκιναει απο μεσα μας απο το ανοσοποιητικο συστημα, προσπαθει ο οργανισμος μας να αποβαλει τις τοξινες και δεν μπορει. Εδω το χαμομηλακι δινει ρεστα!
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

yakoumis έγραψε:Δες και το μπάλμ της Αβέν, με βάση το νερό της Αβέν (74%). Συστατικά εδώ.
δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο κατάλληλο προϊόν για δερματικά προβλήματα και πιο ουδέτερο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλησπερα και απο εμενα! Ειμαι καινουργιος στο forum και σχετικα καινουργιος στο ΠΞ.

Εχω και εγω την ιδια δερματιτιδα οποτε καταλαβαινω απολυτως τις ανυσηχιες σου. Αυτο το καιρο δοκιμαζω το balm της Avene. Δε μπορω να βγαλω ακομα ασφαλη συμπερασματα αλλα μου φαινεται πολυ καλο!

Ωστοσο επειδη εδω και καποιους μηνες ελεγχω σε τεραστιο βαθμο τη σμηγματοροικη, δε ξερω εαν ειμαι κ ο καταλληλος για να σε συμβουλευσω οσον αφορα το after shave, καθως λογω του οτι την εχω στειλει αδιαβαστη τη παλιο δερματιτιδα δε ξερω τι θα με πειραζει η οχι εαν αυτη τη στιγμη ηταν ενεργη.

Το witch hazel απο οτι θυμαμαι απο οταν ψαχνομουν να βρω θεραπειες, σε καποια ατομα ειναι αρκετα ευεργετικο οσον αφορα τη δερματιτιδα. Οποτε θελω και εγω να το δοκιμασω!

Γραφτηκα ομως στο forum ( αν και το παρακολουθω καιρο! ) για να σας πω τι κανω και τι εκανα για να ελεγξω το παλιοπραγμα αυτο. Εχει δοκιμασει κανεις σας την θεραπεια με ακατεργαστο μελι;
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Γεια σου nomad. Προσωπικα μιας και ειμαι μελισσοκομος και εχω μελι, η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει συγκεκριμενη θεραπεια με το μελι, ουτε ξερω το πως γινεται ακριβως η θεραπεια. Μηπως ξερεις λεπτομερειες? Το ειχα βαλει μερικες φορες στο προσωπο σαν μασκα για καποια λεπτα αλλα να σου πως την μαυρη αληθεια, δεν ειδα διαφορα.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλησπέρα Alex. Καταρχήν η θεραπεία βασίζεται σε αυτήν την έρευνα

Λεπτομέρειες για τη θεραπεία θα βρεις εδώ
Ας είναι καλά η κοπέλα σε αυτό το forum που έκατσε και έγραψε με τη παραμικρή λεπτομέρεια την όλη διαδικασία!

Ωστόσο θα πρότεινα να αποφύγεις το έλαιο καρύδας. Δεν χρησιμοποιήθηκε στην ιατρική μελέτη. Καθώς το πρόσωπο μου δε σηκώνει και πολλά πολλά, ούτε εγώ το χρησιμοποίησα. Άσε που πιστεύω οτι θα με έκανε χειρότερα.

Το μέλι θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε ακατέργαστο και το νερό που θα χρησιμοποιείς για να παρασκευάζεις τη μάσκα να είναι μη χλωριομένο. Εγώ χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο νερό. Σε περίπτωση που ξεκινήσεις τη θεραπεία, θα σου πρότεινα να μην τη διακόψεις για κανένα λόγο και ας δεις μια χειροτέρευση σε κάποια φάση της θεραπείας. Στο τέλος θα δικαιωθείς! Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν είδα καμία χειροτέρευση σε καμία φάση. Άλλοι είδαν προς το τέλος της δεύτερης εβδομάδας κ μετά, για κάποιες ημέρες. Θα τα βρεις όλα με λεπτομέρειες στον παραπάνω σύνδεσμο!

Σημαντικό! Πριν ξεκινήσεις να κάνεις το οτιδήποτε, να κάνεις πρώτα ένα patch test σε ένα μικρό μέρος του προσώπου για τουλάχιστον 3 ώρες, ούτως ώστε να δείς εαν έχεις κάποια αλλεργία στο μέλι.

Τώρα να σου πω λίγο για την δική μου εμπειρία. Είχα δοκιμάσει διάφορα και φαρμακευτικά (αυτά που μου πρότεινε δερματολόγος) και κάποια άλλα που είχα βρει στο διαδίκτυο. π.χ σαπούνι με πίσσα πεύκου (η αλήθεια είναι πως βοηθάει αλλά μου έκανε ακμή) σαπούνι με θείο (κ αυτό βοηθάει αλλά αυτό και αν μου έκανε ακμή!). Οτι και να δοκίμαζα, το πρόσωπο μου αντιδρούσε περίεργα. Το καλύτερο που δοκίμασα, προφανώς είναι η θεραπεία με το μέλι. Μπορώ να σου πω οτι είμαι τουλάχιστον κατα 95% καλύτερα απο τη στιγμή που ξεκίνησα!

Για οτι άλλο θες, θα είμαι στη διάθεση σου. Ρώτα οτι θες. Έχω γίνει εξπέρ στο θέμα!
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”