Χρήση eau de cologne ως after- shave

nikos.a

Το συγκεκρινένο θέμα με "απασχολούσε" από τότε που πήρα κάποιες Μενούνος 60άρες. Τις χρησιμοποίησα κάποιες φορές, αλλά οπωσδήποτε μετά έβαλα balm. Τσούζουν αρκετά, δεν παρέχουν κάποια περιποίηση στην επιδερμίδα, ειδικά αν είναι ταλαιπωρημένη αρκετά. Τελευταία το σκεφτόμουν πάλι, μιας και πήρα, παρά το γεγονός ότι έχω το Λεμόνι του Μενούνου, το Agua di Limòn της Myrsol. Πολύ ωραίο λεμόνι, δροσερό, θα δοκιμαστεί σήμερα. Το ένα είναι eau de cologne, το άλλο after shave.
Θεωρώ πως δεν είναι απόλυτα σωστό να τα χρησιμοποιούμε ως after shave. Άλλο αν συνοδεύεται από προϊόν όπως το 444.



Ποιά είναι η γνώμη σας;
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Νίκο, δεν έχω δοκιμάσει τις κολώνιες Μενούνος αλλά απο τη Norina που βάζω σαν asl είμαι ευχαριστημένος. Τη νιώθω δε τόσο ελαφριά στο προσωπό μου, που δε βάζω balm μετά και ας την ρίχνω με τις χούφτες.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά μόλις τελειώσει να πάρω Βrut αλλά αυτή τη φορά όχι το aftershave όμως ! Την κολώνια !

Αν τότε δώ πως είναι πολύ βαριά για το πρόσωπο μετά το ξύρισμα, βλέποντας και κάνοντας.

Για το σωστό και το λάθος δε ξέρω να σου πώ. Έχω δοκιμάσει asl που με έκαψαν και edc που με ..δρόσισαν. Οπότε όλα είναι σχετικά κατ'εμέ.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Ηλία, αυτό που λες μάλλον. Εξαρτάται.
Έχω παρατηρήσει διαφορά και στα προϊόντα της Extro. Το Pirata που είναι after- shave είναι κατά τι καλύτερο από τις κολώνιες due mari, italiana. Αφήνει το πρόσωπο πιο απαλό, τσούζει λιγότερο, γενικά αισθάνεσαι κάποια διαφορά στην περιποίηση.

Τα συστατικά της Μενούνος. Εικόνα

Τα συστατικά του Myrsol Agua de Limón.
Εικόνα
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Οπως βλεπουμε η Myrsol δεν περιεχει απολυτως ΚΑΝΕΝΑ συστατικο που να "επανορθωνει" το ταλαιπωρημενο απο το ξυρισμα δερμα.
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Noμίζω και εδώ - όπως και σε διάφορα άλλα "θέματα" του πξ - δεν υπάρχει κανόνας του στύλ ... use / do not use.

Aπλά ο καθένας ανάλογα με αυτά που επιθυμεί χρησιμοποιεί ή όχι edc ως asl.
Σίγουρα πιο δυνατό από άποψη τσουξήματος και αρώματος το edc αλλά μάλλον απέχει κάπως από το asl όσον αφορά αυτή καθ' αυτή την περιποίηση μετά το ξύρισματος.

Μου φαίνεται εξαρτάται και το edc όμως.

Eγώ προσωπικά, δύο edc έχω που χρησιμοποιώ ως asl, το Veleiro και το Chipre.
Aπό το Veleiro δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ικανοποιημένος, ενώ αντίθετα το Chipre με καλύπτει απόλυτα.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Εγώ πάντως έχω τύπου BRUT του Μενούνου, ρίχνω μέσα και κρύσταλλους μέντας και είναι jet σαν ASL!
Δεν εχω δοκιμάσει να βάλω και γλυκερίνη....
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

απο οτι ξερω, τα after shave εχουν λιγοτερα ελαια απο τις κολονιες και αυτο για να μην προκαλουν ερεθισμους στο δερμα με μειωνεκτιμα βεβαια να μυριζουν για λιγοτερη ωρα.δηλαδη καμια κολονια δεν ειναι καταληλη για μετα το ξυρισμα, λογω των πολλων ελαιων που εχει
nikos.a

dm14 έγραψε:Οπως βλεπουμε η Myrsol δεν περιεχει απολυτως ΚΑΝΕΝΑ συστατικο που να "επανορθωνει" το ταλαιπωρημενο απο το ξυρισμα δερμα.
Sorbitol:

* A humectant

* Also known as D-sorbitol, D-glucitol, Glucitol, Sorbol and Sorbit

Functions:

According to Wisegeek.com and Wikipedia, Sorbitol is a sugar alcohol derived from fruits, corn and seaweed, although most products currently use corn-derived Sorbitol. It is used primarily as a humectant in cosmetics and personal care products, although it is also a fragrance ingredient and flavoring agent (thanks to its sweet flavor). As a humectant, Sorbitol prevents moisture loss by pulling water by osmosis from the air, hydrating skin; however, when used in extremely dry conditions, Sorbitol can instead whisk moisture out of the skin and leave it dry or damaged (DermaDoctor.com). Sorbitol is also frequently used in gel products, because of its ability to retain moisture in otherwise drying, transparent gels.

Sorbitol is used as an ingredient in soaps (especially glycerin soaps, because sorbitol is sometimes considered a less expensive alternative to glycerin), toothpastes, mouthwashes, aftershave lotions, baby shampoos and hair care products, according to CosmeticsInfo.org.

Sorbitol is FDA approved and has received the Generally Recognized as Safe (GRAS) rating.

Safety Measures/Side Effects:

Sorbitol is considered a low hazard ingredient by the Cosmetics Database. The EWG only notes concerns regarding cancer due to studies showing cell mutation.

Ingesting large amounts of Sorbitol can lead to abdominal pain, gas, and mild to severe diarrhea (Wikipedia).

Πηγή

Τα Myrsol είναι εξαιρετικά after- shave. Έχοντας ήδη τρία, δεν αποκλείω στο μέλλον να πάω και γι' άλλα!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Να θυμήσουμε στο σημείο αυτό και πως έβαζαν παλιότερα τα asl ή και τα edc μετά το ξύρισμα.
Λίγες σταγόνες στη παλάμη, παλαμάκια και ένα δύο χαστουκάκια στο πρόσωπο. Έτσι και τις πιό δυνατές κολώνιες τις ανέχεται το δέρμα.
Δεν είμαι σίγουρος πως η μέθοδος που εφαρμόζω " σκάει-το-κύμα-στη-προβλήτα " είναι η ενδεδειγμένη.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

@nikos.a : διαβασες αυτα που παρεθεσες ?
Δημητρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”