After shave και τσούξιμο

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλό θα ήταν, ειδικά για τους νέους συνξυριστές, να οριοθετήσουμε αυτό το τσούξιμο στα πρώτα δύο-τρία δευτερόλεπτα.
Όταν ξεπερνάμε αυτό το χρόνο μιλάμε πλέον για ερεθισμό.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Εγώ θα πω μόνο το εξής.
Το κάθε πρόσωπο είναι ξεχωριστό.
Το κάθε ASL είναι ξεχωριστό.
Το κάθε άτομο αντιλαμβάνεται αλλιώς το τσούξιμο.

Τέλος πάντον.... Εγώ στο πρόσωπο μου παρατηρώ άλλα πράγματα... :bigsmilie :bigsmilie
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Το μοναδικό asl που με έτσουζε ήταν το 4711. Απο εκει και πέρα τα Aqua Velva Usa , Floid black , Floid Suave , Speick , Fine American blend , Herbs of Bulgaria , Tabac (το δοκίμασα 2 φορές) , Old spice , δεν με τσούζουν καθόλου .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

το tabac βγάζει και ASL με λιγότερο οινόπνευμα
ίσως σε κάποια Hondos να το πετύχεις !!!

ΤΑBAC AFTER SHAVE MILD FLUID
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Για πολλά χρόνια δεν χρησιμποιούσα after shave.
Τον τελευταίο χρόνο έβαζα νερό αμαμελίδας με ψεκαστήρι. Έχει λίγο οινόπνευμα αλλά δεν με έτσουζε.
Σε κάποια φάση έβαλα στη συλλογή μου και το εξαιρετικό sul filo di rasoio. Εκείνο παρότι balsam έχει λίγο οινόπνευμα και τσούζει αλλά σχετικά λίγο.
Πριν 2-3 μήνες δοκίμασα τα floyd black και Brut sport style. Tσούζουν πολύ αλλά ειδικά το floyd αφήνει το δέρμα βελούδο.
Παρατήρησα όμως το εξής:
Mε τρία περάσματα που ξυρίζομαι, πολλές φορές ο λαιμός μου κοκκινίζει και μένει ερεθισμένος, αφού βάλω asl με αρκετό οινόπνευμα.
Γουστάρω πραγματικά το floyd, αλλά μάλλον θα το χρησιμοποιώ μόνο μετά από 2 περάσματα, γιατί έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι...

Έχω και το μπλέ βάλσαμο της proraso, αλλά δεν μου άρεσε αυτό το λίγο άρωμα που έχει. Μου είναι δυσάρεστο και δεν το χρησιμοποιώ.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ με τον Θοδωρή και τον Ηρακλή...για την εντύπωση οτι αν το ξύρισμα πετύχει τότε το aftershave δεν τσούζει...+1

Την καλύτερη όμως απάντηση την έδωσε ο Μάχος,εφόσον τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζουμε.
Στο ΠΞ δεν υπάρχουν στάνταρ,αυτό το ξέρουμε όλοι,και αν δεν το συνειδητοποιήσουμε θα λέμε ότι θέλουμε.

Ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή,όλοι κάποτε -χτυπήσαμε-κοπήκαμε-γρατζουνιστήκαμε η είχαμε μια ανοιχτή πληγή από ατύχημα,τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;θα βάλουμε οξυζενέ,γιατί αν βάλουμε οινόπνευμα θα χορεύουμε τον χορό της βροχής,κάτι λοιπόν ανάλογο συμβαίνει και με το ξύρισμα,όσο για την λέξη απολέπιση που ειπώθηκε είναι για μένα άκυρη,εδώ μιλάμε για την σφαγή του Δράμαλη,λίγες ημέρες πριν είδα και φωτογραφία από ξυρισμένο πρόσωπο, 10 λεπτά μετά το ξύρισμα σε πολύ μεγάλη μεγέθυνση,οι φωτογραφίες ήταν από την διατριβή ενός δερματολόγου που πήγαμε με την γυναίκα μου,το θέαμα ήταν συγκλονιστικό,το ξύρισμα ήταν κανονικό χωρίς ερεθισμούς και αμυχές,3 φώτο είδα η μια ήταν στον λαιμό και φαινόταν ακριβώς που είχε κάνει μπαλώματα (touch up) σαν σκαμμένο χωράφι,μιλάμε για στιβάδες δέρματος που έλειπαν από το σημείο αυτό.

Από ότι είπαμε βγαίνει το συμπέρασμα ότι τον πόνο η το τσούξιμο η οτιδήποτε έχει να κάνει με αισθήσεις αλλά και γενικώς,είναι διαφορετικό σε κάθε άνθρωπο,και επιστημονικά αποδεδειγμένο με πειράματα,σε μια κλίμακα που έφτανε έως το 10, στο νούμερο (3) πάνω από 45 άτομα βίωσαν διαφορετικά τον πόνο.

Τώρα να πάμε στο δέρμα του προσώπου,όπου πάλι ισχύει το unique μοναδικότητα,άσε που οι περισσότεροι δεν ξέρουν τον τύπο δέρματος που έχουν,και χρησιμοποιούν λάθος προϊόντα,εδώ ακολουθούμε το δέρμα και όχι την καρδιά,το (listen to your heart) δεν μας βοηθάει καθόλου,υπάρχουν διαφορετικές αντιδράσεις στο δέρμα λόγω κολλαγόνου-λεπτότητας δέρματος-ελαστικότητας,αλλά και πάρα πολλά άλλα.

Πιστεύω πως πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν τα περάσματα,πόσα έκανες, άλλο να κάνεις 2 και άλλο να κάνεις 3-4 και αν βάλεις και την κόντρα εεε τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε τσούξει το οινόπνευμα,αν δεν σε τσούξει, αυτό σημαίνει η ότι δεν έχει οινόπνευμα δεν είναι Lotion δηλαδή,η ότι έχει ξεθυμάνει...

Όταν λέμε after shave Lotion εννοούμε ένα προϊόν με βάση alcohol η Witch Hazel και ανήκει στα splash type.
Τα θετικά του είναι: Καθαρίζει και συσφίγγει, θεραπεύει εγκαύματα από το ξυράφι,κάνει απολύμανση,και έχει επίδραση ψύξης αν περιέχει μενθόλη.
Τα αρνητικά του είναι: Ξήρανση του δέρματος ή σκληρό για κάποιους τύπους δέρματος,και μπορεί να καίγεσαι σαν λάβα, εφόσον βασίζεται στο αλκοόλ.

Άρα το πρόβλημα μας στο τσούξιμο είναι το οινόπνευμα (οίνος+πνεύμα) ονομάζεται και αιθανόλη,ανήκει στα νευροτοξικά ψυχοενεργά ναρκωτικά, καθώς είναι από τα παλαιότερα ψυχαγωγικά ποτά,παρασκευάζεται από την ζύμωση της ζάχαρης σε αιθανόλη είναι μια από τις πρώτες γνωστές οργανικές αντιδράσεις που ανακάλυψε η ανθρωπότητα,στην Ελλάδα η αλκοόλη παρασκευάζεται συνήθως από τη σταφίδα διότι υπάρχει εν αφθονία.

Τώρα θα μου πείτε τι μας νοιάζουν εμάς όλα αυτά; εδώ είναι το ζουμί που λένε,αγοράζοντας ένα after shave Lotion αν κοιτάξετε τα συστατικά θα δείτε Alcohol ναι αλλά από τι είναι αυτό;δεν είναι το οινόπνευμα αυτό που νομίζετε,αν έβαζαν το κανονικό αγνό οινόπνευμα θα το είχαν κλείσει το μαγαζί...γιατί; υπάρχουν τρεις λόγοι.
1ος Πληρώνουν τεράστιους φόρους όπως οι ποτοποιίες.
2ος Κοστίζει πανάκριβα.
3ος Μας έχουν ξεγραμμένους αλλά και γραμμένους ξέρετε που...
Έτσι λοιπόν πάμε στα μετουσιωμένα προϊόντα όπως:
-Alcohol Denat: Κατατάσσεται στα τοξικά και επιβλαβή συστατικά είναι ενισχυτής διείσδυσης με τοξικότητα των αισθητηρίων οργάνων-γαστρεντερικού του ήπατος-και συνδέεται με γενετικές ανωμαλίες μετά από υπερβολική λήψη-και καρκινογενές.
-Cetearyl Alcohol: Είναι τοξικό χημικό γαλάκτωμα σταθεροποιητής, η κετεαρυλική αλκοόλη είναι ένα μείγμα κετυλ και στεαρυλ αλκοόλες που μπορούν να προέρχονται από φυτικές ή συνθετικές πηγές,υπάρχουν δε σε σχεδόν όλα τα balm που λένε ότι δεν περιέχουν οινόπνευμα.
-Benzyl Alcohol:Η βενζυλική αλκοόλη είναι ένα επιβλαβή συνθετικό τοξικό συστατικό που χρησιμοποιείται ως διαλύτης και συντηρητικό,έχει συνδεθεί με ανοσοτοξικότητα και αλλεργίες,είναι δε περιορισμένης χρήσης.
-Cetyl alcohol:Η κετυλική αλκοόλη είναι γαλάκτωμα σταθεροποιητής, μια οργανική αλκοόλη μακράς αλυσίδας,κατατάσσεται στα τοξικά και επιβλαβή,και προέρχεται από ζώα φάλαινες φυσητήρες ή δελφίνια.
-Δεν θα αναφέρω άλλα,γιατί θα ήθελα πολλές σελίδες.

Τα παραπάνω τα γράφω για να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά τι είναι ακριβώς αυτό που μας τσούζει μετά το ξύρισμα...το οινόπνευμα όπως και να έχει πάντα έτσουζε και πάντα θα τσούζει,όσο για το από που προέρχεται είναι παλιά και μεγάλη ιστορία,που δεν βλέπω να έχει τέλος.


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

να προσθεσω στην συζητηση οτι η χρηση as lotion(με οινοπνευμα)δεν ειναι απαραιτητη.τα παλιοτερα χρονια λογω του οτι η φαρμακευτικη και η κοσμετολογια ηταν περιορισμενες, και δεν υπηρχαν τα μεσα εκεινα για την απολυμανση του δερματος μετα το ξυρισμα, η χρηση οινοπνευματος ηταν επιβεβλημενη.σημερα με την προοδο που εχει σημειωθει σε ολους τους τομεις υπαρχουν εκατονταδες προιοντα χωρις οινοπνευμα που μπορουν να χρησιμοποιηθουν για τον ιδιο λογο και μαλιστα με πολυ καλυτερα αποτελεσματα.αυτο βεβαια δεν απαγορευει την χρηση καποιου as lotion`η καποιου αλλου σκευασματος με οινοπνευμα.απλα τωρα η χρηση τους γινεται μονο και μονο για την ευχαριστηση του συνξυριστη και οχι τοσο για λογους υγιεινης.προσωπικα αποφευγω την χρηση οινοπνευματικων σκευασματων γιατι ξηραινουν το δερμα μου.αυτο ομως οπως ειπα πλεον ειναι στο χερι του καθενος και υπαρχουν εκατονταδες προιοντα ως εναλλακτικες στο οινοπνευμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”