After shave και τσούξιμο

desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Δίνεται πολύ έμφαση από αρκετούς συνξυριστές για το αν τσούζει και πόσο τσούζει το δέρμα μετά τη χρήση aftershave. Επίσης, υπάρχει διάχυτη η εντύπωση οτι αν το ξύρισμα "πετύχει" τότε το aftershave δεν τσούζει. Νομίζω οτι εδώ μάλλον υπάρχει λάθος εντύπωση. Το θέμα το έχει αναφέρει και ο Ηρακλής παλαιότερα.
Προσωπική μου εντύπωση είναι οτι γενικά τα aftershave τσούζουν. Όπου "τσούζουν" βάλτε όποια λέξη νομίζετε εσείς. Αναφέρομαι στις λοσιόν και όχι στα balms, τα οποία, τα περισσότερα, δεν δημιουργούν τσούξιμο. Υπάρχει περίπτωση κανείς να ξυριστεί κόντρα και να μην έχει έστω και λίγο τσούξιμο μετά από την εφαρμογή του asl; Εννοείται οτι η ένταση του τσουξίματος έχει να κάνει με το δέρμα και το aftershave αυτό καθαυτό.
Θέλω να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα ώστε να μην αναμασώνται λανθασμένες εντυπώσεις.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω τη γνωμη οτι σε αυτο το θεμα παιζουν πολυ παραγοντες ρολο.το as lotion γενικα τσουζει.το ποσο τσουζει εχει να κανει με πολλους παραγοντες.αναφερω μερικους απο αυτους ενδεικτικα:ποσο οινοπνευμα εχει το asl, τι ξυρισμα εχουμε κανει(οσο πιο πολλα περασματα,τοσο πιο πολυ τσουζει), την ανοχη και αντοχη του δερματος( εγω δεν αντεχω πολυ οινοπνευμα)κ,α.
γενικα παντως οπως ειπα το asl τσουζει λιγο.αν δεν τσουζει δεν εχει οινοπνευμα.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

το σημπερασμα, ειναι οτι καθε ξυρισμα προκαλει επιφανειακη απολεπιση για αυτο το οινοπνευμα εχει αποτελεσμα το τσουξιμο.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Συμφωνώ και εγώ γενικά με αυτά που ειπώθηκαν από τον Ηρακλή και τον Θοδωρή. Με την lotion πάντα υπάρχει τσούξιμο σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Τουλάχιστον σε μένα ισχύει και μάλιστα αρκετά έντονα, μιας και δεν αρκούμαι σε απλή κόντρα αλλά θέλω να μην αισθάνομαι απολύτως τίποτα από τρίχα μετά το ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Έχω το ίδιο "κόλλημα" (αν μου επιτρέπεται) με τον Κωνσταντίνο. Προσπαθώ να μην αισθάνομαι απολύτως τίποτα, θέλω να έχω "οργώσει" το πρόσωπο μου όσο καλύτερα γίνεται !

Πρόσφατα λοιπόν, είχα την ίδια απορία. Υπάρχει περίπτωση να μην τσούξω με τη χρήση ASL ; τελικά, έπειτα κι από γνωμες που πήρα εδώ, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Προσωπικά, έχω "δεθεί" με το Floid Mentolado.... πάρα πολύ τσούξιμο !!!! Τις τελευταίες μέρες όμως αποφάσισα να το εφαρμόζω στο πρόσωπο όσο γίνεται πιο αργά, οπότε καθαρίζω με την ησυχία μου τον εξοπλισμό μου, στεγνώνω, τακτοποιώ και τελικώς βάζω το Floid. Συνήθως μαζι με 444. Τσούζει λιγότερο, σε σύγκριση με παλαιότερα που το έβαζα σχεδόν αμέσως μετά το ξύρισμα. Αλλά αυτή η ρημάδα η αίσθηση που αφήνει, ειδικά σε συνδιασμό με το Bergamont του Δημήτρη είναι ευεργετικά για την επιδερμίδα μου.

Οπότε, ναι, τσούξιμο πάντα θα υπάρχει. Αλλά σαφώς πρέπει να πετύχει ο συνδιασμός εππιδερμίδας-προϊόντος για λιγότερο τσουξίμο. Αυτό είναι το τελικό μου συμπέρασμα. Προσωπικά, θα παραμείνω στα ASL, καθώς δεν κάνουν λιπαρό το δέρμα όπως τα balsam. Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει (σιγα σιγά !).
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

και εγώ μια από τα ίδια αποφεύγω τα ASL λόγο τσουξίματος δε τα αντέχω με τίποτα.
Το τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ το Μπλε της Προράσο το οποίο είναι εξαιρετικότατο ακόμα και το καλοκαίρι.
Επίσης είδα και αυτό να πωλείται στα σούπερ με 0% αλκοόλ κάποια στιγμή θέλω να το δοκιμάσω
πιστεύω τώρα που "ανοίγει" ο καιρός θα το τραβάει η διάθεση μας !
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

δοκιμάστε πρώτα λίγο witch-hazel
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

έχω δοκιμάσει εμένα προσωπικά δε με καλύπτει !!
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

σίγουρα δεν σταματά το τσούξιμο
αλλά προετοιμάζει καλύτερα το πρόσωπο
για το σοκ από το ASL
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σε εμένα κάνει μεγάλη διαφορά
α) αν πλυθώ αμέσως μετά με πολύ κρύο νερό
β) αν περάσουν 2-3 λεπτά μετά το πλύσιμο πριν βάλω το asl
(συνήθως στο χρόνο αυτό πλένω πινέλα, μπωλ , ξυράφια κτλ).

Μειώνεται πολύ το τσούξιμο έτσι , νομίζω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”