Κατάσταση δέρματος, μετά από πολυήμερη χρήση asl/asb/τίποτε.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Θα είχε ίσως ενδιαφέρον, να γράφαμε αυτό ακριβώς που γράφει ο τίτλος .
Σε τι κατάσταση είναι το δέρμα του προσώπου μας (ή νομίζουμε ότι είναι)
μετά από αρκετές μέρες, που ξυριζόμαστε καθημερινά εννοείται
και χρησιμοποιούμε συνεχόμενα μία κατηγορία προϊόντος ή δεν χρησιμοποιούμε τίποτε.

Εγώ προσωπικά , χωρίς να κάνω διακρίσεις μεταξύ διαφορετικών προϊόντων της ίδιας κατηγορίας,
θεωρώ ότι σε καλύτερη κατάσταση είναι το δέρμα μου αν επί πολλές μέρες συνεχόμενες,
χρησιμοποιώ after shave balm , χωρίς οινόπνευμα εννοείται.

Ωστόσο πρέπει να παραδεχτώ , ότι και όταν δεν χρησιμοποιώ τίποτε
(κάτι που το είχα κάνει για μεγάλα χρονικά διαστήματα) το δέρμα μου είναι σε καλή κατάσταση.

Όταν χρησιμοποιώ after shave με οινόπνευμα, είναι μάλλον στη χειρότερη κατάσταση !
Στο σημείο αυτό να αναφέρω , ότι τα afl , είναι το μόνο ξυριστικό αναλώσιμο που κάνω δαπάνη
(άντε και στις λεπίδες πες, με 2 μόνο χρήσεις έκαστη) , ενώ σε όλα τα άλλα, είμαι πολύ φειδωλός.
Τα asl τα ξετινάζω , επειδή μου αρέσουν τα αρώματα, οπότε τα λούζομαι.

Ίσως να φταίει λίγο η κατάχρηση, ίσως και το ότι πολλές φορές, ειδικά Σ/Κ αν έχω ξυριστεί
και είχα βάλει asl στο ξύρισμα και περάσει πάνω από μία ώρα μέχρι να βγώ έξω, ξαναβάζω , το ίδιο πολύ,
για να φρεσκάρω το άρωμα.

Οι διαφορές πάντα , είναι μικρές, μην φανταστείτε κάτι φοβερό.
Απλά με το asb είναι κάπως πιο φρέσκο το δέρμα, δεν υπάρχει πουθενά ούτε υποψία κοκκινίσματος
σαν να είναι πιο γυαλιστερό και λείο κτλ.

Περιμένω να ενημερωθώ για τις δικές σας εμπειρίες.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aν μπορούσα να συγκρίνω τα ξυρισματά μου το τελευταίο ενάμιση χρόνο σε σχέση με τα ξυρίσματα που έκανα τόσα χρόνια πριν - και αν ήθελα να είμαι ακριβοδίκαιος και αντικειμενικός - θα έλεγα πως τώρα το δέρμα μου ταλαιπωρείται περισσότερο.
Παρενθετικά να αναφέρω πως περπατάω προς τα 38.

Τα προηγούμενα χρόνια τα ξυρισματά μου ήταν αφρός, σενσορ, μπάλσαμ.
Ούτε το απόλυτο βάθος έψαχνα, ούτε με περάσματα ασχολιόμουν, ούτε με θερμοκρασίες νερού.

Τώρα η πλειονότητα των ξυρισμάτων γίνεται με σαπούνι, ξεκινώ με ζεστό νερό και τελειώνω με παγωμένο και συν τοις άλλοις νιώθω πως το οινόπνευμα ( το asl δηλαδή ) συσφίγγει και κλείνει τους πόρους της επιδερμίδας μου, αλλά σε σημείο που μερικές φορές τη νιώθω " σπασμένη ".
Αυτό κρατάει για μερικά λεπτά και έπειτα επανέρχεται.

Έχω παρατηρήσει πως αυτό δε συνέβαινε το καλοκαίρι και γι'αυτό θα πρέπει να περιμένω άλλη μία " ξυριστική σεζόν " για να βγάλω ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Τη χρήση του balsam την έχω περιορίσει, ίσως κακώς, αλλά πολλές φορές δε θέλω να καλύπτω το άρωμα της λοσιόν ή να ρίχνω άλλο ένα στρώμα κρέμας στο προσωπό μου. Δυστυχώς τα περισσότερα είναι βαρυφορτωμένα..

Σπανιότερα δε απλώνω και λίγη ενυδατική, αυτό ίσως έπρεπε να το κάνω πιό συχνά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ξυρίζομαι κάθε 2-3 μέρες ανάλογα πότε θα βγουν οι τρίχες, μετά το ξύρισμα ρίχνω κρύο νερό και αφού στεγνώσει το asl, με αυτό τον τρόπο το δέρμα μου μένει σχεδόν πάντα σε άριστη κατάσταση. Πριν την είσοδό μου στο Π.Ξ δεν μπορούσα να ξυριστώ με αφρό και Mach3, ήταν λες και έβαζα φλογοβόλο στο πρόσωπο. Μετά άφησα γένια, με τα πολλά στράφηκα στο Π.Ξ και βρήκα την υγειά μου.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οσο μεγαλωνουμε το δερμα μας αλλαζει(βαδιζω αισιως στα 42).τις περισσοτερες φορες τεινει να γινεται ξηρο.σιγουρα παντως δεν εχει την ιδια ελαστικοτητα οπως οταν ειμασταν εφηβοι η 20αρηδες.πιστευω οτι το ξυρισμα οσο και αν μας αρεσει και μας ευχαριστει σαν ασχολια(ξυριζομαι καθημερινα,κοντρα) καταπονει πολυ το δερμα.προσωπικα, παντα μετα το ξυρισμα θα βαλω balm και πολλες φορες και ενυδατικη.εχω την εντυπωση οτι βοηθαει το δερμα να επανελθει πιο γρηγορα.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μου κάνει εντύπωση που μπορείτε να ξυριστείτε καθημερινά, εννοώ πως βγαίνουν γένια τόσο γρήγορα, το κόντρα σε μένα κρατάει +1 μέρα και πάω στις 3 και πάνω. Χθες για παράδειγμα που ξυρίστηκα με την futur δεν μπορώ να ξυριστώ νωρίτερα από Παρασκευή, δεν βγάζω γένια. Μήπως καταπονείτε το δέρμα σας μέσω καθημερινού ξυρίσματος ενώ δεν έχουν βγει γένια ;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aυτό είναι σχετικό Πέτρο. Εγώ, για παράδειγμα έχω λιγάκι σκληρή τρίχα και πυκνή τριχοφυια σε μουστάκι, πιγούνι και λαιμό και αραιότερη στα μάγουλα.
Η συχνότητα δε που φυτρώνουν μετά το ξύρισμα είναι τόσο γρήγορη, που είμαι αναγκασμένος ( τραβάτε με κι ας κλαίω )
να ξυρίζομαι καθημερινά, ειδάλλως φαίνομαι λες και τριμάρισα τα μάγουλα και άφησα όλο το υπόλοιπο πρόσωπο, λαιμό απείραχτο.
Όπως και να'χει, μιά μέρα την εβδομάδα που θα έχω ρεπό θα μείνω αξύριστος.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σε μενα τα γενια την αλλη μερα εχουν βγει κανονικα.οταν περασω το χερι μου κοντρα στην φορα της τριχας με γρατσουνανε.το καθημερινο ξυρισμα δεν μου προκαλει καποιο ερεθισμο η κατι αλλο.θα μπορουσα να ξυριζομαι μερα παρα μερα η και ανα 3 μερες, αλλα δεν αισθανομαι καλα αν δεν ξυριστω.απο το στρατο και μετα(εκτος οταν αρρωστησω)ξυριζομαι καθε μερα και κοντρα.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ότι βγαίνουν τρίχες γρήγορα, βγαίνουν , σε βαθμό να είναι απαραίτητο το ξύρισμα την επόμενη ,
αν δεν θέλω να είμαι σαν τρέντης τηναίητζερ. Βέβαια δεν τα παίρνω ποτέ κόντρα, γιατί αν γίνουν 5-10 μέρες κόντρα ξύρισμα,
αρχίζουν κοκινίλες και κάποια ζόρια , οπότε το διέγραψα ολοκληρωτικά το κόντρα από το ρεπερτόριό μου, πριν καμιά ... 20αρια χρόνια.
Συχνά , σε εμένα , αν έχω ξυριστεί νωρίς Σάββατο πρωί για καφέ με φίλους ή ... χομπιστικές βόλτες,
το βράδυ αν θέλω να εμαι σένιος, μετά το 12ωρο , θέλω και πάλι ξύρισμα, οπότε μου έχει τύχει πολλές φορές, ειδικά Σάββατο,
να ξυριστώ στις 09.00 και να ξυρίζομαι πάλι στις 22.00 για νυχτερινή έξοδο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”