ASL με έντονη αίσθηση ... 80's ...

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Το να φτιαχθεί μία τέτοια άτυπη κατηγορία ASL , όπως το σκέφτηκα , δεν έχει σκοπό να γράψουμε ποιά ASL κυκλοφόρησαν αυστηρά εντός της συγκεκριμένης δεκαετίας. Δεν γράφουμε ιστορία. Αυτό μπορεί να βρεθεί εύκολα άλλωστε με κάποιες αναζητήσεις στο ίντερνετ.
Θα έλεγα ότι το θέμα απευθύνεται αυστηρά όμως σε όσους έζησαν εκείνη την εποχή. Και όχι ως νήπια, αλλά χρησιμοποιούσαν προϊόντα όπως asl και κυκλοφορούσαν στον κόσμο , έτσι ώστε να έχουν αναμνήσεις από την εποχή.

Για παράδειγμα ένα ASL που μου θυμίζει τρελά εκείνη την εποχή, είναι το Denim Original asl.
Από την άλλη η κλασσική aqua velva , που είχε κυκλοφορήσει πολύ νωρίτερα , δεν νομίζω ότι ήταν δημοφιλής στα 80's.
Μάλλον είχε ξεπέσει , ξεπεραστεί , σνομπαριστεί ... Στα 80's άλλωστε δεν υπήρχε κάποια νοσταλγία για τα vintage
όπως σήμερα. Διψούσαμε όλοι -νομίζω- για νεωτερισμούς.

Ένα άλλο asl που μου φέρνει εμένα τρελά στη μνήμη εκείνη την εποχή , είναι η asl έκδοση του Trussardi Uomo.
Παρόλο που δεν ήταν πολύ δημοφιλές, αφού δεν ήταν τόσο προσιτό.
Βγαίνει ακόμη ωστόσο, ίδιο .

Κάτι άλλο. Πιστεύω δεν έχει αξία, να αναφέρουμε asl που δεν βγαίνουν πλέον.Ακόμη κι αν κάποιοι πιο "καπάτσοι" μπορούν
να βρουν κανένα ξεχασμένο μπουκάλι κάπου, αν δεν παράγεται πλέον , μάλλον θλιβερό θα δείχνει.

Πάμε λοιπόν. Αναφέρτε asl που τα φοράς και πας για ... φραπέ, ηλεκτρονικά και ντίσκο ...
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Costa brava after shave. Νομιζω ειναι 100% 80's. Δυστυχως οταν αρχισα να ξυριζομαι, αρχες 90 δεν επεσε το ματι μου ποτε σε αυτο το προιον. Ειχα μεσανυχτα!! :dash Προσφατα απεκτησα ενα ξεχασμενο μπουκαλι και το βαζω με το σταγονομετρο!!
Μυρωδια χαραγμενη στο μυαλο!!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

aqua velva, brut, old spice, skin bracer,english leather, stetson, drakkar noir,polo κ.α ειναι μερικα απο τα προιοντα που μου ερχονται στο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

geo έγραψε:Costa brava after shave.

Καλά βαλτός είσαι ;;
Αφού το είπα.
BABIS έγραψε:Κάτι άλλο. Πιστεύω δεν έχει αξία, να αναφέρουμε asl που δεν βγαίνουν πλέον.Ακόμη κι αν κάποιοι πιο "καπάτσοι" μπορούν να βρουν κανένα ξεχασμένο μπουκάλι κάπου, αν δεν παράγεται πλέον , μάλλον θλιβερό θα δείχνει.
Θέλεις να κλάψουμε δηλαδή τώρα ;;
Ο άλλος έβαλε διαφήμιση τη Savanne.
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ.
Τι τις μνημονεύετε ;;;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Επρεπε να παρέμβω...Η savanne βγαίνει κανονικά απλά στη Γαλλία.Αν και μικρός σχετικά είμαι λάτρης των 80`ς.Παρόλαυτά το θέμα θέλει την εμπειρία άλλων.Ο πατέρας μου στα 70`ς αλλά και 80`ς έβαζε brut.Ο παππούς και 1θείος μου old spice.Όμως επειδή αυτά είναι πιο παλιά που απλά και τότε ήταν διαδεδομένα,δεν τα λογαριάζω.Το πιο χαρακτηριστικό για μένα από όσο ξερω και από άλλους είναι το άρωμα kouros το οποίο βγαίνει και σε aftershave.Για πιο οικονομικό θα πω αυτό που φόραγε ενας άλλος θείος μου το denim αλλά αναφερθηκε.Να πώ οτι ο πατέρας ενός φίλου μου φόραγε το drakkar noir.Αν σας φανεί ακριβό πάρτε wilkinson sport asl που είναι το ίδιο.
Αν ξέρει κάποιος,το prosar είχε απήχηση τότε?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

BABIS έγραψε:
...
Ο άλλος έβαλε διαφήμιση τη Savanne.
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ.
Τι τις μνημονεύετε ;;;

Άν "Ο άλλος" είμαι εγώ, τη διαφήμιση της Savane την έβαλα κάτω από τον τίτλο
"Παλιες ελληνικες διαφημισεις και σποτ"
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Μην το παίρνεις άσχημα, δεν το ανέφερα για να σε κατακρίνω.
Απλά ... στεναχωριέμαι , ειλικρινά, όταν βλέπω πράγματα που είχα ζήσει
να είναι ιστορία !!! Και να μην υπάρχουν πλέον , αν και θα ήταν ωραίο να υπάρχουν.
Η Savanne ήταν πολύ τζετ asl.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

H savanne όπως είπα πιο πάνω βγαίνει κανονικά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Jovan Musk. Εγώ την ανακάλυψα στα '80s. Μάλλον είναι παλαιότερη. Κυκλοφορεί κανονικά και σήμερα.
jovan_musk_118ml.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Πες μας και που, πόσο , με ποιά μοιάζει κτλ.
Αφού ... το έχεις !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”