Costa Brava after shave lotion

geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Καλησπερα παιδια! Ξερω οτι η costa brava δεν υπαρχει απο το 1990 και κατι, αλλα βρηκα και αγορασα απο ενα παλιο αρωματοπωλειο της Θεσσαλονικης μαλλον το τελευταιο μπουκαλι που υπηρχε στην χωρα. Σας παραθετω καποιες συλλεκτικες φωτογραφιες.....

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
nikos.a

Δεν ανοίγεις καλύτερα ένα νέο θέμα, να μας πεις και 2 λόγια; Αλήθεια, πόσο κόστισε, αν επιτρέπεται;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ποσα χρονια ειχα να δω το μπουκαλακι αυτο ? "Ανδρικο Προνομιο" !! :-)
Εικόνα
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Blast from the past! Ωραίος!
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Φιλε Νικο την πηρα 10 ευρω. Το αρωμα με εχει ενθουσιασει, αν και φανταζομαι με το περασμα του χρονου να εχει χασει λιγο. Δυστηχως δεν μπορω να περιγραψω τις νοτες που βγαζει, και δεν μπορω πω οτι μοιαζει με καποιο αλλο after shave που ξερω.

Αν υπαρχει καποιος "παλιος" στο forum που την φορουσε, θα ηθελα να μας πει , αν υπαρχει καποιο τωρινο after shave να την θυμιζει καπως. :confused
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10562
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26424 times
Been thanked: 25894 times

Με αφορμή την διάσπαση των νημάτων που έκανα, νομίζω ότι τέτοια ιστορικά προϊόντα οφείλουν να έχουν το δικό τους νήμα. Μην φοβάστε λοιπόν να ανοίγετε νήματα, είναι κρίμα να χαραμίζονται κάπου ανάμεσα σε άλλα άσχετα θέματα.

Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο τις δικές σου εντυπώσεις; Μοιάζει με την Aqua Velva; Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή πέρασε μια κολώνια από τα χέρια μου, μιλάω βέβαια πριν πάρα πολλά χρόνια αλλά ίσα που το θυμάμαι. Αν και νομίζω ότι πρέπει να την έχει και ο Βαγγέλης (vanm66) αν θυμάμαι καλά.
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Δεν μοιαζει με την aqua velva. Δεν εχει καμια σχεση σαν αρωμα! Η costa brava δεν εχει κανενα παρομοιο αρωμα με κανενα απο τα after shave που ξερω(proraso, aqua velva,pino silvestre, musgo real, tabac,κλπ)
Tωρα η costa brava αφοινει μια πολυ καλη αισθηση και "διακριτικη " παρουσια menthol, δινει ενα "καλο καψιμο" λογω οινοπνευματος που διαρκει δευτερα, και στο τελος αφοινει ενα πολυ ωραιο αρωμα που διαρκει τουλαχιστον ενα τριωρο και μια φρεσκαδα "σαπουνιου"
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10562
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26424 times
Been thanked: 25894 times

Μάλλον πρέπει να την πάρω. Τώρα το από που, θα βρω τις άκρες μου! :megagrin
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εννοειται πως δεν μοιαζει με καμια αλλη. Στα 80ς τη μυρωδια της την λεγαμε Αναποδη - δεν υπηρχε τιποτα γνωστο τοτε που να μυριζει ετσι. Αντωνη αν βρεις 2, ξερεις εσυ :-P
Εικόνα
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Ξεχασα να αναφερω και οτι η ενυδατωση ειναι παρα πολυ καλη ,αφηνει πισω πολλα τωρινα after shave.
herco μου εκοψες τα φτερα!! χαχα :dash , γιατι εχω ξεκινησει εναν αγωνα να βρω ενα παρομοιο αρωμα..... αλλα.... με αυτο που ειπες , δεν βλεπω να τα καταφερνω :cry . Μου φαινεται θα στειλω δειγμα στο γενικο χημειο του κρατους να μου πουν τι εχει μεσα...... :dance χαχαχα.
Πλακα πλακα καποιος αρωματοποιος θα μπορουσε να φτιαξει μια costa brava???
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”