APIVITA

Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

:hystericalbs1 20 ευρω ιδιως για ελληνικο προιον δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω ποτε. Με τα ιδια λεφτα σχεδον παιρνεις c&e οπως λεει και ο φιλος πιο πανω.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Συμφωνώ απόλυτα ότι το προϊόν είναι υπερτιμημένο, αυτό ομως δεν έχει να κάνει με την Εθνικότητα, βλέπε AOS...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Χρηστο δεν νομιζω οτι πια το logo - τα ελληνικα ειναι χαλια - πολυισχυει

Δες εταιριες οπως η APIVITA αλλα και ο Κορρες εχουν αξιολογες κριτικες στο εξωτερικο κ δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στα ξυριστικα ειδη...

Σαφως μια τσιμπημενη τιμη προκαταβαλει αρνητικα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα αξιζουν τα λεφτα τους.

Εγω παντως (ως γνωστον) θα παρω ελπιζω συντομα την after shave του Κορρε κ μετα βλεπουμε :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Εγω στα ξενα φορουμ που μπαινω δεν εχω δει πουθενα κριτικη για Κορε και Apivita.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

H Ελλάδα είναι μικρή χώρα για να εξάγει τέτοια προϊόντα. Αυτό δεν έχει σχέση με την ποιότητα.
Παρόλα ταύτα.http://badgerandblade.com/vb/showthread.php?t=8218
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Επειδει εχω δοκιμασει στο παρελθον apvita σαμπουαν και ειχα παθει πλακα με την ποιοτητα,πηρα σημερα το asb και επαθα παλι πλακα,εχω ξυριστει τωρα και μιση ωρα και σαν να μην περασε ξυραφι απο το προσωπο μου,το δερμα ειναι καθαρο και στιλπνο και το αρωμα ειναι πολυ διακριτικο,καμια σχεση με τις παπαριες του σουπερ μαρκετ.Οι ανθρωποι της apvita φαινεται να αξιωποιουν τον πλουτο των βοτανων της Ελλαδας με τον καλυτερο τροπο.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

19,40 ευρώ
Αγοράστηκε από το κατάστημα APIVITA στην οδό Σόλωνος, ακριβώς απέναντι από την L’ Occitane. Με την καλοκαιρινή έκπτωση μου κόστισε 17,40 ευρώ.

Θυμίζει περισσότερο τη λέξη «γαλάκτωμα». Έχει χαρακτηριστικό δροσερό άρωμα το οποίο δεν είναι έντονο αλλά είναι χαρακτηριστικό. Η αρωματική νότα που κυριαρχεί είναι το κάρδαμο, και αυτό είναι πρόβλημα για εμένα διότι το κάρδαμο δεν μου αρέσει καθόλου. Όταν το βρίσκω σε τρόφιμα ή αφεψήματα (τσάι) δεν μπορώ να το φάω ούτε να το πιώ, τόσο πολύ με ενοχλεί. Σε aftershave όμως το ανέχομαι, απλά δεν το χαίρομαι.
Αυτά ισχύουν για εμένα, κάποιος άλλος μπορεί να έβρισκε το άρωμά του πολύ ωραίο.

Κάνει σχετικά καλά τη δουλειά του ως βάλσαμο. Καταπραΰνει, γρήγορα, καλύπτει προστατευτικά αμυχές και μικροτραυματισμούς του δέρματος ώστε να το βοηθήσει να επουλώσει ταχέως, δίδει ένα αίσθημα δροσιάς το οποίο παίρνει σημαντικό μέρος του μεταξυρισματικού καψίματος, αλλά εδώ ίσως υστερεί σε σχέση με άλλα Balsam όπως το Sienna, το Nomad ή το L’occitane.

Μέσα σε 5 λεπτά από την εφαρμογή του έχει εξαφανιστεί χωρίς να έχει αφήσει καθόλου λιπαρότητα. Σε αυτό το Balsam χρησιμοποιώ άνετα μεγάλες ποσότητες διότι ξέρω ότι θα απορροφηθεί χωρίς να αφήσει γλύτσα. Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό στοιχείο ποιότητας.

Θα το συγκρίνω με ένα balsam, το Siena, το οποίο το γνωρίζουμε οι περισσότεροι, ώστε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.

Αν θεωρητικά βαθμολογούσα με 10 στις παρακάτω παραμέτρους το Siena της C&E τότε στο Apivita θα έβαζα:

Άρωμα
Siena 10 Apivita 4 (εμένα όμως δεν μου αρέσει το κάρδαμο, σε εσάς μπορεί να αρέσει)

Man friendly (δηλαδή να μην αφήνει γλίτσα)
Siena 10 Apivita 15

Προστασία Δέρματος
Siena 10 Apivita 9

Εξαφανίζει το κάψιμο
Siena 10 Apivita 6
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur έγραψε: Μέσα σε 5 λεπτά από την εφαρμογή του έχει εξαφανιστεί χωρίς να έχει αφήσει καθόλου λιπαρότητα. Σε αυτό το Balsam χρησιμοποιώ άνετα μεγάλες ποσότητες διότι ξέρω ότι θα απορροφηθεί χωρίς να αφήσει γλύτσα. Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό στοιχείο ποιότητας.
και για εμένα αυτός ήταν ένας απο τους σημαντικότερους λόγους που μου αρέσε αυτό το προιόν.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
SpyrosP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 20 Δεκ 2011, 13:19
12
Has thanked: 2 times

Θα συμφωνίσω για όσα είπε ο slur για το apivita και ενώ γενικά είναι ένα πολύ καλό Balm δυστυχώς υστερή (δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλα γιατι δεν έχω) στην επούλωση μικροκοψιμάτων και την εξαφάνιση του καψίματος και μικροερεθισμών. Το άρωμα είναι διακριτικό και ίσως να το χαρακτήριζα ανοιξιάτικο. Η απορρόφιση είναι όντως καλή αλλά όλα αυτά τα στοιχεία το κάνουν προσωπικά κατάλληλο για ανοιξη-καλοκαίρι. Τώρα τον χειμώνα λέω να προτιμήσω κάτι άλλο ίσως να δοκιμάσω το sienna για το οποίο ακούω πολύ καλά λόγια.
Η αγορά έγινε από εδώ με δωρεάν μεταφορικά άνω των 29e
NavalArchitect

Το έχω αλλά δεν έχω ξεκινήσει να το χρησιμοποιώ ακόμη, είναι στα πράγματα που μου'ρχονται κατά 'δω με το κοντέινερ, όπως και η υδατική της ίδιας μάρκας, αυτή με το κρασί - περισσότερα σύντομα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”