Aqua Velva (US)

Απάντηση
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 49

dimitris έγραψε:Βασίλη αν θέλεις αρκτικό άνεμο, ρίξε 2-3 κρύσταλους μενθόλης μέσα στην Aqua Velva...
Δημήτρη, μπορείς να εξηγήσεις πως γίνεται αυτό; Μ' άρεσε σαν ιδέα! Κρυστάλλους μενθόλης που βρίσκουμε; Την τρίβουμε; Σε ποια αναλογία;
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Απλά ρίχνεις 1-3 κρύσταλους μέσα στο ASL και το οινόπνευμα διαλύει τη μενθόλη.
Μενθόλη βρίσκεις στο εξωτερικό, εγώ τη πήρα από το δημοπρατήριο. Αν θες και βολεύει, μπορώ να σου δώσω μερικούς.

Περιττό να πω ότι η μενθόλη θέλει προσοχή, διότι αν βάλεις περισσότερο από όσο πρέπει, μπορείς να έχεις ανεπιθύμητα αποτελέσματα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 49

Σ ευχαριστώ για την προθυμία σου να μου δώσεις αλλά δεν μένω στην Αθήνα οπότε στρέφομαι στο ebay.. Μόλις δοκιμάσω τα ξαναλέμε!
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

ΠΡΟΣΟΧΗ με τους κρυσταλλους μενθολης γιατι μπορει να κανουν μεγαλη ζημεια! Οταν αναφερεσαι σε 3 κρυσταλλους, θα πρεπει να κανεις σαφες οτι μιλας για μικρους κρυσταλλους, περιπου 1 εκ ο καθενας και 2 χιλιοστα το πολυ στη διαμετρο!
Εικόνα
tiguansm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 12 Μάι 2014, 18:45
9
Τοποθεσία: Θρακομακεδόνες
Has thanked: 215 times
Been thanked: 93 times

Σήμερα παρέλαβα 4 τεμ. Aqua Velva από Αμερική να υπάρχουν στοκ (έρχεται και ο γιος να τον έχω καλυμμένο).
Δοκιμή το βράδυ αν και δεν άντεξα το δοκίμασα αξύριστος.
:megagrin
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 49

Καλά, η Αqua Velva κυριολεκτικά απογειώθηκε με την μενθόλη! Έβαλα σταδιακά μέσα 3-4 κομμάτια και.. πραγματικός "αρκτικός άνεμος"! Ότι ακριβώς έψαχνα!
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τους κρυστάλλους!
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Για αρκετο καιρο ειχα την ιταλικη εκδοση της Αqua velva, προχθες πηρα την αμερικανικη με το βαθυ μπλε χρωμα. Πιστευω οτι πραγματι ειναι δυο σκαλια πιο πανω η αμερικανικη τοσο στην ενταση του αρωματος, οσο και στην διαρκεια!! Για να βοηθησω τους αναποφασιστους, ψηφιζω την αμερικανικη!! ;)
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Οπως γράφει κι ο Αρης (aris22) μία σελίδα πίσω, αν ήμουν κι εγώ υποχρεωμένος να χρησιμοποιώ μόνο ένα after shave, αυτό θα ήταν η κλασική Aqua Velva. Χαίρομαι αφάνταστα που την έχω ξανά στη διάθεσή μου και εν συντόμω καιρώ θα στοκάρω (δύσκολα θα γίνει ποτέ discontinued, αλλά θέλω να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο).

Το άρωμα είναι λίγο... μεγαλίστικο, είναι δηλαδή ένα άρωμα που έχει μείνει στο υποσυνείδητο (σε μας τους 35+) σαν το άρωμα που είχαν οι πατεράδες και οι μπαρμπάδες όταν καλλωπίζονταν στα '80s. Φυσικά δεν με χαλάει αυτό, ίσως κάποιοι το πουν παλιομοδίτικο, δεδομένου ότι δεν κυκλοφορεί ευρέως πλέον η Aqua Velva, αλλά μεγάλωσα και είναι ό,τι πρέπει.

Από ιδιότητες, δροσίζει όσο πρέπει, με συνέπεια να μην είναι παράταιρη η χρήση της και τον χειμώνα, ενώ καταπραϋνει ικανοποιητικότητα το δέρμα ύστερα από το ξύρισμα. Και τσούζει ελάχιστα, καμία σχέση με το Floid π.χ. που μ' έκαψε.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

πως μπορω να αγορασω μια αμερικανικη Aqua Velva απο τον Πειραια;; η εστω Αθηνα... υπαρχει καποιος εισαγωγεας;;;
σιγουρα θα παρω μια ευρωπαικη αλλα αφου διαβασα τοσα για την αμερικανικη, αν μπορουσα θα επερνα μια τετοια
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

sperman έγραψε:πως μπορω να αγορασω μια αμερικανικη Aqua Velva

Το hairmaker την ειχε!! Αυτην την στιγμη δεν την εχει διαθεσιμη!! Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους, δεν μπορεσαν να μου δωσουν ακριβη ημερομηνια!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”