Aqua Velva (US)

Απάντηση
nikos.a

Δεν έχει δροσιά το πράσινο Proraso asl??? Εγω θεωρώ ότι έχει από τα ιδανικότερα cooling effects... Όπως και να 'χει, η περιγραφή σου μου προκαλεί εντύπωση... Κι αυτό γιατί έχω και την Williams αλλά και την αμερικάνικη.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σωστά, έχει δροσιά το πράσινο proraso, απλά δεν κρατάει πολύ (και σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το floid!)... Το πράσινο proraso μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά περίμενα την AV να το ξεπερνά σε διάρκεια δροσιάς, κι αυτή δεν το φτάνει καν! Εσύ που τα έχεις δοκιμάσει και τα 2, ποιό υπερτερεί από άποψη διάρκειας και έντασης δροσιάς; Μήπως εγώ απλά είχα καλλιεργήσει υπερβολικές απαιτήσεις;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και εμένα μου κάνει εντύπωση η περιγραφή σου . Σίγουρα για την Aqua velva μιλάμε ? Μυρίζει σαν μπλέ οινόπνευμα ?? :confused
Οκ , οτι δεν καίει πολύ είναι πραγματικότητα και αυτό μου αρέσει πολύ , αλλά αίσθηση δροσιάς μου αφήνει . Δεν έχω δοκιμάσει το Proraso πάντως για να εχω μέτρο σύγκρισης..Καταλαβαίνω οτι γούστα είναι αυτά , αλλά εμένα αν μου λέγανε να μείνω με ενα μόνο After Shave (με πολύ πίεση βέβαια :megagrin ) συνυπολογίζοντας άρωμα , ιδιότητες , και κόστος τότε αυτό θα ηταν πανηγυρικά η Aqua Vela Usa .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
nikos.a

Aν εννοείς για τις 2 Αqua Velva, η αμερικάνικη είναι όντως καλύτερη. Είχαν δίκιο τα παιδιά. Ισχυρότερο cooling effect, αλλά όσον αφορά τη διάρκεια, μιλάμε για asl, δεν είναι το ζητούμενο αυτό. Ικανοποιητική είναι.
Αν εννοείς για την αμερικάνικη και το Proraso, είναι διαφορετικά αυτά τα 2. Λίγο ισχυρότερο θα έλεγα ότι είναι της αμερικάνικης.

Πάντως τώρα που καλοκαίριασε αυτά τα 2 θα είναι στις πρώτες επιλογές μου. Το Floid Vigoroso, δεν νομίζω να είναι. Δεν είναι ότι δεν είναι καλό, ίσα ίσα που μου αρέσει αρκετά, αλλά το άρωμά του έχει διάρκεια και μετά από λίγη ώρα μεταλλάσσεται σε βαρύ και... λίγο περίεργο. Από Οκτώβρη...
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Παιδιά, πέρα από το άρωμα (που τα πράγματα είναι υποκειμενικά, ανάλογα το τι αρέσει στον καθένα) αυτό που εν προκειμένω με ενδιαφέρει να καταλάβω είναι αν το colling effect της AV που μου έστειλαν είναι "σωστό".
Απλά ως ένα μέτρο σύγκρισης δροσιάς ανέφερα το proraso green, προφανώς και δεν είναι παρόμοια προϊόντα. Στην περίπτωσή μου η AV δεν φτάνει τη δροσιά του proraso. Είναι φυσιολογικό αυτό; (σύμφωνα με την περιγραφή του Νίκου, πιθανώς όχι). Την περίμενα πιο δροσιστική (και έψαχνα για κάτι αρκετά δροσιστικό και με καλοκαιρινό άρωμα)...

Από ενυδατικές / καταπραϋντικές ιδιότητες είναι αρκετά αξιόλογη πάντως, αν και μου αφήνει μια μικρή αίσθηση λιπαρότητας για ώρα μετά....
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Προσπάθησα να "ποσοτικοποποιήσω" όσο το δυνατόν την αίσθηση που μου άφησε στο σημερινό ξύρισμα.

Λοιπόν, αρχικά αισθάνομαι τσούξιμο (όχι κάψιμο, όπως πχ στο floid) από το οινόπνευμα σε αρκετά έντονο βαθμό. Έπειτα -σχεδόν αμέσως- έρχεται πράγματι μια ελαφριά δροσιά, πολύ πιο ήπια σε σχέση με το πράσινο proraso ή το floid, η οποία διαρκεί σε αισθητά επίπεδα για ένα περίπου 5λεπτο (χρονομετρημένο!). Η οποιαδήποτε αίσθηση δροσιάς εξαφανίζεται μετά το 10λεπτο...
Ταιριάζει αυτή η εμπειρία με τη δική σας; :confused

Αυτό που ίσως με μπέρδεψε στις αρχικές εντυπώσεις μου, είναι το γεγονός πως η δροσιά της είναι αρκετά ομαλή και ήπια, δεν σε αρπάζει από τα μούτρα όπως στο floid ή στο πράσινο proraso (είτε στην κρέμα, είτε στο asl). Μιας και όλοι εκθειάζουν την AV για το καλοκαίρι, περίμενα πως θα σε παγώνει σαν αρκτικός άνεμος :megagrin

Σχετικά με το άρωμά της, είναι κάπως οξύ (εξ ου και το "μπλε οινόπνευμα" που ανέφερα παραπάνω :xp1 ). Δεν μπορώ να το προσδιορίσω συγκεκριμένα, μου αφήνει κάτι από αίσθηση μέντας, αλλά στο πολύ βάθος... Είναι πράγματι καλοκαιρινή μυρωδιά
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βασίλη αν θέλεις αρκτικό άνεμο, ρίξε 2-3 κρύσταλους μενθόλης μέσα στην Aqua Velva και ετοιμάσου για δάκρυα φρεσκάδας!
Εγώ έχω 2 Aqua Velva: μια κανονική και μια "ενισχυμένη".

Πάντως ως προϊόν μαζικής παραγωγής, δεν μπορεί να προσφέρει ακραίες καταστάσεις.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

+1

Bασίλη, είμαι της γνώμης πως για να βοηθήσεις λίγο παραπάνω ένα asl να αποδώσει αυτό που περιμένεις θα πρέπει να το υποστηρίξεις και με το κατάλληλο σαπούνι-κρέμα. Στη προκειμένη περίπτωση η Cella δε προσφέρεται για δυνατές συγκινήσεις.

Mπορείς επίσης αν έχεις να βάλεις πολύ λίγο 444 μαζί με την AV αντι για κρυστάλλους μενθόλης

Συμφωνώ πάντως μαζί σου πως η ΑV δε σου δίνει το cool kick που περιμένεις αλλά μη σκάς. Όλα είναι θέμα marketing.
H AV που είναι μπλέ δε δροσίζει σα τη ...θάλασσα, η Νivea Cool Kick που έχει το όνομα είναι ότι πιό θαλασσινό και η T&H 1805 που απο πολλούς θεωρείται θαλασσινή μυρίζει σε μένα αλόη. Τρέχα γύρευε...





ΥΓ. Αν θες ντε και καλά να πονέσεις σα να κρατάς ένα κομμάτι πάγο δοκίμασε Stirling Orange Chill + Floid Vigoroso
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Άσχετο. Αν είσαι fan της μενθόλης, θα πρέπει να δοκιμάσεις την Ingram και την EJ Hydrating pre. Kάποιοι την χρησιμοποιούν και μετά το ξύρισμα. Είναι και 99.9% με φυσικά συστατικά, όπως λέει η εταιρία.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ηλία, επίτηδες χρησιμοποίησα cella, για να έχω όσο το δυνατό πιο απροβλημάτιστο ξύρισμα χωρίς καθόλου δροσιά, ώστε να καταλάβω πόσο δροσίζει η AV.
Δεν είναι ότι απογοητεύτηκα ή κάτι τέτοιο. Απλά τη φανταζόμουν διαφορετική, μέσα από τις περιγραφές που είχα διαβάσει στο φόρουμ. Παραμένει ένα καλό ASL (με ιδιαίτερα καλές καταπραϋντικές ιδιότητες, ξέχασα να το αναφέρω αυτό), απλά δεν είναι τόσο δροσιστικό όσο φαντάστηκα (η όποια ιδέα "απογοήτευσης", έγκειται στο ότι αναζητούσα ένα καθαρά καλοκαιρινό - δροσιστικό ASL για να εναλάσσω το πράσινο proraso τους προσεχείς μήνες.)..
Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή το κόλπο του Δημήτρη με τους κρυστάλλους μενθόλης· αν αυξηθεί λιγάκι η δροσιά της AV, πραγματικά θα είναι όπως θα την ήθελα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”