Thayers medicated superhazel with aloe vera

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Αλέξη,το χρησιμοποίησες καθόλου?Πως σου φάνηκε?
Και από τους υπόλοιπους,κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές μεταξύ των διαφορετικών συσκευασιών?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

@paratairosexthros
επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να το αγοράσω, απ΄ότι κατάλαβα το καταλληλότερο για χρήση ως ASL είναι αυτό που φαίνεται στο πρώτο post (αυτό με την μπλε ετικέτα).
Είναι το μόνο που χαρακτηρίζεται ως "Topical Pain Reliever" για "Cooling & Soothing Relief from Minor Itches-Skin Irritations-Burns" , ενώ όλα τα υπόλοιπα χαρακτηρίζονται είτε ως :
-(α) "Astringent" για "Gentle-Cleanses-Refreshes" είτε ως
-(β) "Alcohol free toner" για "Gentle-Moisturizes-Cools"

Αυτό βέβαια δεν αποκλείει και την χρήση τους ως ASL, αλλά προσωπικά εκτιμώ πως το μπλε είναι ίσως καταλληλότερο για τη χρήση αυτή. Ελπίζω να μας διαφωτίσει κάποιος ο οποίος τα έχει δοκιμάσει...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
crusader
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 07 Αύγ 2013, 16:23
10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 49

Αλέξης έγραψε:Ερώτηση : σε τι ακριβώς διαφέρει αυτό από αυτό.
Το ένα από τα δύο περιέχει γλυκερίνη.

Χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό το απλό toner χωρίς οινόπνευμα μετά το ξύρισμα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το χρησιμοποιώ ως στυπτικό παράγοντα και κατόπιν ακολουθώ με βιολογικό aloe vera gel/juice ως καταπραυντικό. Να σημειώσω ότι δεν χρησιμοποιώ οινόπνευμα μετά το ξύρισμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 30 Αύγ 2013, 17:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τους συνδέσμους σου σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται μπορείς να το δεις από τις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Kostas1979
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2013, 13:51
10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times

Σήμερα δκίμασα για πρώτη φορά το Thayer's Mediacated Superhazel. ΤΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ.......ΤΙ ΔΡΟΣΙΑ....συγγνώμη που φωνάζω, αλλά έπαθα πλάκαααααααα.

Θα παραγγείλω 10 τόνους :D
Amat Victoria Curam
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

paratairosexthros έγραψε:Αλέξη,το χρησιμοποίησες καθόλου?Πως σου φάνηκε?
Και από τους υπόλοιπους,κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές μεταξύ των διαφορετικών συσκευασιών?

Το δοκίμασα 2 φορές σε ξυρίσματα με φαλτσέτα που είχα μερικές κοκκινίλες. Κορυφαίο προϊόν. Φαρμακευτική μυρωδιά, όχι όμως χημική και αρκετά δροσερή. Αρκετό κάψιμο κατά την εφαρμογή (ίσως εγώ περίμενα λιγότερο) αλλά και δυνατή αίσθηση δροσιάς. Εκεί όμως που φαίνεται η ποιότητα του είναι στην αντιμετώπιση των ερεθισμών :΄σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα δεν υπήρχε κανένα κόκκινο σημάδι. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω και το toner (τη μεγάλη συσκευασία που δεν περιέχει αλκοόλ) και να τα χρησιμοποιώ ως ASL και ASB αντίστοιχα.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει. Στο Τhayers medicated superhazel with aloe vera, αναγράφει ότι πρόκειται για αναλγητικό εξωτερικής χρήσης.Συνιστάται να μην χρησιμοποιείται περισσότερες απο 3-4 φορές τη μέρα στη πάσχουσα περιοχή και να διακοπή η χρήση του αν τα συμπτώματα διαρκέσουν παραπάνω απο 7 μέρες ή αν εξαλειφθούν και μετά παρουσιαστούν ξανά.
Μόνο σ'αυτό αναγράφονται οι παραπάνω προειδοποιήσεις - περιορισμοί ! :confused
Ούτε στο Thayers Original witch hazel with aloe vera, ούτε στο Thayers after shave witch hazel, ούτε πουθενά αλλού.
Eπίσης τα μοναδικά που έχουν την ένδειξη " after shaving " εκτός απο το Thayers after shave...προφανώς (!) είναι το Original witch hazel και όχι το medicated.
Οι γνώμες σας ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Aυτό που εννοεί είναι όταν εάν το κάνεις θεραπευτική χρήση με το Superhazel και το πρόβλημα που έχεις δε φεύγει ή επανέρχεται, να πας σε γιατρό. Μη μείνεις με το μπουκάλι αγκαλιά αφού δεν βλέπεις προκοπή. :beah2

Όσον αφορά τη χρήση του σαν AS, είναι δοκιμασμένη και επιβεβαιωμένη η καλή δράση του. Αφού μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε μικροτραύματα και ερεθισμούς σε όλο το σώμα, δεν βλέπω το λόγο να μην κάνει για το πρόσωπο, αφού θεωρητικά το δέρμα εκεί είναι πιο σκληρό και πιο ανθεκτικό από άλλα μέρη, εξαιτίας του ξυρίσματος, της συνεχόμενης έκθεσης του στο περιβάλλον, κλπ. Εξαιρείται όπως πάντα η περιοχή των ματιών, βέβαια. (Φυσικά YMMV και τα σχετικά...)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σ'ευχαριστώ φίλε.Σεβαστό το YMMV, φυσικά, αλλά εμένα με βλέπω ν'ακολουθώ το RTFM.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Στην Αμερική χρησιμοποιούν κυρίως καθαρή Witch Hazel ή το Thayers Original ή τα alcohol-free.

Υπάρχουν και πολλές συνταγές για να φτιάξεις και σπιτικό AS με Witch hazel και aloe vera. Τη συγκεκριμένη τη φτιάχνουν πολλοί στο B&B (όπως και bay rum, κ.α.) με καλά αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

ποιο από αυτά έχετε δοκιμάσει?
ποιο είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη σας?

Εικόνα

νομίζω ότι λείπει μόνο το λεμόνι από τη φωτό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”