Floid After shave

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μετά από περίπου 20 ημέρες χρήσης του vigoroso, έχω ξεκαθαρίσει κάπως τα πράγματα... Το γεγονός πως τελικά δεν το πούλησα, μάλλον δείχνει την τελική μου κρίση :megagrin

Μετά το προηγούμενο post μου λοιπόν, συνέχισα να το χρησιμοποιώ στα ξυρίσματά μου. Στην αρχή πιο ενσυνείδητα, για να σχηματίσω άποψη. Σταδιακά όμως, το χέρι μου άρχισε να πηγαίνει ασυναίσθητα σε αυτό, η δε μύτη μου να ζητά το άρωμά του. Από ένα σημείο κι έπειτα άρχισα να βάζω λίγο το πρωί χωρίς να ξυριστώ, απλά για τη δροσιά και το άρωμα!
Τώρα που έχω συνηθίσει τον αισθητό χαρακτήρα του και δε μου φαίνεται "ξένο", μετά το ξύρισμα επιζητώ όλο και συχνότερα τη μυρωδιά του. Το θεωρώ πλέον, μαζί με το lucky tiger, τα μοναδικά «αληθινά» aftershave μου, με την έννοια πως έχουν προσωπικότητα ως προϊόντα (ξαναμυρίζοντας τη nivea fluid και το άσπρο proraso που έχω από παλιότερα, αισθάνομαι πως δεν είναι ASL αλλά αρώματα χώρου... :beah2 )

Αναφορικά με τη διάρκεια του αρώματός του, είναι ενδεικτικό το εξής: ξυρίστηκα σήμερα στις 8 το πρωί και έβαλα floid. Μέχρι τις 10 περίπου το οσφραινόμουν. Στις 6 το απόγευμα πήγα για τρέξιμο και κάποια στιγμή η μύτη μου άρχισε να πιάνει μια μυρωδιά αρώματος, κάτι αναπάντεχο μες στο.. δάσος! Ασυναίσθητα κοίταξα γύρω μου μήπως υπάρχει κάποιος άλλος, αλλά πέρα από μελίσσια ουδείς :megagrin Καθώς άρχισα να ιδρώνω πιο έντονα, συνειδητοποίησα πως αυτό που μύριζα ήταν τελικά το... πρωινό floid! :shocking
Στο μπάνιο μου χρησιμοποίησα το floid shampoo και μετά έβαλα πάλι λίγο vigoroso, έτσι για την αίσθηση. Ο συνδυασμός του με το shampoo μου είναι πολύ ευχάριστος. Μπορώ να πω ότι το shampoo ταιριάζει περισσότερο με το vigoroso παρά με το black.

Εν κατακλείδι, θα έλεγα το εξής: το floid vigoroso είναι ένα «πραγματικό» aftershave, ένα προϊόν με προσωπικότητα και χαρακτήρα. Το γεγονός αυτό μπορεί να οδηγήσει σε περίεργη αρχική εντύπωση (ειδικά στους νεότερους, που δεν έχουν τέτοιες οσφρητικές αναμνήσεις), αλλά τελικά μάλλον δεν γίνεται να μην σε κερδίσει. Προσωπικά όχι απλώς το το έχω εντάξει στο rotation μου (ποιό rotation, που τελευταία το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά!) αλλά μου αρέσει πραγματικά. Πρόσφατα δοκίμασα εκτενέστερα και το Black (το αγόρασα για ένα φίλο) και, παρόλο που το άρωμά του είναι κι αυτό πραγματικά φίνο (αρχικά φαίνεται πιο "μαζικοποιημένο", αλλά καθώς απορροφάται απ' το δέρμα τελικά αφήνει ιδιαίτερο χαρακτήρα, με νότες σοκολάτας και πιπεριού) δεν μου άφησε αυτή την "ιδιαίτερη" προσωπικότητα σαν του vigoroso..
Κάποια στιγμή σίγουρα θα δοκιμάσω και το suave...
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Για το Floid Blue ξέρει κανείς τίποτα; Πώς μυρίζει κι απο πού το προμηθευόμαστε;
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Το έχω πετύχει στο Amazon, αλλά η τιμή του είναι τσουχτερή...
Όσο για τη μυρωδιά, ο πωλητής την περιγράφει ως εξής:
Floid Blue is lightly mentholated and has a fresh, clean (powdery, leathery) scent that is cooling and refreshing.
Ενδιαφέρον φαίνεται, ωστόσο με παραξενεύει το γεγονός πως δεν υπάρχει πουθενά στο επίσημο σαιτ της Floid...
nikos.a

Και στο yourshaving το έχει. Καλή τιμή θεωρώ αλλά τα μεταφορικά του είναι κάπως. Άμα δεν βρεις κάτι εδώ, ψάξε και σε ξένα φόρουμ για κριτικές.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τί τα θες Βασίλη ? Αφού έχεις Aqua Velva, ...σε μπλέ. Έκαστος στο είδος του...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Ηλίας έγραψε:Τί τα θες Βασίλη ? Αφού έχεις Aqua Velva, ...σε μπλέ. Έκαστος στο είδος του...
Καλά αν λέγαμε όλοι μας τι τα θέλουμε, δεν θα είχαμε ούτε τα μισά... :ninja_hide
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Η τιμή είναι απαράδεκτα υψηλή
Άρης
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Όντως στο ebay έχει σχεδόν την μισή τιμή, μαζί με τα μεταφορικά.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

nikos.a έγραψε:
Ηλίας έγραψε:Τί τα θες Βασίλη ? Αφού έχεις Aqua Velva, ...σε μπλέ. Έκαστος στο είδος του...
Καλά αν λέγαμε όλοι μας τι τα θέλουμε, δεν θα είχαμε ούτε τα μισά... :ninja_hide
Σωστός :megagrin :megagrin

Εν προκειμένω θα ψηνόμουν να το δοκιμάσω αν το έφερνε ο Γιώργος (ή αν το έβρισκα σε παρόμοια τιμή με αυτές του Γιώργου). Στα 40€ + μεταφορικά όμως δεν ψήνομαι σε καμία περίπτωση.... :beah2
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

27 ευρω κοστιζει, με τα μεταφορικα. Φυσικα και εγω θα προτιμουσα να το εφερνε ο Γιωργος :-)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”