Floid After shave

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Στην Αττική πέρα απ'την καπνίλα των τζακιών μυρίζει και λίγο Floid σιγά σιγά :lachtot
Πέρα από την πλάκα και εγώ τίμησα το Vigoroso και έχω να πω ότι τσούζει ελάχιστα στο πρόσωπο (είχα κάνει βέβαια γδαρσίματα :confused ) μετά αρχίζει να σε καίει και μέχρι να το συνειδητοποιήσεις έχει έρθει ένα φοβερό κύμα δροσιάς από τη μενθόλη σαν AS Χιόνι :dance .
Αντάξιο της φήμης του και πάλι μπράβο στο Γιώργο που ψάχνει και γενικότερα το παλεύει το θέμα. Είχαμε πήξει στα STR8 και τα AXE.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά το Black. Μυρίζοντας το και μόνο, με το καλημέρα, πήρα δύο μπουκάλια.
Αρωματικά αμέσως πιάνεις νότες ανανά. Όταν περάσουν λίγα λεπτά γλυκίζει. Έχει μήπως κάποιος απο σας μυρίσει το A*men του Thierry Μugler ? Νομίζω πως βρήκα το αρωματικό αδελφάκι του. Οι αρωματικές νότες του Α*men , δηλαδή σοκολάτα, καφές και καραμέλα θα μπορούσαν να περιγράψουν στοιχειωδώς και το Βlack.

Στην επαφή το καίει λίγο παραπάνω απο το Vigoroso αλλά και πάλι splash on που το βάζω δεν είχα πρόβλημα.

Επιφυλάσομαι για ένα λεπτομερέστερο review στο μέλλον.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Εγω δεν θα ελεγα οτι το αρωμα του θυμιζει ανανα... Μοιαζει περισσοτερο με καραμελα και ξυλινο αρωμα. Παντως ειναι πολυ ωραιο, βαρυ οσο πρεπει και θυμιζει εντονα αντρικη κολωνια, ξεφευγοντας αρκετα απο το Vigoroso.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Και εμενα το black μου εφερνε κατι σε ανανα,στο balm το αρωμα του ανανα κυριαρχει περισσοτερο!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Από τότε που ξεκίνησα το παραδοσιακό ξύρισμα θεωρούσα τα after shave περιττά, μετά το ξύρισμα έβαζα αφρό που είχε μείνει στο πινέλο ή άντε balm apivita έτσι για αλλαγή ή το old spice επειδή μου έφερνε στο νου τα πρώτα μου ξυρίσματα ως έφηβος. Το αγόρασα (το Vigoroso) πρόσφατα από τον Γιώργο φυσικά και από τότε έχει γίνει Ευαγγέλιο για μένα, δεν το αλλάζω με τίποτα. Άρωμα : Μπαρμπέρικο βαρύ αλλά όχι τόσο ώστε να σε μπουχτίζει, όταν το μυρίζεις σε κερδίζει θες να το φορέσεις. Η επαφή του με το δέρμα εάν έχεις γδαρθεί λίγο τσούζει αλλά μετά έρχεται τσουνάμι δροσιάς και το δέρμα σου γίνεται τόσο λείο που δεν έχεις ανάγκη να βάλεις Balm για extra ενυδάτωση. Το μπουκάλι είναι κόσμημα για το μπάνιο σε συνδυασμό με το χρώμα του, κάνει μπαμ στο μάτι. Για την τιμή του είναι ασυναγώνιστο 15€ για 400ml, δεν χρειάζεται σκέψη, αγοράστε το ! Αυθεντικό μπαρμπέρικο after shave παλιών χρόνων (δεκαετίας 50΄μου βγάζει :megagrin ) που χαίρεσαι να το φοράς !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

«To floid or not to floid?»

Όντας σε αναζήτηση ενός νέου ASL για να το εντάξω στο rotation μου - κατά προτίμηση κάτι που να δροσίζει, καθώς έρχεται και το καλοκαίρι- και διαβάζοντας τα καθολικά διθυραμβικά σχόλια υπέρ του floid vigoroso mentolado, σκέφτηκα να το δοκιμάσω...
Πέρασα λοιπόν από το wellshaved και μύρισα διάφορα. Στο μυαλό μου ωστόσο ήταν εξαρχής το floid mentolado vigoroso. Το άρωμά του -από το μπουκάλι- μου άρεσε, οπότε δεν το σκέφτηκα πολύ...

Το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής 3-4 φορές και η κρίση μου δεν έχει ξεκαθαρίσει...

Γενικά είμαι λάτρης του ρετρό. Το άρωμά του πράγματι είναι ρετρό, "παλιακό". Θυμίζει παλιότερες εποχές (τώρα βέβαια αυτό είναι σχετικό, καθότι είμαι 30 χρονών, οπότε δεν έχω και πολύ παλιά εμπειρία! Πάντως το μυαλό μου πάει στο χτες όταν το μυρίζω...). Εντοπίζω νότες κανέλας, καραμέλας, κάτι από εκκλησία (όχι λιβάνι, δεν είναι τόσο σαφές, αλλά άρωμα βαριάς και πυκνής ατμόσφαιρας), ίσως και κάτι σαν πατσουλί (;). Πολύ μπάσο και γλυκερό άρωμα, στην αρχή μυρίζει λίγο σαν καραμέλα Halls, μετά το γυρνά όμως στο πιο γλυκερό. Το σημαντικότερο χαρακτηριστικό του όμως είναι ότι σαν άρωμα είναι πολύ βαρύ και αισθητό. Δεν είναι τόσο βαρύ όσο το pashana, αλλά κάνει έντονα αισθητή την παρουσία του και κρατάει για ώρες (ακόμη κι αυτός που το φορά το ξεχωρίζει για ώρες μετά, εγώ το μυρίζω επάνω μου τουλάχιστον για τις επόμενες 2 ώρες!). Και δεν είναι απλώς ότι κρατάει ώρα, αλλά καθώς ξεθυμαίνει τόσο βαρύτερο γίνεται. Για καλοκαίρι και ζέστες μάλλον δεν το προτείνω..
Όλα αυτά πάντως δεν γίνονται σαφή αν απλά το μυρίσεις στο μπουκάλι... Πρέπει να το δοκιμάσει κανείς για να το καταλάβει πλήρως.

Στην δικιά μου περίπτωση, πέρα από το ότι δεν άρεσε καθόλου στη γυναίκα μου :beah , αυτή η ένταση και διάρκεια με βάζουν σε σκέψεις. Η αρχική μου αντίδραση ήταν αρνητική - το αισθανόμουν κάπως μεγαλίστικο, πολύ έντονο. Σκέφτηκα να το ανταλλάξω, να το πουλήσω... Ωστόσο, ακριβώς επειδή έχει τόσο ιδιαίτερο χαρακτήρα, σταδιακά όλο και αισθάνομαι πως θέλω να το ξαναδοκιμάσω, να επιστρέψω. Να πω την αλήθεια, μετά το πρώτο "σοκ" από την έντασή του, έχει αρχίσει κάπως να με κερδίζει... Συνεχίζω τις δοκιμές και θα δείξει.

Κατά τα άλλα, ως ASL έχει αρκετά καλή απόδοση. Είναι εξαιρετική η εναλλαγή του από το κάψιμο στο δρόσισμα: στην αισθάνεσαι ένα βαθύ κάψιμο (όχι τσούξιμο, όπως με άλλα ASL οινοπνεύματος, κάψιμο! Ζέστη!) κι αμέσως γυρνάει σε ένα σταδιακό δρόσισμα, που όταν κορυφωθεί σου αφήνει πολύ όμορφη αίσθηση (κι εδώ, δε μοιάζει με την απότομη ένταση άλλων ASL με μενθόλη. Είναι πιο ομαλό το δρόσισμα, πιο μεστό). Αν κανείς το φορέσει σε εντελώς στεγνό δέρμα, το κάψιμο και το δρόσισμα είναι ελάχιστα.. Ανακουφίζει αισθητά από ερεθισμούς, και στην λιπαρότητα τα πάει αρκετά καλά, αν και νομίζω πως, καθώς απορροφάται σχετικά αργά, στην αρχή έχει μια μικρή αίσθηση λιπαρότητας. Σαν ASL είναι πάνω από τον μέσο όρο, αλλά δεν φτάνει την αίσθηση του Lucky Tiger...

Σαν value for money πάντως είναι εξαιρετικό, ειδικά το 400άρι μπουκάλι!

Με έχει μπερδέψει αυτό το ASL. Ο χρόνος (και οι αντοχές της γυναίκας μου!) θα δείξει αν θα με κερδίσει πληρως...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Την επόμενη φορά δοκίμασε το Suave. Ένα ηπιότερο vigoroso. Προσωπικά έτσι θα κάνω. Έχω ήδη τελειώσει ένα 150αρι vigoroso και έχω άλλο ένα στα μισά, γεμισμένο ξανά απο το 400αρι. Μόλις φύγει και αυτό θα το γυρίσω σε suave, να πέσει λίγο η ένταση.

Νομίζω πως δε πρέπει να συγκρίνεις το Lucky Tiger με το Floid. Μόνο και μόνο που το πρώτο δε περιέχει οινόπνευμα κάνει τη σύγκριση άδικη.

Οι γυναίκες είναι ...γυναίκες. Η δικιά μου το Brut asl το λέει "παπάκι λεκάνης-άρωμα πεύκο" και το Tabac asl "εντομοκτόνο". :beah2
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Την επόμενη φορά δοκίμασε το Suave.
Η επόμενη φορά μάλλον θα είναι σε... 2-3 χρόνια, γιατί πήρα την 400άρα συσκευασία και δεν το βλέπω να τελειώνει εύκολα...!
Μύρισα και το black, σαφώς πιο νεανικό, αλλά μου φάνηκε σα ξεθυμασμένο str8 και δεν το προτίμησα....
Οι γυναίκες είναι ...γυναίκες. Η δικιά μου το Brut asl το λέει "παπάκι λεκάνης-άρωμα πεύκο" και το Tabac asl "εντομοκτόνο". :beah2
:megagrin :megagrin
Δεν παύουν ωστόσο οι γυναίκες μας να είναι το "target group" μας :lachtot
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Εγω πάλι προτιμώ το black .Είχα δοκιμάσει και παλαιότερα το Vigoroso , καλό δεν λέω , αλλά σίγουρα το black μου άρεσε περισσότερο.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Παιδιά εγώ όπως βλέπετε το χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε φορά παρά τις όποιες διαφωνίες της συζύγου,μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η αίσθηση καψίματος και το κύμα δροσιάς που ακολουθεί !!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”