Tibet Snow Cream

kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Ξέρει κάποιος κάτι για αυτήν την κρέμα ?
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Δεν είναι κρέμα ξυρίσματος. Σε πακισταικά φόρουμ, αναφέρεται ώς κρέμα λεύκανσης, με την ένοια ότι επιβραδύνει την τριχοφυία.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη κρέμα.
Μια κρέμα ξυρισματος που έχω γράφει Tibet Lather shaving cream.
Ωραία και δροσερή κρέμα ξυρισματος. Ομως δε νομίζω ότι μπορει να τη βρει κάποιος στην Ελλάδα.
Βαγγέλης
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

ΤΙΒΕΤ είναι εταιρια πακιστανικη , βγαζει ταλκ - κρεμες ξυρισματος και αυτην την snow cream σαν after shave , διάβασα κάποιες καλές κριτικές σε κάποια φορουμ για αυτό ρωτησα ,
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Mιας και αναφερθήκαμε εδώ σ' αυτήν τη μυστήρια κρέμα, για την οποία είχα πρωτοδιαβάσει εδώ (στα σχόλια), ας συνεχίσουμε στο υπάρχον τόπικ την αναζήτηση για τα συστατικά της, τα οποία δεν αναγράφονται στο κουτί.

Στη σελίδα τους στο facebook βρήκα να αναφέρονται ως συστατικά τα εξής: Aqua, Stearic Acid, Parfum, Potassium, Stearate, Cetyl Alcohol, Sodium Borate, Methylparaben.

Κυκλοφορεί, ωστόσο, μία φήμη στο ίντερνετ περί ύπαρξης... υδραργύρου στα συστατικά της κρέμας, κάτι που δεν το πιστεύω, αλλά δεν είμαι σε θέση να το αποκλείσω κιόλας. Επίσης, αναφέρεται ως λευκαντική κρέμα με προορισμό κυρίως το γυναικείο φύλο (υπάρχει ζωγραφισμένη και μία γκόμενα στη μία μεριά του εξωτερικού χάρτινου κουτιού), η οποία όμως κάνει ΚΑΙ για after shave -περίπου σαν την απλή ενυδατική Nivea δηλαδή.

Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω, ευπρόσδεκτος.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Για αυτή μιλάμε :

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ναι, αυτή είναι. Τη βρήκαμε σ' ένα ινδικό μαγαζί στην Αχαρνών, δίπλα στην εκκλησία της Αγίας Τριάδας.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

"College girls love Tibet cream"... Διάνα παιδιά εδώ είμαστε!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Η Τibet Snow κυκλοφορεί ακόμη στη Γερμανία ή έχει αποσυρθεί ; Γιατί απ'όσα διάβασα εδώ δε νομίζω να έχει υδράργυρο και να πωλείται. Δε ξέρω.. :confused

Μ'αρέσει πάντως που το συζητάμε.

Έε, να...! Εγώ είχα χρόοονια να πιάσω Νivea στα χέρια μου και τώρα σκέφτομαι να βάλω " ένα σουβλάκι κρέμα " απο το Πακιστάν στο προσωπό μου :hystericalbs1 . Μα πόσο shave-a-holic είμαι τελικά ;

Αν επιβραδύνει τη τριχοφυία, θα τη κρατήσω για τα χέρια. Άντε και μετά το κρίκετ :megagrin
Δε τη βάζω στο πρόσωπο ! Εδώ δε μας φτάνουν οι 7 μέρες της εβδομάδας, για τέτοια είμαστε ;

Αν δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, δε ξετρελάθηκα κι'όλας.


Τέλος πάντων, πραγματικά πρέπει να μπω σε ομάδα ψυχανάλυσης :hystericalbs1
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειναι παντως ουτε πολυ παραξενο ουτε πολυ τραγικο :-)

Οταν πχ η Timor δινει παραγγελια στο Πακισταν για τις μηχανες της (3 κομματιων) που εκει κανουν 5 δολαρια και εδω 75 ευρω - τοτε δεν μας πειραζει το Πακισταν :-P

Παντως η Kohinoor ειναι εταιρεια με διτη υποσταση - και στο Πακισταν (Kohinoor PVT) και στο Bangladesh (Kohinoor BD) φτιαχνει προιοντα για 100-200 εκατομμυρια κοσμο, οι οποιοι μπορει να πεθαινουν απο πολλα (πεινα, αρρωστιες) αλλα δεν εχει φανει να φταιει η Kohinoor για αυτο.

Καποια προιοντα ειναι και λιγο περιπτωσεις - ας πουμε η Arko Fat Cream ειναι ισως το αποτελεσματικοτερο προιον στην κατηγορια της και ειναι Τουρκικη απο μια φιρμα που πολλα ακουει συχνα - συνηθως χωρις λογο. Τα ιδια ισχυουν και για τη GADA την καλυτερη ισως κρεμα ξυρισματος της Ανατολικης λεκανης της Μεσογειου που φτιαχνεται σε ενα βομβαρδισμενο εργοστασιο στο Λιβανο.

Τι θελω να πω ? Οτι πιο πολλα βαρυνουν πολιτισμενες (και τεραστιες) εταιρειες οπως πχ η NIVEA, η Nestle κλπ απο οτι συγκεκριμενες "τριτοκοσμικες" εταιρειες στα περατα του κοσμου.

Και αυτη ειναι απλα μια αλλη αποψη, Ηλια - και εγω ξαφνιαζομαι καμια φορα με τι προιοντα ψαχνω να χρησιμοποιησω - και σε καμια περιπτωση δεν παω να αντιδικησω μαζι σου :-)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”