Κι όμως, χαλάνε και τα υγρά after shave

NavalArchitect

...σήμερα ανακάλυψα πως ένα D.R. Harris Marlborough που είχα από το καλοκαίρι του '10, μου χάλασε.

Είχε κιτρινίσει (αρχικά έχει διάφανο χρώμα), μύριζε μεν λίγο το κανονικό άρωμά του αλλά καταλάβαινες ότι κάτι δεν πάει καλά...

Το έβαλα σήμερα το πρωΐ μετά το ξύρισμα με το D.R. Harris Marlborough στικ, εντάξει, αλλά πριν 10 λεπτά πέταξα το μπουκάλι, δεν έχει νόημα. Δεν πίστευα πως after shave σε υγρό μπορεί να χαλάει, από όσο βλέπω όμως τα D.R. Harris μάλλον έχουν καλά συστατικά και όχι πολλά συντηρητικά.

Δεν ξέρω αν ο αέρας που μάλλον πέρασε μέσα έπαιξε ρόλο, το συγκεκριμένο βιδωτό καπάκι μου έδινε πάντα την εντύπωση ότι δεν κρατούσε στεγανό το περιεχόμενο, έβλεπα κι ένιωθα τη στάθμη να πέφτει από καιρό σε καιρό. Τέλος πάντων, προσοχή γιατί δεν κρατάνε όλα το ίδιο...
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρον Κωνσταντίνε. Νομίζω το συγκεκριμένο δεν έχει πολύ οινόπνευμα σωστά;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Απόστολε δεν ξέρω πόσο οινόπνευμα έχει, να δω το κουτί. Και δεν τράβηξα μια φωτό από το υγρό στο μπουκάλι πριν το αδειάσω, να τό'χουμε έτσι ως σημείο αναφοράς...
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Oλα τα καλυντικα χαλανε... μπορεις να δεις το χρονο ζωης τους σε ενα "κυκλικο δοχειο" που εχουν ζωγραφισμενο στην ετικετα.
Ο αριθμος ειναι οι μηνες ζωης τους.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Νομίζω πως τα προιόντα με vaporizater κρατάνε πάρα πολύ καιρό γιατί δεν έρχονται σε επαφή με τον αέρα τόσο όσο αυτα με το κλασσικό καπάκι.

Έχω κάποια πράγματα χρόνια τώρα και δεν έχουν χαλάσει.
Ίσως απλά να έχει εξασθενίσει λιγο η ένταση τους , αλλά και πάλι πολύ λίγο.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Georgelap έγραψε:Oλα τα καλυντικα χαλανε... μπορεις να δεις το χρονο ζωης τους σε ενα "κυκλικο δοχειο" που εχουν ζωγραφισμενο στην ετικετα.
Ο αριθμος ειναι οι μηνες ζωης τους.

Ναι. Αλλά αυτο ειναι ενα "συστημα" που εχει επιβαλλει η ΕΕ σε ολα τα προϊοντα που κυκλοφορουνε και ειναι σχετικο. Ακομη και στο μελι θα το βρεις, και οπως ειναι γνωστο το μελι απλα ΔΕΝ χαλαει! Εχω κρεμες ξυρισματος που γραφυν "Made in West Germany"! Και ειναι μια χαρα. Εχω μια κρεμα απο τη δεκαετια του 30 και με εξαιρεση την μυρωδια, που ειναι η μονη που προσδιδει το μεγαλο της ηλικιας, ποιοτικα εινα 1Α, χτυποντας ΠΟΛΛΕΣ "φρεσκιες" (και ακριβες). Εχω και ενα σαπουνι ξυρισματος Old Spice (θα φαω ξυλο καπο καποιον εδω μεσα :beah2 ) το οποιο οπως ειναι γνωστο σταματησε στις αρχες του '80 να παραγεται και ειναι μια χαρα! Απλα. "Χαλανε" γιατι ειναι φουλ στα συντηρητικα. Οταν αυτα ξεπερασουν το οριο ζωης, η μοριακη δομη καταρρει σε καποια σημεια. Ειναι θεμα marketing εν τελει. Παντως μια καποια λλοιωση εχω παρατηρησει σε ASL, και το αποδιδω στην επαφη του υγρου με το δερμα των δακτυλων μου, οταν βαζω (δεν με αρεσει να βαζω με τους τονους ή "με κλειστα ματια"). Μετα απο μερικες μερες μπορω να παρατηρησω ενα "ιζημα". Απολυτες απωλειες δεν ειχα μεχρι τωρα..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ανδρεας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 13:59
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Έχω παρατηρήσει ότι τα ASL και τα EDT στην τριετία με πενταετία «βαρύνουν», οπότε για μένα χαλάνε διότι τα έχω αγοράσει για το συγκεκριμένο άρωμα τους. Σπάνια (σε ένα για την αλήθεια) να συνεχίσει να μου αρέσει ένα άρωμα αφού έχει βαρύνει. Κατά τα άλλα δεν έχω πρόβλημα στο να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Με αφορμή σχόλια του του Tommy και του Πάνου στο θέμα για το σαπούνι Klar, που κατά βάση εκθείαζαν τον ακλόνητο χαρακτήρα μου και τη δυνατότητα μου να αντισταθώ στον πειρασμό, όπως απέδειξα πρόσφατα από την μακροχρόνια παραμονή μου στον θάλαμο αποτοξίνωσης :ninja_hide, να πω ότι η βασική ανησυχία μου στην αγορά πολλών after shave είναι η πιθανότητα να χαλάνε.

Από Dr. Harris έχω το Marlborough, προχθές πήρα το Winsdor και ήμουν έτοιμος (εκτός του pink) και για το Bay Rum... (ή μήπως και για το Arlington που έχει δροσερό καλοκαιρινό άρωμα :shocking ).
Με τον ρυθμό που καταναλώνω το Marlborough και την εναλλαγή του με άλλα AS θα χρειαστώ τουλάχιστον 3 χειμερινές σεζόν για να το τελειώσω (και υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα αγοράζω άλλα... πράγμα αδύνατον). Σε κανένα χρόνο θα επιβεβαιώσουμε κατά πόσον η περίπτωση του ΑSL Κωνσταντίνου ήταν μεμονωμένο γεγονός.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Μπορώ κι εγώ να επιβεβαιώσω ότι σίγουρα τόσο τα after shave αλλά όσο και οι κολόνιες, με τον καιρό χαλάνε. Για την ακρίβεια χάνονται πρώτα οι ψηλές νότες, ακολουθούν οι μεσαίες και μένουν οι χαμηλές. Γι' αυτό και σχεδόν όσα πολυκαιρισμένα αρώματα ή after shave έχω μυρίσει, φέρνουν έντονα προς... πατσουλί! (Το οποίο σημειωτέον απεχθάνομαι :beah2 ) Μαζί βέβαια με την εξάτμιση των αρωμάτων, παίζει φαντάζομαι κι αυτό που είπε ο Στέφος περί μοριακής κατάρευσης. :boeller
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Πρόσφατα πέταξα κολώνιες (Eau de toilette) που είχαν λήξει και είχαν χαλάσει τελείως , ενώ το άρωμά τους είχε μετατραπεί σε βρώμα.
Οι περισσότερες ήταν Chanel (5) οπότε υποθέτω ότι καμία Chanel δεν κρατάει καιρό. Επίσης ήταν 2 Paco Rabanne.
Αντιθέτως μία Trussardi Uomo , που είναι το πιο αγαπημένο μου άρωμα, αν και είχε ελάχιστο , κρατούσε το άρωμά της απολύτως ακέραιο.Σαφώς ήταν πάνω από 5ετία όλα. Το συγκεκριμένο Trussardi όμως, που κράταγε το άρωμά του , ήταν πάνω από 10ετία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”