La Toja after shave(lotion,balsam)

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Καλημέρα παιδιά!Έψαχνα να βρω κριτική για κάποιο after shave της La Toja και παρατήρησα οτι δεν υπάρχει κάτι εδώ.Παρόλα αυτά,έχω δει κάποιους από εσάς στο ξύρισμα της ημέρας να αναφέρετε οτι τα χρησιμοποιείτε.Οπότε,με δεδομένο οτι το άρωμα του στικ της εταιρίας είναι για μένα πολύ ιδιαίτερο και αγαπημένο,θέλω να μάθω ποιός από εσάς τα έχει χρησιμοποιήσει,ποιό προιόν ακριβώς ,ποιές είναι οι εντυπώσεις σας από αυτά και αν μυρίζουν τόσο θεικά όσο το σαπούνι.Αν έβγαζε δε και καμία κολόνια η La Toja ,θα την τσίμπαγα με κλειστά μάτια(μακάρι..)
ΥΓ 1)Α,και από που την βρήκατε και αγοράσατε,ή τουλάχιστον που την έχετε πετύχει γενικά(την after shave)
ΥΓ 2)Ευχαριστώ και καλό μήνα σε όλους!!!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
NavalArchitect

Η La Toja έχει 2 σειρές, την απλή/κανονική και την Manantiales. Η δεύτερη φτιάχνεται (αν δεν απατώμαι) κάπου στην βορειοδυτική Ισπανία και υποτίθεται είναι ακόμη πιό 'pure' σε μυρωδιά αλλά και σύνθεση, της οποίας το βασικό είναι το νερό από μιά ξεχωριστή πηγή που έχουν εκεί.

Και οι δύο σειρές, απλή/κανονική και Manantiales, έχουν after shave locion και after shave balsam. H απλή/κανονική σειρά μάλιστα έχει asb σε νορμάλ αλλά και για ευαίσθητη επιδερμίδα έκδοση.

Έχω το after shave locion όπως και το asb από την απλή/κανονική σειρά, αλλά και το after shave της σειράς Manantiales. το δεύτερο είναι πιό ραφιναρισμένο και επίσης ενυδατώνει περισσότερο. Η μυρωδιές δεν είναι μακριά από αυτή του στικ, ειδικά η μυρωδιά των as/asb της απλής/κανονικής σειράς.

Θα πρότεινα το Manantiales, μιας και το μπουκάλι είναι και πιό ωραίο (έχει και τάπα ώστε να μη χρειάζεται να βάζεις το δάχτυλό σου για να μην πέσει πολύ). Το απλό/κανονικό είναι λίγο πιό πολύ 'μαζικής παραγωγής', φτιάχνεται από την Schwarzkopf & Henckel, είναι ευρέως διαθέσιμο σε όλα τα σούπερ μάρκετ στην Ισπανία, κλπ., καταλαβαίνεις.

Τα προϊόντα Manantiales αντιθέτως διατίθενται μόνο από (α) την ιστοσελίδα της La Toja στην Ισπανία (αποστολή μόνο Ισπανία κι όχι εξωτερικό) και (β) από 4-5 μαγαζιά Manantiales διάσπαρτα σε όλη τη χώρα. Τουλάχιστον έτσι ήταν η κατάσταση πριν 2-3 χρόνια όταν ψάχναμε να βρούμε το Manantiales σαπούνι, αυτό με το φελλό, που τότε ήταν διαθέσιμο μόνο από το παραπάνω δίκτυο.

Το breakthrough έγινε όταν ο Juan του G&C έφερε τη σειρά. Μετά από λίγο σταμάτησε η παραγωγή του σαπουνιού Μanantiales, η εταιρία απεφάσισε να κρατήσει μόνο το απλό, πολύ καλό και δοκιμασμένο στικ σε παραγωγή.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Θα τα βρεις στο G&C αλλά και στο Vintage Scent, στο δεύτερο μόνο την απλή σειρά.

Προσωπικά τα θεωρώ πολύ ωραία προϊόντα, το as/asb της απλής/κανονικής σειράς είναι πάρα πολύ καλά για τα λίγα χρήματα που κοστίζουν, και ανώτερα από παρόμοια ανταγωνιστικά προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πρώτη δοκιμή σήμερα για το  LaToja ASL. Αγορασμένο 7,75 τα 150ml απο το Gifts & Care.
Πολύ κοντά η μυρωδιά του με το shaving stick, και πολύ κάψιμο βρε παιδιά. Νόμιζα οτι η 4711 κατείχε τα σκήπτρα, αλλα ο βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο νέος βασιλιάς!!!
Δεν εχω να πώ πολλά για το θέμα ενυδάτωσης, αρκετά καλή άλλωστε μην ξεχνάμε οτι lotion είναι. Πάντως για τα λεφτά του, το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Άρης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Καλορίζικο Άρη :)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22447 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Με γεια Αρη!

ΥΓ. Εντελώς πληροφοριακά και η DR Harris Marrlborough ASL "καίει" αισθητά περισσότερο από την 4711 ΙΜΟ!
Γιάννης
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Σήμερα δοκίμασα το asl Manantiales σε συνδυασμό με το stick. Απίστευτο αρωματικά-ενυδατικά και ταιριαστό με σαπούνι. Με κάνει να αναρωτιέμαι πως να ήταν το αντίστοιχο σαπούνι...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Arisk έγραψε:Πρώτη δοκιμή σήμερα για το  LaToja ASL. Αγορασμένο 7,75 τα 150ml απο το Gifts & Care.
Πολύ κοντά η μυρωδιά του με το shaving stick, και πολύ κάψιμο βρε παιδιά. Νόμιζα οτι η 4711 κατείχε τα σκήπτρα, αλλα ο βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο νέος βασιλιάς!!!
Δεν εχω να πώ πολλά για το θέμα ενυδάτωσης, αρκετά καλή άλλωστε μην ξεχνάμε οτι lotion είναι. Πάντως για τα λεφτά του, το συστήνω ανεπιφύλακτα.

To δικό μου 150άρι το πήρα απο το yourshaving.com
Mέχρι στιγμής τους θεωρώ τον Speedy Gonzalez των διαδικτυακών καταστημάτων. Άμεση εξυπηρέτηση, πάντα !

Λίγα λόγια και απο μένα λοιπόν. Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα. Εμένα δε μ'έκαψε καθόλου. Όχι λίγο, όχι λιγάκι ! Καθόλου ! Δε κατάλαβα πως βάζω after shave lotion στο πρόσωπό μου.

Προσδιοριζοντάς το αρωματικά μπορώ να πώ πως δυσκολεύτηκα λιγάκι. Οι πρώτες λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι : αρρενωπό, δροσερό, ελαφρύ, "πράσινο", φρέσκο. Όταν γράφω πράσινο εννοώ, πεύκο, ευκάλυπτος και γενικά βότανα.Έτεινε προς το Proraso αλλά δε το έφτανε. Όχι τόσο βαρύ σε ευκάλυπτο λοιπόν. Έτεινε προς το Pino S. αλλά δεν ήταν τόσο πευκώδης. Λιγότερο πεύκο και απο κεί. Έτεινε προς το Brut αλλά δεν ήταν τόσο χαρακτηριστικά έντονο. Στο μέλλον θα το συγκρίνω και με άλλα πάντως.

Αβίαστα όμως θα σας πώ, και συγγνώμη αν σας μπέρδεψα, πως το συμπάθησα απο τη πρώτη στιγμή. Μαζί με το σαπούνι κάνουν ένα πολύ ταιριαστό ζευγάρι.

Για τη διαρκειά του δεν είμαι ο κατάλληλος να εκφέρω γνώμη, αφού τα asl τα βάζω πάντα splash on και άρα κρατάνε αρκετή ώρα.
Σας έγραψα πάντως πως είναι δροσερό και ελαφρύ οπότε μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.

Τις καταπραυντικές του ιδιότητες μένει να τις δοκιμάσω σε κάποιο άσχημο ξύρισμα, (μακριά απο μάς) και να σας γράψω εντυπώσεις.
Στη πρώτη μου επαφή, παρ'όλα αυτά, άφησε το πρόσωπό μου καθαρό, χωρίς ερεθισμούς και κοκκινίλες. Δούλεψε δηλαδή ως όφειλε ένα καθώς πρέπει asl.

Με την τιμή του τόσο χαμηλά, είναι πραγματική ευκαιρία η αγορά του για όποιον βρίσκεται στην Ισπανία και πραγματικό βάσανο για μας που πρέπει να το φέρνουμε απο κεί. Σίγουρα όμως θα το ξαναγόραζα παρά τα εξωφρενικά μεταφορικά και το συνιστώ σε όλους.

Ας ευχηθούμε μετά το Floid να δούμε και ένα " Σύντομα La Toja " απο το Γιώργο. ( Ξέρω πως είναι εξαιρετικά δύσκολο βέβαια )


ΥΓ. Ο Κωνσταντίνος έχει δίκιο. Το καπάκι θέλει προσοχή στο άνοιξε-κλείσε.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Επανέρχομαι σχεδόν οκτώ μήνες μετά και αφού κατάφερα με το ζόρι να το φτάσω λίγο κάτω απο το μισό για να γράψω με δύο λόγια το δικό μου επίλογο για το συγκεκριμένο asl.

Στη προσπάθεια τους να μοιάσουν σε άλλους το μόνο που κατάφεραν είναι μιά "συμπαθητική" αρωματική νότα απροσδιόριστης προέλευσης και, δυστυχώς, κατέληξα να το θεωρώ ένα aftershave χωρίς ταυτότητα. Χωρίς χαρακτήρα.

Πραγματικά αν κάποιος θέλει να μυρίσει Brut ας πάρει τη Brut, αν κάποιος θέλει ευκάλυπτο ας πάρει το πράσινο Proraso και όποιος θέλει πεύκο το Pino S.

Τώρα αν κάποιος θα ήθελε να δοκιμάσει κάτι πολύ κοντινό στο la toja, αρωματικά, προτείνω το x-bolt στα lidl με 2.99 ευρώ / 100 ml.

Που ακόμα και αυτό περισσότερο "χαρακτήρα" έχει.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Εχω την εντυπωση οτι αρωματικα φερνει σε λεβαντα!! και μου θυμιζει το αρωμα που ειχε το nivea το balsam σε ασπρο μπουκαλι προ δεκαπενταετιας (δεν ξερω αν και τωρα ειναι το ιδιο).Σιγουρα δεν θυμιζει τιποτα απο proraso,brut,pino silvestre κλπ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λεβάντα ? :eek Το LaToja ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”