Βοήθεια για γένια .

Απάντηση
georgedk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Δεκ 2011, 21:43
12

Αφού καλησπερίσω και ξανά συγχαρώ το δημιουργό αυτού του καταπληκτικού φόρουμ , θα ζητήσω μια βοήθεια . Αφήνω τα γένια μου να φτάνουν γύρω στο ένα εκατοστό μήκος πριν τα ξυρίσω αυτό παίρνει περίπου 2 και κάτι εβδομάδες για να φτάσουν σε αυτό το μήκος . Σε αυτό το διάστημα δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι ώστε να τα κρατάει μαλάκα και κυρίως να αποφεύγω τον ερεθισμό και την φαγούρα , κάποια σαπούνια που μου πρότεινε ο δερματολόγος ή το φαρμακείο μάλλον χειρότερα έγιναν τα πράγματα .Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση .
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26455 times
Been thanked: 25940 times

Φίλε Γιώργο, είναι φυσικά επακόλουθα όλα όσα αναφέρεις, όταν μένεις αξύριστος για 2+ βδομάδες. Και σε μένα το ίδιο παίζει, τα γένια είναι σκληρά (ειδικά την 1η βδομάδα) και με φαγουρίζουν. Για την φαγούρα δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι, στα γένια μήπως να δοκίμαζες κάποιο conditioner που έχεις/χρησιμοποιείς για τα μαλλιά;

Επειδή όμως δεν είμαι ειδικός, ούτε και γνωρίζω καλά το θέμα, πάρε καταρχήν μερικές απόψεις από εδώ αλλά ο καθύλην αρμόδιος είναι ο δερματολόγος σου!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Φίλε μου, φυσικό είναι να υπάρχει κάποιο είδος ενόχλησης. Οι τρίχες κουράζουν το δέρμα και -ας μου επιτραπεί ο όρος - το απομυζούν, απορροφώντας υγρασία και άλλα χρήσιμα στοιχεία. Συμβαίνει σε όλους μας και δεν νομίζω οτι υπάρχει αντίδοτο, πέρα απο την υπομονή.
Αλλά επειδή είμαι περίεργος, γιατί ακολουθείς αυτή την τακτική και δεν μειώνεις τα διαστήματα ανάμεσα στα ξυρίσματα?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Γιώργο, θα συμφωνήσω με τον Αντώνη: Η καλύτερη λύση είναι το conditioner.
Το χρησιμοποιώ πριν από το ξύρισμα αντί για pre shave και μαλακώνει απίστευτα τις τρίχες...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
georgedk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Δεκ 2011, 21:43
12

Αφού ευχαριστήσω και πάλι για τις απαντήσεις και τους 3 φίλους , θα ήθελα να απαντήσω στον φίλο Fotaka ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος που αφήνω τα γένια 2 και κάτι εβδομάδες απλά και μόνο για λόγους καλαισθησίας , μου αρέσουν μέχρι αυτό το μήκος θα ήθελα και λίγο μακρύτερα αλλά δυστυχώς ο ερεθισμός και η φαγούρα με αναγκάζουν να τα ξυρίσω και να αρχίσω ένα νέο κύκλο ανάπτυξης .
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Αντί για να τα ξυρίζεις και να ξεκινάς από την αρχή, μπορείς να τα "τριμάρεις" (ελληνικότατη λέξη, ε; :bigsmilie ) με μία μηχανή, ούτως ώστε να τα κρατάς πάντα στο επιθυμητό μήκος.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26455 times
Been thanked: 25940 times

Εγώ θα έλεγα να καθιερώσεις το ξύρισμα, γιατί έτσι και κάνεις απολέπιση και ανανεώνεις ταυτόχρονα το δέρμα σου και μάλλον το έχεις ανάγκη!
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πάντως με την διαδικασία που κάνεις είναι λογικό να σε ενοχλούν, αφού το δέρμα σου μπερδεύεται. Δεν προλαβαίνει να συνηθίσει τα γένια, και ξυρίζεσαι. Δεν προλαβαίνει να συνηθίσει το ότι είναι καθαρό, και ξαναφήνεις γένια που το τσιμπάνε. Κατά την γνώμη μου πάντα, πρέπει να επιλέξεις είτε μεταξύ συχνότερου ξυρίσματος ( το αργότερο μία φορά την εβδομάδα, και πολύ λέω) είτε μεταξύ περιποίησης με μηχανή.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με τον Μανώλη.

Αυτά είναι πως λειτουργούν στο κάθε δέρμα δεν μπορείς να τα αλλάξεις. Κάποιοι π.χ.αφήνουν 3 εβδομάδων γένια και δεν έχου φαγούρα και άλλοι έχουν απο την τρίτη ημέρα. Σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dim_mousatos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Φεβ 2016, 09:59
8
Τοποθεσία: Βόλος
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 34
Επικοινωνία:

Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις τα μούσια σου να μην σε φαγουρίζουν. Για να έχεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα που θα βοηθήσει στην καταπολέμηση της φαγούρας θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν συνδιασμό λαδιού για μούσι , κοντισιονερ και κάποιο προιόν για αναδόμηση.

Ξέρω σου ακούγεται υπερβολικό αλλά με αυτόν τον συνδιασμό θα ενισχύσεις περισσότερο την άμυνα σου απέναντι στην φαγούρα. Σε καμία περίπτωση μην χρησιμοποιείς κοντίσιονερ για τα μαλλιά στα μούσια σου. Περισσότερο κακό κάνεις παρά καλό μιας και η επιδερμίδα του προσώπου σου είναι πολύ πιο ευαίσθητη από του κεφαλιού.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και μην το βάζεις κάτω. Στην πορεία θα ανταμειφθείς με μια πλούσια και εντυπωσιακή γενειάδα που θα ξεχωρίζει!
Ότι χρειάζεται να ξέρεις για τα μούσια σου σε ένα site
mousatoi.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”