Proraso Pre Shaving Cream

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τζιιιζ ! Λάθος ! Μυρίζει μέντα απο δω μέχρι τη Χαλκίδα !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Το 444 δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου, αν αναφέρεσαι σε αυτό.
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Ναι, στο 444 αναφερόμουν. Αλλά με δελεάζει αυτή η μέθδος με την proraso γιατί μου αρέσει πολύ το άρωμά της.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Φαίνεται ότι κάνει δουλίτσα αυτή η κρέμα... Δοκίμασα τη λευκή σήμερα σε καθόλου ιδανικές συνθήκες (μηδενική ενυδάτωση, επαναχρησιμοποιημένη λεπίδα) και το αποτέλεσμα είναι σχεδόν άριστο (και λέω σχεδόν γιατί τέλειωσα το ξύρισμα πριν κανά μισαωράκι, οπότε αφήνω ένα ενδεχόμενο ανοικτό μήπω ςκαι προκύψει καμιά κοκινίλα αργότερα :xp1 )
Αν κάνει κανείς σοβαρή προετοιμασία φαίενται πως δεν υπάρχει διαφορά.. Για γρήγορο ξύρισμα ή απλά για αλλαγή πάντως, δουλεύει μια χαρα...
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Η κρέμα εξακολουθεί να είναι απαραίτητη πλέον για μένα.
Έχω καταναλώσει βαζάκια από το προηγούμενο post μου.
Με αυτήν , έχω τέλεια αποτελέσμα , ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ.
Μόνο proraso pre shaving cream .
Τη βάζω πάνω σε στεγνά γένεια, χωρίς να έχω κάνει τίποτε άλλο.
Έπειτα , απλώνω αφρό με το πινέλο.
Το ξύρισμα είναι τέλειο.

Απλά πρέπει να βρώ και κάποια άλλη pre shave κρέμα, γιατί λόγω του ότι μου έγινε απαραίτητη,
τη συνδιάζω πάντα με κρέμα του ίδιου κατασκευαστή και νοιώθω λίγο περιορισμένος.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις κρεμα ξυρισματος της proraso, μπορεις να χρησιμοποιεις οποιοδηποτε σαπουνι / κρεμα...

Χτες διαπιστωσα κι εγω την πραγματικη αξια της preshave proraso, καθως τη δοκιμασα μαζι με λεπιδα feather: μηδενικα κοψιματα, μηδενικη ερεθισμοι (ολες τις προηγουμενες φορες η feather με παιδεψε σε υπερθετικο βαθμο...).

Προσωπικα τα καταφερνω και χωρις την preshave, αλλα η χρηση της κανει οντως δουλεια...!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

To άρωμά της μου θυμίζει ένα φαρμακείο στο οποίο από έξω υπάρχει ένα δέντρο με ευκάλυπτο.
Η αίσθησή της μου θυμίζει παλιά τα καλοκαίρια που πλένοντας το αυτοκίνητο έριχνα με το λάστιχο στη μούρη παγωμένο νερό.
Στο ξύρισμα με βοηθάει απίστευτα.Έχω πολύ καιρό να δώ ερεθισμένο δέρμα.Πολύ καιρό να κοπώ.Είναι τόσο καλή που χρησιομοποίησα λεπίδα της vidyut(supermax κ.λ.π) και την βρήκα αρκετά καλή.
Απίστευτο γλίστρημα πολύ καλή προστασία.
Δεν επηρεάζει την κρέμα ξυρίσματος εκτός ίσως λίγο από το άρωμα.Αλλά και πάλι αν χρησιμοποιήσω προιόντα μέντας ή ευκάλυπτου δένει αρμονικά.
Τη χρησιμοποίησα και μετά το ξύρισμα και παρατήρησα ότι δε θέλει πολύ ποσότητα αλλιώς αργεί να απορροφηθεί και γίνεται ελαφρά κολλώδης.Όμως και έτσι ήταν πολύ καλή.Ενυδάτωσε το δέρμα το ένιωθα μαλακό και δροσερό.

Θα της έβαζα 9/10 διότι είναι θεσπέσια.Τελικά έχανα πολλά που δεν την αγόραζα τόσο καιρό!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Νομίζω ότι ξεκαθάρισαν κάποια πράγματα, οπότε μπορώ να πω την άποψή μου. Γενικότερα παλαιότερα ήμουν τελείως κατά των pre shave ως φιλοσοφία, δεν μου άρεσαν ως ιδέα και θεωρούσα ότι δεν ταιριάζουν με το παραδοσιακό ξύρισμα. Γενικά έχω σκληρά γέννια και αρκετά ευαίσθητο δέρμα και σε συνδυασμό με το απόλυτο βάθος που θέλω στο ξύρισμα, ανττιλαμβάνεστε την ταλαιπωρία που είχα. Παρ' όλα αυτά, είχα επιτύχει πολύ καλά αποτελέσματα με μια σωστή προετοιμασία που είχα υιοθετήσει. Εχθρός του καλού όμως είναι το καλύτερο.

Πέρσι, βρισκόμενος και πάλι στον Hondo, είχα πάρει ένα Majestat για δοκιμή, για να δω αν πράγματι είχε διαφορά. Τα αποτελέσματα τα αναφέρω πιο αναλυτικά εκεί, δεν με ενθουσίασαν. Πριν από λίγες μέρες ευρισκόμενος στο ίδιο κατάστημα και έχοντας διαβάσει τις καλές κριτικές από πολλά μέλη για την Proraso, θεώρησα ότι πρέπει να το δώσω μια ευκαιρία. Και έπραξα σωστά απ' ότι φάνηκε.

Εικόνα

Πήρα το Proraso για ευαίσθητη επιδερμίδα, με green tea oil και oatmeal extract. Και τα 2 είναι γνωστό ότι είναι πράγματι ευεργετικά για το δέρμα. Υπήρχε και το κλασσικό με ευκάλυπτο, δεν είμαι όμως fan του συγκεκριμένου αρώματος, από την εποχή που χρησιμοποιούσα το σαπούνι. Με το που το ανοίγεις, αναδύεται άμεσα η μυρωδιά του πράσινου τσαγιού, που μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστη γιατί μου θυμίζει αρκετά το άρωμα λεμονιού, που μου αρέσει πολύ. Κατά την εφαρμογή του υπάρχει εμφανώς η αίσθηση δροσιάς, αρκετά έντονη, όχι όμως στην ένταση του πράσινου. Εμένα πάντως μου αρέσει, χειμώνα-καλοκαίρι. Αφού κάνω μπάνιο και καλό καθάρισμα του προσώπου με σαπούνι, σε βρεγμένο πρόσωπο απλώνω την κρέμα και την αφήνω να δράσει όση ώρα κάνω τον αφρό μου. Είναι πηχτή και δεν απορροφάται εύκολα, αλλά σίγουρα μαλακώνει την τρίχα και άλλο. Δεν επηρεάζει τον αφρό, ούτε στην ποιότητα, ούτε στο άρωμα, παρότι τον εφαρμόζω απευθείας πάνω στην κρέμα χωρίς ξέπλυμα.

Την διαφορά την καταλαβαίνει κανείς και στο ξύρισμα, αλλά την μεγάλη διαφορά την κατάλαβα όταν έβαλα το after shave. Εκεί δεν έννοιωσα τίποτα και πιστέψτε με, με την ταλαιπωρία που κάνω στο δέρμα μου νοιώθω το παραμικρό μετά. Για όσους έχουν σκληρά γένια σαν και εμένα, είναι μια πολύ καλή λύση.
macmind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Μάι 2014, 11:03
9
Been thanked: 3 times

Πρωτο μου post
καλως σας βρηκα

Λοιπόν η συγκεκριμενη κρεμα είναι απλά καταπληκτική.
Ο συνδυασμός γενικοτερα pre shave cream και shaving cream κανει θαυματα στο δικό μου προσωπο. Η αισθηση που έχω είναι τελειως διαφορετικη απ’ ότι αν ξυριζομουν μόνο με σαπούνι - κρεμα ξυρισματος
Γενικότερα prosaso pre + proraso shave είναι καλύτερο από Martin de candre!
Τόσο πολύ μου άρεσε που έκανα αναβάθμιση σε Santa maria Novella pre + sahving cream.
Οι Martin de candre μου είναι αχρηστες πλέον
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Την κρέμα αυτή την χρησιμοποιώ κάποια χρονια τώρα, κυρίως σε πελάτες που παραπονιόνται για κοκκινίλες και σπυριά και ανταποκρίνεται άριστα.
Είναι καταπληκτική και δεν της βρίσκω ψεγάδια.

Την χρησιμοποιώ αποκλειστικά σαν AS.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”