Proraso Pre Shaving Cream

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

@BABIS
δοκίμασες να τη χρησιμοποιήσεις σε βρεγμένο δέρμα ? είχες καλύτερα αποτελέσματα απ'ότι σε στεγνό δέρμα ?

Προσωπικά τις στιγμές που προσπάθησα να τη χρησιμοποιήσω έμεινα -επιεικώς- απογοητευμένος επειδή μου αφυδάτωνε το δέρμα...
Δοκίμασα να τη χρησιμοποιήσω ως pre-shave αλλά όταν έριξα το νερό στο πρόσωπο αμέσως πριν τον αφρό μου αφυδάτωσε αμέσως το δέρμα σε βαθμό τέτοιο που να μη τολμήσω να ακουμπήσω τη λεπίδα επάνω.

Υπάρχει η πιθανότητα να είναι ιδιοτροπία του δέρματός μου ή κάνω κάποιο (τόσο σοβαρό) λάθος κατά τη χρήση της ? Η απογοήτευσή μου ήταν τέτοια που ούτε καν ως after-shave σκέφτηκα να τη χρησιμοποιήσω...

(αναφέρομαι στην λευκή έκδοση της κρέμας)
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Έχω την πράσινη. Βρέχω το δέρμα, και απλώνω την κρέμα. Την αφήνω για δύο περίπου λεπτά όσο κάνω να φτιάξω σαπουνάδα με το πινέλο. Μετά απλώνω το σαπούνι ξυρίζομαι χωρίς πρόβλημα. Έχω διαπιστώσει ότι ξυρίζομαι λίγο καλύτερα χρησιμοποιώντας την.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Γιώργο, μήπως δοκίμασες να ξαναρίξεις νερό πριν βάλεις τον αφρό στο πρόσωπο ?

Δεν είχε στεγνώσει στο μεσοδιάστημα το πρόσωπό σου ?
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Όχι δεν είχε στεγνώσει ούτε έριξα νερό. Εμένα μένει πάνω στο δέρμα σαν κρέμα, ένα πράγμα. Από τη στιγμή που θα την απλώσεις λένε ότι πρέπει να μείνει 2-3 λεπτά. Δεν ξέρω τι γίνεται εάν μείνει λιγότερο ή περισσότερο.
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nα και ένα σχετικό βιντεάκι .

[youtube][/youtube]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 23 Αύγ 2013, 06:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ηλία για τα video επιλέγεις το κουμπί "youtube" και όχι το "url". Φιλικά, Αντώνης.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

ξέρει κάποιος αν σε "γένια" μιας μέρας υπάρχει διαφορά? εννοώ οι τρίχες είναι πολύ κοντές πώς τις μαλακώνει?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Εγω οταν το χρησιμοποιουσα, ειχα παρατηρησει οτι στα μιας ημερας μπορει να μην μαλακωνε τις τριχες, εξαιτιας του οτι ειναι πολυ κοντες, αλλα δημιουργουσε μια γλιστερη επιφανεια για την λεπιδα. Πιστευω, οτι υπαρχει μια διαφορα με το προιον αυτο, αλλα ειναι και θεμα τεχνικης.
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

NavalArchitect έγραψε: είναι πολύ καλύτερο αν κανείς την βάλει μαζί με το after shave και τα τρίψει στις παλάμες του πριν τα βάλει στο πρόσωπο.
Κάνει καλή δουλειά κατ' αυτόν τον τρόπο;;;
Κώστας
NavalArchitect

Εξαρτάται τί προτιμά κανείς... Δουλειά κάνει, αλλά κι ένα ελαφρύ balm να βάλει κανείς πάλι γίνεται η δουλειά...
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Όσον αφορά αυτήν τη μέθοδο ήμουν μεταξύ του 444 aftershave gel και της pre shave proraso. :bigsmilie
Υποθέτω το 444 μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με περισσότερα aftershave γιατί είναι σχεδόν άοσμο, σωστά;
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”