Korres Aftershave Balm

Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Πριν 15 περίπου χρόνια ο κορρές έγινε της μοδός λόγω Madonna. Είχα πάρει balm καλέντουλα. Ξυριζόμουν με σένσορ ζιλέτ. Το τι σπυρί έβγαζα στα μάγουλα δεν λέγεται. Εφαγε πέταμα την 2η εβδομάδα. Αυτό που έχω τώρα (cedarwood μπλα μπλα μπλα) δεν είναι κακό αλλά προτιμώ Herbana.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το Calendula & Ginseng είναι,αν όχι το καλύτερο,από τα καλύτερα του Κορρέ,(και κατά την γνώμη μου)
αν και η λίστα συστατικών του μοιάζει με την λίστα του Σίντλερ... :D

Οι μεταξυριστικές/θεραπευτικές ιδιότητες του είναι εξαιρετικές,με την προϋπόθεση να εφαρμόζεται σε σωστή αναλογία,
και ανάλογα το δέρμα,πχ εάν βάλουμε σε λιπαρό δέρμα μια "χούφτα" εε δεν θα απορροφηθεί.

Στα μείον του,δεν τα πάει καλά με το νερό,εάν πας να εφαρμόσεις σε βρεγμένο πρόσωπο δεν...και μετά από ένα κακό ξύρισμα σε τσούζει λόγω οινοπνεύματος,στα ευαίσθητα δέρματα.

Στην περίπτωση του φίλου Sitalkas,καλά έκανες και το διέκοψες,ειδικός δεν είμαι αλλά με τέτοιο δέρμα κοντεύω...
Ο λαιμός είναι το σημείο που θα ερεθιστεί πρώτο,το γιατί θέλει ψάξιμο και δοκιμές,το ότι ο ερεθισμός κρατά 1-2 μέρες δεν είναι καλό,ούτε και το ότι μαδάει το δέρμα σου.

ΥΓ:Έχω περάσει και εγώ τα ίδια και πολύ χειρότερα,μην είσαι σίγουρος όμως ότι φταίει το balm,μπορεί να έχεις αλλεργία είναι και εποχή της,μπορεί να έχεις κουράσει το δέρμα σου από το ξύρισμα,σου εύχομαι να είναι το balm,αυτό θα το καταλάβεις εύκολα εφόσον το σταμάτησες τώρα,εάν δείς να επαναλαμβάνεται όμως το σύμπτωμα και μετά την διακοπή,φιλικά θα σου έλεγα να επισκεφτείς έναν καλό δερματολόγο φίλε.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Leandros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Μαρ 2017, 08:02
7
Been thanked: 6 times

Πάντως, χθες πέρασα απο μαγαζί του και ζήτησα να μου δώσουν δείγμα για να δοκιμάσω και μου είπαν οτι δεν έχουν, ενώ δεν είχαν ούτε μικρή συσκευασία να αγοράσω.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ε αφου η συσκευασια του ειναι 200ml που να τη βρουν την μικροτερη. Για το δειγμα εχεις ενα δικιο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Leandros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Μαρ 2017, 08:02
7
Been thanked: 6 times

Όχι ρε συ, φαντάσου οτι εγώ πήγαινα για 30-50ml. Η πωλήτρια μου είπε οτι παλιά έβγαζαν μικρές συσκευασίες αλλά τις σταμάτησαν.
stergios

Για 200ml, καλεντουλας & τζινσεγκ, με 14€ που τ αγορασα απο φαρμακειο και "καθαρο" οσο αφορα τα συστατικα του, δε το χαρακτηριζα ακριβο. Εβαλα λιγο πριν μια ωρα περ σε αξυριστο προσωπο. Ευχρηστη συσκευασια. Ενυδατικο, απορροφηθηκε γρηγορα, καθολου λιπαρο σν και εχω λιπαρο δερμα, μετριας εντασης αρωμα με διαρκεια (στο χερι ακομη το μυριζω), διακριτικο, αντρικο παντος καιρου μοντερνο αρωμα, που αν θυμαμαι καλα φερνει σε happy clinique, λεπτορευστο οσο θα ηθελα με αποτελεσμα να μην ταλαιπωρεις κατα την εφαρμογη το ερεθισμενο δερμα. Ες αυριον πιθανοτατα θα γινει η πρωτη δοκιμη σε πραγματικες συνθηκες μετα τον πολεμο των αστρων! Οψομεθα λοιπον! :-)
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

stergios την επόμενη κοίταξε σε άλλο φαρμακείο γιατί μέχρι 12,5 ευρω το πουλάνε τα φαρμακεία-μπουτίκ
στην Αθήνα τουλάχιστον,
τώρα βέβαια χαλάμε τόσα κ τόσα αλλά τα 14 πολλά είναι για το συγκεκριμένο,
κάπου πρέπει να "φρενάρουν" οι φαρμακοποιοί.

Η γνώμη μου είναι ταυτόσημη με τη δική σου όσον αφορά τη λιπαρότητα και το άρωμα,
καλό προιόν είναι αν και δεν θα το ξαναγοράσω όταν τελειώσει μετά απο πολύ καιρό, 200ml balm είναι πάρα πολλά,
προτιμώ τις λοσιόν μετά το ξύρισμα,πέτυχα σε ένα βουλγάρικο με 4ευρώ την Lavender της biofresh εξαιρετική !!

Καλημέρα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Μια περίοδο στα Hondos είχε 1+1 δώρο με 11 ευρόπουλα !!!

Τότε τα πρωτοπήρα και εγώ ...
Το δεύτερο δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα ...

Πέρασε κάποια στιγμή από ένα Hondos ίσως το ξαναβάλουν σε προσφορά ...

8,4 euro
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Την προσφορα εκεινη την ξεκινησε ο ιδιος ο Κορρες, οπως κανει συχνα στα προιοντα του, και φυσικα τα μαγαζια εκαναν extra σκοντο που κατεληξε σε τρελη κουρσα τιμων. Εγω τα χα παρει 9 ευρω τα 2 και θυμαμαι οτι πωλουνταν ακομα φτηνοτερα.

Κατα τη γνωμη μου, δεν υπαρχει καλυτερο balm για επουλωση ερεθισμενης επιδερμιδας. Σε συζητησεις στο fb, Αμερικανοι συνξυριστες το αποκαλουσαν "the healer" και το αγοραζαν φανατικα και ας κοστιζε εκει 30+ δολαρια.
Εικόνα
stergios

Καλημερα! Και στο amazon εχει καλες κριτικες! Και κανει 23 περ λιρες. Εγω μπερδευτηκα χθες. 12 απο 14 μου τ αφησε.

Εχω μεγαλη περιεργεια σε σχεση με το emulsion πως θα μου φανει. Νομιζω πανω-κατω ολοι το κανουν αυτο. Οταν βρεις κατι που θεωρεις καλο, οτιδηποτε βρεις μετα, το συγκρινεις με αυτο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”