Korres Aftershave Balm

Απάντηση
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Παιδιά δεν ξέρω αν ισχύει αλλά πρόσφατα ο κομωτής της γυναίκας μου ανέφερε ότι ο Korres βρίσκεται στα δικαστήρια γιατί τελικά τα προιόντα του δεν περιέχουν μόνο φυσικά συστατικά όπως ισχυρίζεται. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή αν βρέθηκαν ύποπτες ουσίες μόνο σε συγκεκριμένο προιόν της συγκεκριμένης φίρμας αλλά με βάση αυτό είμαι λίγο επιφυλακτικός μιας και είχα σκοπό να προμηθευτώ και εγώ το συγκεκριμένο aftershave.
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Αδερφέ δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο, αλλά ακόμα και να ίσχυε, λίγο σε νοιάζει. Η όλη φάμπρικα περί «φυσικών» προϊόντων, είναι ούτως ή άλλως μια απάτη. Αν ήθελες δηλαδή να πάρεις προΪόντα του Korre, και αυτό που σε νοιάζει είναι αν είναι φυσικό ή όχι, κάνεις κάτι λάθος.

Για να εξηγηθώ. Τι είναι φυσικό προϊόν, και τι όχι; Υπάρχει καλλυντικό χωρίς χημική επεξεργασία; (Σαπούνι, αφτερ σέιβ, ότι θες βάλε εδώ). Αντίστροφα, υπάρχει προϊόν, που να ΜΗΝ προέρχεται από τη φύση, η πρώτη ύλη του; Από που το πήρανε, το δημιουργήσανε από το 0; Αυτό που σε νοιάζει είναι η ποιότητα του προϊόντος, και αν κάνει σωστά τη δουλειά του, χωρίς να σου δημιουργεί πρόβλημα υγείας.

Οπότε, προφανώς να προσέχεις, δεν λέω το αντίθετο, να μην βάζεις ότι να ΄ναι πάνω σου, αλλά αν αυτό που σε ανησυχεί, είναι αν σου λέει ψέμματα, ισχύει ήδη. Όλη η διαφήμιση που έχει κάνει, είναι παραπλανητική 100% εξ αρχής. Όπως και των υπολοίπων μεγάλων εταιρειών καλλυντικών. Ειδικά όσον αφορά τα γυναικεία προϊόντα. (Σκέψου τις ΑΝΤΙΓΗΡΑΝΤΙΚΕΣ!!! κρέμες, που δεν κάνουν προφανώς τίποτα). Δεν χρειάζεται να ακούσεις ράδιο αρβύλα από κανέναν κομμωτή.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Γεγονός πάντως είναι πως κάποια προϊόντα του Κορρέ -μεταξύ άλλων κατασκευαστών-περιέχουν συστατικά που βρίσκονται
υπό αμφισβήτηση ,ως προς την ασφάλεια τους,από τους αρμόδιους οργανισμούς της ΕΕ.

Για παράδειγμα:
Butylphenyl methylpropional

Ο Γουγλης έχει μπόλικα ράμματα για τη
γούνα του συστατικού ...
;-)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

mangelasakis έγραψε: 25 Ιουν 2020, 14:15 Παιδιά δεν ξέρω αν ισχύει αλλά πρόσφατα ο κομωτής της γυναίκας μου ανέφερε ότι ο Korres βρίσκεται στα δικαστήρια γιατί τελικά τα προιόντα του δεν περιέχουν μόνο φυσικά συστατικά όπως ισχυρίζεται.
Ο κομμωτής έχει εν μέρη δίκιο, ο Κορρές δεν βρίσκεται στα δικαστήρια, προς το παρόν τουλάχιστον, εκκρεμούν όμως πολλές δίκες εις βάρος του, που θα έπρεπε να έχουν εκδικαστεί, τώρα ανάλογα με το "μέσον" που διαθέτει, θα δείξει, μπορεί να τον τραβήξουν κάποια στιγμή, γιατί τα προϊόντα του έχουν ζήτηση και στο εξωτερικό, και εκεί "δεν χαρίζουν κάστανα" αν υπάρχουν καταγγελίες, μπορεί πάλι να μην γίνει και τίποτα, διότι έχει γερό δίκτυο ο 'ακατονόμαστος' μέχρι τότε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Απλώς παρακολουθούμε, και δεν είναι μόνο το μεθυλοπροπιονικό Βουτυλοφαινύλιο Στέφανε, ούτε το τι είναι φυσικό προϊόν, και τι όχι, το θέμα των συστατικών είναι πολύ παλιό και γνωστό, σε όλους αυτούς που ασχολούνται τουλάχιστον, και δεν πάει έτσι, ούτε είναι τόσο απλά τα πράγματα, ώστε να μπορέσουν να εξηγηθούν μέσα σε μία δημόσια ανάρτηση, είναι ολόκληρη επιστήμη, δεν θα πω τίποτε άλλο, για να μην χαλάμε και τις καρδιές μας (όπως λέει και μία ψυχή) και έχει απόλυτο δίκιο, άλλωστε ο καθένας μας μπορεί να κάνει την δική του έρευνα και επιλογή, αν τον ενδιαφέρει φυσικά για αυτά που βάζει πάνω στο δέρμα του.
Το calentula & ginseng πάντως χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης εδώ στο φόρουμ μας, είναι κάπως επιθετικό σαν βάλσαμο στα άσχημα ξυρίσματα (στο δέρμα μου) αλλά γενικώς δουλεύει καλά στα περισσότερα δέρματα, προσωπικά όλα αυτά τα χρόνια μπόρεσα να ζήσω και χωρίς αυτό, γιατί υπάρχουν πολλές εκατοντάδες άλλες επιλογές, όπου και φθηνά είναι, και προσιτά, και δεν περιέχουν την 'λίστα του Σίντλερ' στα συστατικά τους.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα βρισκω λιγο υπερβολικα ολα αυτα. Καταρχην ο Κορρες δεν ισχυριστηκε ποτε οτι τα προιοντα του περιεχουν ΜΟΝΟ φυσικα συστατικα. Σε καθε προιον αναγραφει το ποσοστο φυσικων συστατικων κατα βαρος που περιεχει η λιστα συστατικων του.

Τωρα αυτα τα υπο εξεταση συστατικα, ειναι αυτο ακριβως, υπο εξεταση συστατικα. Αν καποιος δεν νιωθει ανετα με αυτο, δεν χρησιμοποιει το προιον. Ας μην μετατρεψουμε και αυτο το thread σε πεδιο αντιπαραθεσης για θεματα που δεν εχουμε ιδεα.
Εικόνα
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Εντάξει παιδιά εγώ μια απλή αναφορά έκανα. Δεν είχα σκοπό ούτε να διαφημίσω ούτε να δισφημίσω κάποιο προιόν απλά αυτό άκουσα και είπα να το μεταφέρω.
Για μένα πάντως είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιείς υγιεινά προιόντα και ας μην είναι και 100% φυσικά γιατί σε βάθος χρόνου δεν ξέρεις τι επίδραση και τι συνέπειες μπορεί να έχουν. Καλό βράδυ.
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5116 times
Been thanked: 2487 times
Ηλικία: 52

Σε παλαιότερη ανάρτηση μου ανέφερα ότι το ιδιαίτερα δημοφιλές asb ginseng calendula μου δημιουργούσε ερεθισμούς. Απο την άλλη οφείλω να ομολογήσω ότι εμπεριέχει μια φόρμουλα με πολλά θρεπτικά συστατικά για το δέρμα κάνοντας ταυτόχρονα και απολύμανση με το οινόπνευμα που περιέχει. Ολα αυτά σε προνομιακή τιμή φαρμακείου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”