Korres Aftershave Balm

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μια από τα ίδια,την συσκευασία 1+1 δώρο,μου το έκαναν δώρο με 8€ τότε.

Ακόμα έχω το δεύτερο άθικτο στο ψυγείο,πάντως με 8€ (τότε) και σχεδόν μισό κιλό balm,νομίζω είναι Super...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Σημερα ξυρισμα με feather ss-proguard, αφου εβαλα πρωτα asl πρασινη proraso, πασαλειψα και τον κορρε κ&τ. Νοστιμο αρωματακι, ευκολη εφαρμογη, αλλα ενιωθα μετα ενα μουδιασμα-μυρμηγκιασμα, για αρκετη ωρα, που δε το χω ξαναδει με αλλο προιον. Σαν την ξυλοκαινη στα πρωτα σταδια. Να υποθεσω απ το τζισενγκ?

Το ξυρισμα γενικα πηγε αριστα για πρωτη φορα, μα τη λεπιδα μπροστα στα γενια μου, δεν την ειδα και πολυ κοφτερη. 2 μικροκοψιματα ανευ σημασιας, καυσο και μερικες κοκκινιλες. Απο την πρωτη στιγμη αρχισε να δουλευει και μια ωρα μετα εφυγαν ολα σχεδον. Και η υφη, ενυδατωση πολυ καλη. Το αλκοολ δε με ετσουξε...βεβαια ειχα βαλει και proraso μεντα asl πριν...Δροσια μετρια. Καλες εντυπωσεις για αρχη απ το balsam. Θα φανει καλυτερα με τον καιρο.
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Το "Calendula & Ginseng" μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μετά από ASL ή θα μπερδεύονται τα αρώματά τους και θα είναι too much;
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Φυσικά και μπορείς αν το θες. Όλα είναι θέμα γούστου.
Εμένα έχει γίνει η καθημερινή μου μεταξυριστική συνήθεια και έχω ακούσει πολλά κολακευτικά σχόλια όταν το φοράω μετά από Denim Musk ή Βrut. Πρόσεξε μόνο τις ποσότητες για να μη το παρακάνεις.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Οριστικα και αμετακλητα το μπαλμ με τζινσεγκ του κορρε αλλα νομιζω οτι εξισου καλο ειναι και στο σωληναριο το κοκκινο με cedarwood παντα του κορρε, ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν με πολλες αρετες. Να σημειωσω εδω οτι πολυ καλο επισης ειναι και το αντιστοιχο της apivita.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κατά σύμπτωση χρησιμοποίησα πριν λίγο το "καλέντουλα και τζίνσενγκ" ύστερα από πάρα πολύ καιρό και ένιωσα ξανά πόσο καλό είναι. Σε σύγκριση με το Herbana τουλάχιστον, είναι αισθητή η διαφορά.

Αν και είναι λίγο παραπάνω λιπαρό απ' όσο θα ήθελε η δική μου επιδερμίδα, είναι τόσο περιποιητικό που ξεπερνάω αυτό το «μείον» χωρίς πολλή σκέψη. Δεδομένου ότι δεν έχω πλέον πολλά άφτερ σέιβ κι αυτό είναι το πιο παλιό (Μάη του '15 το αγόρασα), το βλέπω να καθιερώνεται στο βασικό σχήμα για να το ευχαριστηθώ καλύτερα (και για να τελειώσει, δευτερευόντως).
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Όντως εξαιρετικό και πολύ ενυδατικό balm με όσο οινόπνευμα χρειάζεται ώστε να καταλαβαίνεις ότι έβαλες after shave και όχι απλώς μια κρέμα προσώπου. Το άρωμα "καλέντουλα και τζίνσενγκ" απλά καλούτσικο για εμένα, θα ήθελα να δοκιμάσω το vetiver.

Πάντως επειδή και εγώ έχω αρκετά λιπαρή επιδερμίδα, μου αρέσει πολύ το χειμώνα που προσφέρει εξαιρετική ενυδάτωση αλλά το καλοκαίρι προτιμώ μια πιο δροσιστική Lotion.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το vetiver μυριζει για βαρια 2 λεπτα και επισης δεν εχει αυτη την δροσιστικη αισθηση. Ειναι πολυ καλο αλλα απεχει αρκετα απο το σουπερ καλεντουλα ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Roadrunner έγραψε: 11 Οκτ 2017, 02:43 Κατά σύμπτωση χρησιμοποίησα πριν λίγο το "καλέντουλα και τζίνσενγκ" .

Μόνο του ή με ASL;
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μόνο του και κάνει μια χαρά δουλειά το συγκεκριμένο. Συνήθως έτσι τα χρησιμοποιώ τα μπαλμ, εκτός κι αν ύστερα από χρήση λοσιόν νιώθω ότι το πρόσωπο χρειάζεται επιπλέον φροντίδα, οπότε βάζω και λίγο μπαλμ. Οταν ξυρίζομαι βράδυ, πάντως, έχω συνηθίσει να χρησιμοποιώ το μπαλμ σκέτο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”