Tabac Original After shave lotion - balsam

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στην κατηγορία. Μετά την πρώτη χρήση του σαπουνιού, σήμερα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το εν λόγω after shave.

Εικόνα

Η μυρωδιά είναι η κλασική της σειράς προϊόντων tabc, μοσχοβολάει λεμόνι, μου έφερε στον νου αναμνήσεις από παλιά μπαρμπέρικα, όταν πήγαινα με τον παππού μου για να ξυριστεί. Η απορροφητικότητα είναι άμεση, εξαιρετική η ενυδάτωση και η προστασία του δέρματος από τυχόν ερεθισμούς, αν και στο σημερινό ξύρισμα δεν είχα. Το άρωμα είναι αρκετά έντονο και με καλή διάρκεια, που είναι στα θετικά κατά την γνώμη μου.

Το συγκεκριμένο after shave το θεωρώ ένα εξαιρετικό προϊόν!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αυτό είναι το κλασσικό με 68% οινόπνευμα;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Το after shave το πήρα λίγο καιρό μετά το σαπούνι. Όμως το σαπούνι μου δημιούργησε πολύ υψηλές προσδοκίες, στις οποίες δεν κατάφερε να ανταποκριθεί το after shave. Δεν λέω οτι είναι κακό προιόν, αλλά δεν το βάζω στα κορυφαία after shave.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ναι Απόστολε.

Εμένα προσωπικά Φώτη μου άρεσε, αν και δεν είχε να αντιμετωπίσει και κανέναν ερεθισμό ή κόψιμο όπως ανέφερα, για να το δω εν δράσει, παρόλα αυτά όμως για εμένα λειτουργεί άψογα. Εγώ προσωπικά έχω λιπαρή επιδερμίδα και για αυτόν τον λόγο επέστρεψα στις lotion. Όσον αφορά το άρωμα, αυτό είναι υποκειμενικό, εμένα με τρελαίνει.

Σε τι δεν σου έκατσε καλά;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

To Tabac σαν άρωμα και εμένα με ενθουσιάζει. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι το περίμενα κάπως καλύτερο με βάση την απόδοση του σαπουνιού. Θα ήθελα να έχει βέβαια, λίγο μεγαλύτερη διάρκεια.
Υποθέτω οτι αν το είχα αγοράσει πριν το σαπούνι (και μετά την κρέμα) θα το είχα σε μεγαλύτερη εκτίμηση. Απλώς το σαπούνι έχει θέσει πολύ ψηλά τον πήχη.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Μου άρεσε πολυ η μυρωδιά του σαπουνιού , σκέφτομαι την αγορα της lotion η του balsasm ( το προτιμώ για ενυδάτωση )αλλα δεν γνωρίζω εαν μυρίζουν όπως το σαπούνι ,κάποιος που τα έχει αγοράσει και τα δυο τι πιστεύει ?
θωμάς
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Η μυρωδιά είναι η κλασσική του σαπουνιού, πιο έντονη όμως. Προσωπικά λατρεύω όλη την σειρά και τουλάχιστον σε εμένα έκατσαν πολύ καλά. Αν σου αρέσει η μυρωδιά, χτύπα το άφοβα!
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Ολα μυριζουν οπως το σαπουνι.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πριν από κάποια χρόνια έμπαινα στο παραδοσιακό ξύρισμα με πολλά τότε δερματικά προβλήματα προερχόμενα από το ξύρισμα και όχι από κάποιο άλλο πρόβλημα. Αν τότε μου έλεγε κάποιος ότι μια μέρα θα χρησιμοποιήσω το ASL με την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε οινόπνευμα (68%) θα τον έλεγα τρελό. Το πιο hardcore που μπορούσα να παίξω ήταν το ASB της Avene. Οι παλιότεροι θα θυμούνται τις τοποθετήσεις μου εναντίον των ASL με οινόπνευμα και κάποιους θρυλικούς καυγάδες με τον Στέφανο. Η αλήθεια είναι πως ακόμη υποστηρίζω ότι όταν έχει κανείς ευαίσθητο δέρμα σε συνδυασμό με κακό ξύρισμα οι lotion χειροτερεύουν το πρόβλημα και δημιουργούν ένα φαύλο προβληματικό κύκλο με το επόμενο ξύρισμα.

Από τότε πολύ νερό κύλησε στο αυλάκι, τα προβλήματα μου έχουν εξαφανιστεί, και έχω πλέον σταθερά άριστα ξυρίσματα ότι και αν συμβεί.Έτσι εδώ και κάποιους μήνες πήρα τα πρώτα Lotion (Blue Stratos & Old Spice) τα οποία αρχικά έπαιζα μαζί με balsam και τέλος μόνα τους. Σήμερα πήρα το tabac και μετά από ένα ξύρισμα με το ομόσταυλο σαπούνι έβαλα μια γενεά ποσότητα. Όλα δούλεψαν ρολοι, ενυδάτωση επαρκής,επαναφορά του δέρματος όλα καλα. Είναι hardcore βέβαια,δεν είναι για θεραπεία μετά απο κακά ξυρίσματα αλλά αν όλα έχουν πάει καλά θα σας γοητεύσει με το εξαιρετικό του άρωμα.

10 Άριστο / 1 Χείριστο

Τιμή: 4
Ποιότητα: 9
Καταπολέμα κάψιμο λεπίδας: 9
Αίσθηση δροσιάς: 7
Άρωμα 9
Αποτελεσματικότητα 9
Ενυδάτωση 5
Κάψιμο από το οινόπνευμα 8
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Apostolos έγραψε:[...] Αν τότε μου έλεγε κάποιος ότι μια μέρα θα χρησιμοποιήσω το ASL με την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε οινόπνευμα (68%) θα τον έλεγα τρελό. [...]
Διόρθωση. Για παράδειγμα το Extase Latin fever (οποία σύμπτωσις, παράγεται από την M&W) έχει 71%.. :mad
Apostolos έγραψε: Οι παλιότεροι θα θυμούνται τις τοποθετήσεις μου εναντίον των ASL με οινόπνευμα και κάποιους θρυλικούς καυγάδες με τον Στέφανο.
Στο μεγαλείο μου μέσα σε έχω συγχωρέσει! :beah2 :megagrin :hellas :lachtot

Τι άλλο να πώ? Όλοι ξέρουν ότι είμαι tabacάκιας καθως το θεωρώ ως ένα από τα διαχρονικά αρώματα!


Πις! :xp1
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”