Alum Block

Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Να παραθεσω με τη σειρα μου την εμπειρια μου:
Ειναι κατι που δεν σηκωνει το δερμα μου. Το δοκιμασα πριν μερικους μηνες και με βοηθησε σε ορισμενα σημεια στο κρατημα της σαβετας με χερι βρεγμενο.
Αν δεν εχω κοκκινιλες στο προσωπο μου τις προκαλει. Δεν ειναι καινουριο βεβαια οτι το δερμα μου ειναι ευαισθητο, ειδα δε οτι ειναι και κατι που δεν χρειαζομαι. Φυσικα χρησιμη εμπειρια.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Σήμερα ο 2 μηνών γιος μου θα κάνει το πρώτο του εμβόλιο. Για πιθανό ερεθισμό μετά το εμβόλιο προτείνουν αλουμινονερο!!!
Μωρε λες να καθαρίσω με OSMA alum block? Θα ρωτήσω το γιατρο έτσι εγκυκλοπαιδικά ..

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 31 λεπτά 29 δευτερόλεπτα:
Ρώτησα το γιατρο κ όχι μόνο δεν ήταν αντίθετος αλλα με προέτρεψε να το χρησιμοποιήσω κανονικά σε περίπτωση κοκκινίλας ή ερεθισμού μετά το εμβόλιο!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρον.
Λογικά βέβαια θα τσούξει, ενώ το αλουμινόνερο δεν τσούζει.
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αν όμως το έχεις περάσει απ' το πρόσωπό σου θα έλεγα να μην το κάνεις. Δεν είναι ανάγκη να διακινδυνεύσεις πιθανή μεταφορά μικροβίων στο παιδάκι, όσο ακίνδυνα κι αν είναι.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Ήταν τόσο ελαφροχέρης ο γιατρος που πέρασε και δεν ακούμπησε!
Ήταν καθαρά εγκυκλοπαιδικές φύσεως η απορία μου..με έτρωγε ο κ@λος μου που λένε να ρωτήσω!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
stergios

Shaveaholic!
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Ας επαναφέρω το θέμα για 2 λόγους
1) διάβασα ότι κάνει για ακμή που αν και ελάχιστη υπάρχει.
2) Ξυρίζομαι και μετά κάνω μπάνιο και μετά βάζω ASL και δε ξέρω αν είναι καλό που αργό την όποια στύψη.
Οπότε σκέφτηκα ότι με ένα Alum που λόγο μπάνιου θα ξεπλυθεί εντελώς θα ξεφορτωθώ την λιπαρότητα και θα έχω ένα πρόσωπο έτοιμο για το ASL μου.
Οπότε ζητάω την γνώμη σας που πλέον με τόσα χρόνια θα είναι ολοκληρωμένη :D
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ολοκληρωμενες αποψεις εχουν ολοι - αυτο δεν σημαινει οτι συμφωνουν κιολας.

Αποψη μου οτι το asl μπαινει αμεσως μετα το κρυο νερο του ξυρισματος - ποια η απολυμαντικη του ικανοτητα οταν εχεις ηδη ξεπλυνει το προσωπο σου με σαπουνι/αφρολουτρο/σαμπουαν κανοντας μπανιο ?

Επισης η χρηση του alum εχει λογω υπαρξης σε κοψιματα και ερεθισμους - φυσικα και απολυμαινει - αλλα δεν χρειαζεται να επιβαρυνεις το προσωπο σου με τετοια υλικα σε καθημερινη βαση χωρις λογο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Επίσης λάβε υπόψιν σου ότι δεν ανέχονται όλα τα δέρματα το alum, εμένα πχ όσες φορές έβαλα κοκκίνισε και έκαιγε το πρόσωπό μου.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Γειά σας.

Επαναφέρω το θέμα διότι στα 2 τελευταία ξυρίσματα χρησιμοποίησα και εγώ για πρώτη φορά alum osma tradition.
Επειδή έχω κάποιες αμυχές σχεδόν σε κάθε ξύρισμα λόγο του ότι προσπαθώ πάντα να πετυχαίνω bbs ξύρισμα που σημαίνει 3-4 περάσματα από τα οποία τα 2 τελευταια είναι κόντρα με έχει σώσει η alum block μιας και εξαφανίζει καθε αμυχή. Απλά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στα προηγούμενα ξυρίσματα χωρίς alum το δερμα μου ήταν πιο ενυδατωμένο πιο μαλακό και πιο απαλό σε σχέση με τα 2 τελευταία ξυρίσματα που χρησιμοποίησα Alum.

Ο τρόπος που το χρησιμοποιώ είναι αφού τελειώσω το ξύρισμα με το ξυράφι ξεπλένω το πρόσωπο με χλυαρό νερό μετα ξεπλένω με κρύο 2-3 φορές ώστε να κλεισουν οι πόροι και αμέσως μετά σε βρεγμένο από το κρύο νερό βρέχω για την alum και περνάω εκεί που έχω ξυριστεί μέχρι να σταματήσει το τσούξιμο. Το αφήνω 1-2 λεπτά και ξεπλένω 2-3 φορές με κρύο νερό και μετά βάζω after shave balm συνήθως.

Μου δίνει την αίσθηση ότι ξερένει περισσότερο την επιδερμίδα και δεν αφήνει να δράσει 100% το after shave. Από την άλλη κάνει καταπληκτική δουλειά σαν αιμοστατικό. Οπότε σκέφτομαι να την χρησιμοποιώ πλέον μόνο για σαν αιμοστατικό στα σημεία που έχω αμυχές και κοψίματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”