Οινόπνευμα αντί after shave.

ethenelos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Μαρ 2011, 16:35
13
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη-θερμη

Καλημέρα σας. Έχω μια απορία.
Η ερώτηση γίνεται γιατί το οινόπνευμα είναι φυσικό προϊόν ενώ το άλλο συνήθως όχι.(με οινόπνευμα κ νερό θυμάμαι τον παππού μου κ έτσι έχω την απορία.
Τελικά τι είναι καλύτερο για μετά το ξύρισμα, για την απολύμανση του προσώπου το καθαρό οινόπνευμα αραιωμένο με νερό(όχι σκέτο εκτός αν ήμαστε ραμπο ή ****) η να βάζουμε after shave?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 05 Μαρ 2011, 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αντικατασταση με [*] για ευνοητους λογους. Σε παρακαλω οχι τετοιους χαρακτηρισμους εδω! Ευχαριστω, Στεφος [MOD Team]
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αναλογα με την επιδερμιδα που εχει κανεις, την αντοχη και τις προτιμησεις. Αλλωστε θα συνιστουσα το οινοπνευμα να το αραιωσεις με απεσταγμενο και οχι νερο της βρυσης. Ξερω ατομα που βαζουν single malt αντι after shave! Ειναι θεμα γουστου και αντοχης! Προσωπικα δε με αρεσει το γαλακτωμα, και το μονο που εχω ειναι το Sienna και αυτο γιατι δεν υπαρχει σε λοσιον. Και παλι, πολλες φορες βαζω την κολωνια αντι του γαλακτωματος, οταν ξυριστω με το σαπουνι της Sienna.

Το υψηλοτερο που εχω βαλει ειναι ενα τουρκικο ASL με 90°!.. Αυτο δε με κανει ουτε Ραμπο ουτε και το αλλο που με αναγκασες να το διαγραψω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ο πατερας μου ξυριζεται γυρω στα 55 χρονια.
Μεχρι το 2000 με ξυριστικη μηχανη DE που την λεμε σημερα αλλα ξυραφακια του Ελληνικου εμποριου.
Παλιοτερα εβαζε Μπλε οινοπνευμα μα τωρα τελευταια λοσιων 93 βαθμων και οταν των 95 ηταν φθηνο χρησιμοποιουσε και τετοιο.
Το δερμα του ειναι απαλο μια χαρα,ακομη και σημερα αν ζοριστει λιγο κοβεται.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για εμένα έχει να κάνει με την επιδερμίδα σου. Για να χρησιμοποιήσεις μόνο οινόπνευμα, έστω και αραιωμένο με νερό, πρέπει να έχεις παρα μα πάρα πολύ λιπαρή επιδερμίδα, κατα την γνώμη μου.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

+1
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Είναι και θέμα αρώματος και κόστους.
Το οινόπνευμα δεν είναι ευχάριστο ως άρωμα.
Και είναι πλέον πολύ πιο ακριβό.
Γιατί να μην προτιμήσει κανείς μια Aqua Velva ;
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Εγω εχω ακουσει διαφορες αποψεις.Ενας γνωστος μου υποστηριζει με πολυ θερμη οτι το οινοπνευμα γερναει το δερμα.Η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει παραπανω.Απλα το αναφερω σαν αποψη για να υπαρχει.
Επισης την ειχα παθει με την τιμη.Παλιοτερα επαιρνα το καθαρο που εκανε αρκετα ευροπουλα ενω το φαρμακευτικο που απο οτι εμαθα μετα κανει την ιδια απολυμαντικη δουλεια ειναι στα 3 ευρω το μπουκαλακι.Η μυρωδια του θυμιζει εντονα ιατρειο και ειναι σε ενα πλαστικο ημιδιαφανο μπουκαλακι με ροζ γραμματα.
Παλιοτερα το χρησιμοποιουσα κατα κορον.Τωρα με μετρο.


Προσθηκη: Αχα επισης ο γοογλης εδωσε την επιβεβαιωση.Οποτε με φειδω στο οινοπνευμα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος milancountera την 05 Μαρ 2011, 18:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλύτερα εξειδικευμένα προιόντα λοιπόν!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

milan γνωρίζεις το δέρμασου τι τύπου είναι; (λιπαρό - πολύ λιπαρό - ξηρό κ.λπ.)
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Μπορω να σου απαντησω μονο υποκειμενικα.Δεν ξερω πως μπορει να γινει καποιου ειδους καταταξη.Αν θες να με διαφωτισεις με καποιο λινκ.
Οσον αφορα το κεφαλι θα ελεγα λιπαρο.Στο προσωπο θα ελεγα κανονικο?Αν υφισταται αυτο :megagrin
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”