ΟΔΗΓΟΣ - Pre shave oils

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εχω κάνει ενα μιγμα απο καστορέλαιο,ελαιόλαδο και ηλιανθέλαιο.Είδα αισθητή μείωση και σε ερεθισμούς σε ευαίσθητα σημεία και σε κοψίματα.Σε σκληρά,πυκνά γένια πιστεύω πλέον οτι βοηθάει.Δεν είναι παραμύθι.Ελαιόλαδο πριν να ξυριστεί,έβαζε κι ο παππούς μου.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Γιώργο δοκίμασε και το Argan Oil
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Exω διαβάσει καλα πραγματα γι αυτο.Θα δοκιμαστει στο μέλλον.Πάντως τα λαδια τα βρίσκω πιο αποτελεσματικά και απο το σαπούνι γλυκερίνης και απο την γλυκερίνη που τα εχω δοκιμάσει εντατικά τον τελευταίο χρόνο.
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Ένα pre-shave oil που το βρήκα και δοκίμασα από το διαδίκτυο (υπάρχουν πολλά). Σε ένα μικρό μπουκαλάκι βάζω:
• 2 μέρη αγνό παρθένο ελαιόλαδο
• 1 μέρος καστορέλαιο
• 1 μέρος αμυγδαλέλαιο
Πλένω καλά το πρόσωπο με ζεστό νερό και σαπούνι γλυκερίνης κίτρινο Παπουτσάνης κάνοντας μασάζ, δεν ξεπλένω αλλά τραβάω την σαπουνάδα καλά με τα δάκτυλα, έτσι μένει λίγη υγρασία με γλυκερίνη
Από το λάδι απλώνω 4-5 σταγόνες και με τα δάκτυλα κάνοντας μασάζ μέχρι να απορροφηθεί (μου παίρνει 2 περίπου λεπτά)
Στο διάστημα αυτό μαλακώνει το πινέλο χοίρου
Ετοιμάζω στο μπώλ την σαπουνάδα μου και συνεχίζω κατά τα γνωστά
Το χρησιμοποιώ περίπου 2 μήνες, σε γένια συνήθως 2 ημερών με closed comp μηχανή, μόνο όταν το ξύρισμα δεν γίνεται μετά από ενα ωραίο ζεστό μπάνιο.
Είμαι ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα όσον αφορά το γλίστρημα της λεπίδας, την διάρκειά της, το κόψιμο της τρίχας, και τους λιγότερους ερεθισμούς, αφήνει όμως μια μικρή αίσθηση λιπαρότητας στο δέρμα που δεν με ενοχλεί αλλά κάποιον μπορεί. Είναι άοσμο οπότε δεν μπερδεύεται με τα αρώματα των σαπουνιών και έτσι χρησιμοποιώ όποιο θέλω ανάλογα με εποχή και διάθεση. Λίγο περισσότερη προσπάθεια στο καθάθρισμα υλικών κλπ.
Ξέρω υπάρχουν να αγοράσεις πολύ καλύτερα, για μένα είναι εντάξει.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
JohnP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 21:49
7
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα στην ομάδα.
Ένα ερώτημα, τα pre (λάδια ή κρέμες) έχουν κάποιο αποτέλεσμα όταν ξυρίζεσαι κάθε ημέρα;
Ευχαριστώ
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Όπως και σε οτιδήποτε αφορά το ξύρισμα Γιάννη,έτσι και αυτό είναι υποκειμενικό.
Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες,όπως η προετοιμασία,ο βαθμός επιθετικότητας της μηχανής,
η αποτελεσματικότητα συνδυασμού μηχανής-λεπίδας,το πόσο ποιοτικό είναι το σαπούνι σου,πόσο ευαίσθητο είναι
το δέρμα σου,η συχνότητα που ξυρίζεσαι και άλλα πολλά.
Σε κάποιους κάνει τρομακτική διαφορά,σε κάποιους αρκεί απλώς ένα καλό σαπούνι.
Νομίζω πως ο πιο αξιόπιστος τρόπος να βρεις απάντηση στο ερώτημά σου είναι να δοκιμάσεις κάποιο και να βγάλεις
μόνος σου συμπέρασμα αν σε βοηθάει ή όχι.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
JohnP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 21:49
7
Been thanked: 3 times

Ευχαριστώ πολύ!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Βλέπω ότι πολλοί ακολουθούν τη διαδικασία πλύσιμο προσώπου - στέγνωμα - preshave oil (αφήνουμε για λίγο) - αφρός κατευθείαν απ' το πινέλο χωρίς να ξαναβρέξουμε.

Κι εγώ αυτά ακολουθώ πάνω κάτω αλλά επειδή κάνω face lathering μεταξύ του "αφήνω λίγο το λάδι στο πρόσωπο να μαλακώσουν τα γένια" και "απλώνω αφρό απ' το πινέλο" βρέχω ελαφρά το πρόσωπό μου (χωρίς να ξεβγάζω το λάδι εννοείται). Αλλιώς δυσκολεύει η δημιουργία του αφρού, δεδομένου ότι φτιάχνεται ουσιαστικά πάνω στο πρόσωπο. Σε bowl lathering έχουμε ήδη χτυπήσει το σαπούνι/κρέμα με νερό, αλλά στο πρόσωπο ξεκινάς μόνο με όσο νερό έχει φορτώσει το πινέλο. Ε θέλει και λίγο βρέξιμο το πρόσωπο να βοηθήσει στο ξεκίνημα (και εννοείται στη συνέχεια προσθέτεις νερό κατά τα γνωστά).

Όσοι κάνετε face lathering μετά από preshave oil βρέχετε το πρόσωπό σας πριν ξεκινήσετε τον αφρό ή όχι;


Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σαφως θα υπαρχουν πολλες αποψεις - αλλα δεν νομιζω οτι τη στιγμη που βαζουμε το οποιο λαδι, το προσωπο μας πρεπει να ειναι στεγνο.

Ειτε θα ξυριστω με το λαδι - ειτε θα το χρησιμοποιησω σαν preshave - το προσωπο μου το εχω παντα βρεγμενο. Αυτο συστηνει και ο Iain Kane που φτιαχνει/πουλαει/χρησιμοποιει το μονο λαδι που ξυριζει πραγματικα.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Thanks [mention]herco[/mention].

Το λάδι που λες είναι αυτό;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”