Κρέμες για χρήση χωρίς πινέλο (Brushless)

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αν παρόλα όσα διαβάσατε σε αυτό το Forum, το να χρησιμοποιήσετε πινέλο ξυρίσματος σας φαίνεται βουνό, η απλά δεν θέλετε, υπάρχουν κάποια προϊόντα τα οποία μπορούν να βελτιώσουν κατά πολύ το αποτέλεσμα άλλα και την αίσθηση του ξυρίσματος σας. Στην γλώσσα όσων ασχολούνται με το παραδοσιακό ξύρισμα λέγονται brushless και είναι ουσιαστικά κρέμες ξυρίσματος (και όχι αφροί) οι οποίες όμως μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατευθείαν στο δέρμα χωρίς χρήση πινέλου. Κατά την γνώμη μου υπολείπονται κατά πολύ των προϊόντων για πινέλο, αποτελούν όμως μία εξαιρετική εναλλακτική των κλασικών αφρών.

Στην Ελληνική αγορά υπάρχουν προϊόντα από τον Κορρέ(εξαιρετικό), την Apivitaκαι την Macrovita. (στα φαρμακεία και στα βιολογικά είδη)

Για κάποιον που θα ήθελε κάτι ιδιάιτερο, υπάρχουν και στο εξωτερικό εξαιρετικές λύσεις, που μπορείτε να δείτε εδώ, αλλά και οικονομικές

Τα προϊόντα συνεργάζονται άψογα με τα απλού τύπου ξυραφάκια μίας χρήσης (Big κ.,λπ.) έως τα Gilette Mach 3, Fusion κ.λπ..

Για χρηστες Safety & Straight Raxor δεν συνιστούνται καθώς δεν μπορούν να δουλέψουν καλά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Επετρεψε μου να διαφωνησω με την τελευταια προταση σου... Μια χαρα λειτουργουν, εμεις δε γουσταρουμε.. Ξερ κοσμο που χρησιμοποιει τακτικα στο rotation του..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και εγώ ξέρω κόσμο που τα χρησιμοποιεί, ακόμη και με straight αλλά επειδή έχω δοκιμάσει, η ενυδάτωση είναι φτωχή σε σχέση με αυτήν που προσφέρει η διαδικασία του πινέλου. Για έναν έμπειρο χρήστη ναι, αλλά για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί θεωρώ ότι θα έχει θέμα αν μπει με brushless στο DE...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Φιλοι μου γεια σας και καλως σας βρηκα .... αναμεσα σε KORRE και APIVITA ... τι θα μου προτεινατε ως brushless κρεμα ?????

Επισης επειδη πρωτη φορα θα χρησιμοποιησω brushless κρεμα .... η χρηση της ειναι .... βρεχουμε το δερμα μας με ζεστο νερακι κλασικα και μετα με απλο μαζασ απλωνουμε .... υποθετω να μην περιμενω να δημιουργηθει κανενας πλουσιος αφρος οπως αυτος των ετοιματζιδικων απο τα super market .....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γεια σου φίλε Αλέκο(?), καλώς ήρθες στο Forum!

Από τα δύο προϊόντα που αναφέρεις, κατά την γνώμη μου, και επειδή τα έχω δοκιμάσει και τα δύο με μικρή διαφορά κερδίζει η Apivita.
Θα το βρεις σε οργανωμένα φαρμακεία.

Η χρήση είναι ακριβώς αυτή που λες. Και βέβαια όπως είπες ο αφρός δεν έχει καμία σχέση σε αυτά τα προϊόντα.
Θα σου πρότεινα όμως να διαβάσεις και τις άλλες ενότητες του Forum και να κάνεις μια μικρή προετοιμασία.

Όταν ξυριστείς θα ήθελα μια μικρή κριτική στο ανάλογο θέμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Φιλε Αποστολη ... ναι Αλεκο με λενε ...

Εχω διαβασει γενικα ολες τις ενοτητες και διαβασα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα που δεν τα ηξερα ....

π.χ. για τα ανταλλακτικα με τις 3 λεπιδες και τη λιπαντικη ταινια που δεν ειναι και οτι καλυτερο ... θα γραψω τις εντυπωσεις μου στα σχετικα νηματα ...... εγω ειμαι απο αυτους που ξυριζονται με το μοντερνο ξυρισμα και οχι με το παραδοσιακο τροπο ελεω χρονου και συχνοτητητας ξυρισματος ....

Αυτη τη βδομαδα κιολας θα παω να αγορασω αυτες τις κρεμες brushless ... μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα NOXZEMA κοκκινο ... γενικα ικανοποιημενος αλλα ειδα οτι υπαρχουν και καλυτερα .... για να δουμε ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

πρωτη φορα σημερα χρησιμοποιησα τον ετοιμο αφρο brushless της APIVITA .... εντυπωσεις πολυ καλες αν και το δυσκολο test ειναι τις καθημερινες που θα αρχιζω να ξυριζομαι καθημερινα (λογω δουλειας) ... τωρα ειχα αφησει σχετικα καμποσα γενια και ειχα να ξυριστω 1 εβδομαδα περιπου ... οποτε το κανω αυτο την πρωτη φορα που θα ξυριστω δεν ερεθιζομαι γενικα με τιποτα (ακομα και πετρελαιο να βαλω στα γενια για να μαλακωσουν δεν θα παθω τιποτα) .... το θεμα ειναι μετα τις καθημερινες που ξυριζομαι καθε μερα ...

ερωτησεις :
α) ο αφρος αυτος της APIVITA το ξερω οτι δεν δημιουργει αφρο ... αλλα ρε παιδια παραηταν αφραπος αυτος ο αφρος :dance :dance :dance .... ετσι ειναι αυτοι οι αφροι brushless ????? .... βασικα ενα πολυ λεπτο στρωμα απο κρεμα δημιουργηθηκε στο προσωπο μου .... μπορουσα να δω τα γενια μου καθαρα ... ενω με τον αφρο απο super market που χρησισμοποιουσα πριν δεν εβλεπα τιποτα κατω απο το αφρο ... αλλα μαλλον εδω ισχυει το ρητο των αρχαιων "ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ ΑΛΛΑ ΕΝ ΤΩ ΕΥ ΤΟ ΠΟΛΥ"

β) το APIVITA το αφηνουμε κανενα 3λεπτο στο προσωπο μας να ενεργησει ή κατευθειαν ξυρισμα .... εχω την εντυπωση οτι στο 2λεπτο αρχιζε να εξατμιζεται και να μην τοσο υγρο το προσωπο μου (=μπορει να τα παραλεω λιγακι αλλα αν το αφηνα 3λεπτο μαλλον δεν θα ειχε μεινει και πολυ κρεμα στο προσωπο μου)
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Συνήθως με τις κρέμες breushless μπορείς να δείς τα γένια σου.
Μπορείς να την αφήσεις 1λεπτό πριν ξυρίστείς, πιο πολύ δεν έχει νόημα πρέπεο να κάνει προετοιμασία.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

ακριβως ετσι Αποστολη ... μπορουσα να δω τα γενια μου καθαρα ... ευχαριστω φιλε για την ενημερωση σου ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

φιλε Αποστολη ... σορρυ που επανερχομαι αλλα οι ερωτησεις του newbie :dash :dash :dash .... ποση ποσοστητα ακριβως βαζεις απο την brushless κρεμα π.χ για το ενα μαγουλο ???? ... εγω που τη χρησιμοποιησα πριν απο λιγο εβαλα οσο ενα μικρο κουκουτσι απο κερασι και λιγο ακομη αλλα παρολα αυτα μερικα κομματια του δερματος μου σαν να μην ειχαν και πολυ κρεμα επανω τους ... η συσκευασια λεει στις οδηγιες χρησεως να απλωσουμε τη κρεμα ωστε να δημιουργηθει ενα λεπτο στρωμα απο κρεμα σε ολο το προσωπο ... σε μερικα σημεια του δερματος αισθανομουνα οτι εκανα στεγνο ξυρισμα ... να πω βεβαιως οτι για αλλη μια φορα οι εντυπωσεις μου απο τη brushless της APIVITA ειναι απλα κορυφαιες ... δεν ξαναγυρναω σε τενεκεδενιους αφρους απο supermarket ακομα και αναποδα να με κρεμασετε ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”