Κρέμες για χρήση χωρίς πινέλο (Brushless)

NavalArchitect

nikolas88 έγραψε: ...

1) ποια από τις παραπάνω θα προτείνατε σε έναν αρχάριο; (έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα. Με το παραμικρό βγάζω κοκκινίλες. Γι'αυτό το λόγο δυστυχώς σταμάτησα και το ξύρισμα και χρησιμοποιούσα κουρευτική μηχανή). apivita, korres, macrovita, weleda.

Δεν έχω δοκιμάσει καμμία από τις 4 προαναφερόμενες, οπότε δεν μπορώ να σου πω. Η Weleda θεωρείται καλή (με δεδομένο το ότι είναι brushless αλλά και κατά κάποιο τρόπο 'φυσική'.

2) Υπάρχει κάποια άλλη brushless κρέμα στην Ελλάδα που θα μου προτείνατε;

Δεν γνωρίζω για άλλη κρέμα στην Ελλάδα. Αν όμως κανείς δικός σου πάει στην Ιταλία, υπάρχει εκεί μία μάρκα, η L'Erbolario, η οποία βγάζει δύο κρέμες πάρα πολύ ωραίες - πεύκο η μία και myrtle η άλλη.

Επίσης, αν έχεις κάποιο γνωστό που έρχεται από Αμερική, αξίζει να σου φέρει ένα tub 'The Art of Shaving' (unscented, levander, sandalwood, lemon, sea kelp). Πάρα πολύ ωραία κρέμα.


3) Όταν χρησιμοποιούμε μια κρέμα καλό είναι να βάζουμε την ίδια μάρκα after shave balm;

Όχι βέβαια. Ό,τι θες βάζεις μετά.

4) Με brushless κρέμες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε safety razor;

Βεβαίως. Ο κανών είναι πως δεν υπάρχουν κανόνες.

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

Never explain and never complain.
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Σήμερα αγόρασα την κρέμα ξυρίσματος και το ASB της apivita. Επειδή έχω να ξυριστώ αρκετές μέρες, θα πάρω σήμερα τα γένια με μια κουρευτική μηχανή και αύριο θα ξυριστώ.

Δεν έχω ξυριστεί ποτέ μετά το μπάνιο και δεν θα το κάνω ούτε αύριο. Θα ακολουθήσω την διαδικασία που έκανα τόσα χρόνια (εκτός από τα περάσματα) για να κρίνω την αποτελεσματικότητα της κρέμας. Η διαδικασία που θα ακολουθήσω έχει ως εξής:
1) ζεστό νερό για 1 λεπτό.
2) εφαρμογή της κρέμας και μασάζ για 2 λεπτά.
3) θα χρησιμοποιήσω το gillete blue II, γιατί με την mach3 πάντα έχω ερεθισμούς.
Πάντα έπαιρνα τα γένια από πάνω προς τα κάτω και ότι δεν έφευγε πίεζα στο ίδιο σημείο. Αυτά με τα περάσματα που αναφέρονται στο forum δεν τα είχα ακούσει. Οπότε ότι δεν πάρει το ξυράφι θα το πάρω με το δεύτερο πέρασμα με φορά από τα αυτιά προς την μύτη. Σωστά;
4) θα ρίξω κρύο νερό.
Εδώ θέλω και την βοήθειά σας. Στο επίσημο site της apivita γράφει ξέπλυμα με χλιαρό νερό. Τι μου προτείνετε; Κρύο ή χλιαρό;
5) σκούπισμα με πετσέτα
6) εφαρμογή ASB

Περιμένω πως και πως την αυριανή μέρα. Θα γράψω τις εντυπώσεις μου από την κρέμα και το ASB της apivita.

Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μεχρι το 3 σωστα τα λες αν ομως δεν εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα μετα το δευτερο περασμα μπορεις να κανης και τριτο με φορα μυτη προς αυτια. Μολις τελιωσεις ολα τα περασματα ξεπλενεις με χλιαρο νερο και μετα με κρυο. Τουλαχιστον αυτο κανω εγω. Το κρυο νερο ειναι για να κλεισουν οι ποροι του δερματος που εχουν ανοιξει με το ζεστο νερο. Με την πετσετα δεν σκουπιζεις, ταμποναρεις το δερμα σου μετα το ξυρισμα ειναι ταλαιπωρημενο απο το ξυραφι δεν χρειαζεται να το τραβας κι αλλο με την πετσετα.

Καλο ξυρισμα και περιμενουμε εντυπώσεις
Ολα ειναι δρομος
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα,

Σήμερα χρησιμοποίησα τα προϊόντα της apivita. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Κρέμα ξυρίσματος

Θετικά: Απολύτως κανένας ερεθισμός (εκτός από λίγο κνησμό στον λαιμό που νομίζω οφείλεται στο gillete blue II slalom).

Αρνητικά: Δεν μυρίζει καθόλου. Χρειάζεται μεγάλη ποσότητα για να καλύψει όλες τις τρίχες του προσώπου και του λαιμού (έχω την εντύπωση ότι δεν θα μου φτάσει για αρκετά ξυρίσματα)

After Shave Balm

Θετικά: Ευχάριστη και διακριτική μυρωδιά (κάτι σαν χαμομήλι - βέβαια κάποιους μπορεί να τους ξενερώσει). Απορροφάται αμέσως παρόλο που έβαλα μεγάλη ποσότητα. Μαλακώνει απίστευτα το δέρμα (έχουν περάσει περίπου 2 ώρες και το δέρμα είναι πολύ μαλακό).

Είμαι ευχαριστημένος κυρίως επειδή δεν κοκκίνισα ή δεν με έπιασε καμιά περίεργη φαγούρα, όπως συνήθιζε να με πιάνει όταν έβαζα αφρούς και gel της nivea.
Θα δω πως θα πάνε τα επόμενα ξυρίσματα για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

nikolas88 έγραψε:.........

After Shave Balm

Θετικά: Ευχάριστη και διακριτική μυρωδιά (κάτι σαν χαμομήλι - βέβαια κάποιους μπορεί να τους ξενερώσει). Απορροφάται αμέσως παρόλο που έβαλα μεγάλη ποσότητα. Μαλακώνει απίστευτα το δέρμα (έχουν περάσει περίπου 2 ώρες και το δέρμα είναι πολύ μαλακό).

Είμαι ευχαριστημένος κυρίως επειδή δεν κοκκίνισα ή δεν με έπιασε καμιά περίεργη φαγούρα, όπως συνήθιζε να με πιάνει όταν έβαζα αφρούς και gel της nivea.
Θα δω πως θα πάνε τα επόμενα ξυρίσματα για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Εκτός θέματος
για το ASB της APIVITA ξαναλεω οτι ειναι κατι μαγικο .... βασικα το θεωρω φαρμακο .... κανει πολυ καλη δουλεια και οπου ερεθιζομαι καμια φορα βαζω τοπικα λιγο παραπανω απο την κανονικη ποσοτητα και αν οχι την επομενη μερα τη μεθεπομενη σιγουρα δεν υπαρχει σχεδον τιποτα .... ενα τεραστιο μπραβο στην Ελληνικη εταιρεια APIVITA για αυτο το προϊον ....
Εκτός θέματος
Ford Focus MkII f/l 2008
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα σε λίγες μέρες μπαίνω στρατό γι' αυτό το λόγο έχω αρχίσει εδώ και μια βδομάδα και ξυρίζομαι καθημερινά.

Όταν ξυριζόμουν περιστασιακά δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα, τώρα που ξυρίζομαι καθημερινά ο λαιμός κοκκινίζει απίστευτα, νιώθω κάψιμο και βγάζω μικρά σπυράκια (χωρίς πύον). Όσο πιο συχνά ξυρίζομαι τόσο χειροτερεύει η κατάσταση.

Να υπενθυμίσω ότι χρησιμοποιώ τα προϊόντα της Apivita και για ξυραφάκι το gillette blue. Το balsam της apivita είναι εξαιρετικό προϊόν και ηρεμεί κάπως την κατάσταση. Τι πιστεύετε ότι φταίει;
Μήπως πρέπει να αλλάξω ξυραφάκια; Μήπως πρέπει να ρίχνω περισσότερο χλιαρό νερό;

Να τονίσω ότι δεν μπορώ να κάνω μασάζ με την κρέμα ξυρίσματος πολύ ώρα (πάνω από μισό λεπτό) γιατί απορροφάται γρήγορα.

Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Λογικό είναι Νικόλα, όσο πιο συχνά ξυρίζεσαι, τόσο περισσότερο καταπονείται το δέρμα. Εγώ θα πρότεινα αφού θες να ξυρίζεσαι καθημερινά, να μην ξυρίζεσαι κόντρα (αν το κάνεις, δεν θυμάμαι). Για τα ξυραφάκια που λες, θύμησέ μας λίγο ποια έχεις.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

εγώ το 2006-2007 ('06 Δ ΕΣΣΟ) που ήμουν φαντάρος ξυριζόμουν καθημερινά με την mach3 και κόντρα καθημερινά και σαν ASB χρησιμοποιούσα του ΚΟΡΡΕ τότε δεν ήταν γνωστός καθόλου και μάλιστα έχω την τύχη ένα ξάδερφος μου είναι χημικός στον ΚΟΡΡΕ και τα παρασκευάζει ο ίδιος και μου τα έδινε τσάμπα μέσα σε ουρομπόξ χύμα !!!
Και έτσι τη πέρασα κομπλέ με αυτά τα δύο !!!
Για αφρό δεν θυμάμαι τη έβαζα δεν είχα κάποιο στάνταρτ άλλαζα συνέχεια.
αυτά τα ξυραφάκια της μιας χρήσης πάντα μου δημιουργούσαν προβλήματα βέβαια είναι και ανάλογα το δέρμα. Πάντως εγώ θα δοκίμασα να τα άλλαζα σε πρώτη φάση και να έπαιρνα μια μηχανή της προκοπής!
Πάντως όταν με το καλό μπεις και δεις ότι το πρόβλημα σου συνεχίζεται μην αγχώνεσαι δεν φταις εσύ σε κάτι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγεις στην πρωινή αναφορά του λόχου και να ζητήσεις να σε δει ο γιατρός της μονάδας το μόνο που θα σου κάνει αυτός είναι να σε βγάλει ελεύθερο ξυρίσματος για κάποιες μέρες μέχρι να ηρεμήσει το δέρμα σου.
Αλλά πιστεύω με το καιρό το δέρμα σου να στρώσει καλό θα ήταν να είχες και μια ενυδατική προσώπου να βάζεις κατά την διάρκεια της ημέρας πιστεύω αυτό θα βοηθούσε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Νικόλα προετοιμασία κάνεις; Αν ναι, δώσε μια λεπτομερή περιγραφή.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ωρε κοπελια, μηπως ξεφυγαμε απο το θεμα μας? :shocking
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”