10 μυθοι και πραγματικοτητα

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Με παραδοσιακο αφρο εννοω φυσκια την κρεμα που χτυπαμε και βγαζουμε απο κρεμα ή σαπουνι. Υπαρχουν αρκετες εικασιες οι οποιες οδηγουν σε λανθασμενα συμπερασματα σχετικα με την ποιοτητα ενος σαπουνιου ή κρεμας. Αυτα θα προσπαθησουμε να προσεγγισουμε.


Μυθος: Ενα καλο σαπουνι κανει και καλο αφρο.
Πραγματικοτητα: Οχι απαραιτητα. Στο ξυρισμα, αν το δει κανεις αυταρχικα, μετρανε οι ιδιοτητες και οι επιδοσεις του σαπουνιου πανω στο δερμα και στην τριχα.

Μυθος: Οταν χτυπαμε κρεμα, ο πολυς, πλουσιος αφρος ειναι ο καλυτερος
Πραγματικοτητα: Αν εχετε σκοπο να εξαφανισετε το σαπουνι ή την κρεμα ναι, γιατι θα πρεπει να βαλετε τη διπλασια ή παραπανω ποσοτητα. Με νορμαλ ποσοτητες, ο "φουντωτος αφρος" ειναι καλος μονο για φωτογραφιες. Απο επιδοσεις ειναι πολυ φτωχος. Η τριχα και το δερμα χρειαζονται υγρασια. Ενας φουσκωτουλης αφρος δεν μπορει να την παρασχει, γιατι απλα εχει λιγο νερο.

Μυθος: Η πλουσια κρεμα στο προσωπο ξυριζει καλυτερα.
Πραγματικοτητα: Οχι απαραιτητα. Απο καθαρα μηχανικη αποψη δεν χρειαζομαστε αφρο. Χρειαζομαστε ενα μεσο που θα περικλεισει την υγρασια και θα την μεταφερει στην τριχα για να φουσκωσει. Ο πολυς αφρος ειναι ομορφος για να τον βλεπεις αλλα τα ματια δεν ξυριζουν τριχες! Ο καλος αφρος πρεπει να ειναι "βαρυς" και πηχτος.

Μυθος: Οσο πιο πολλη πρωτη υλη χρησιμοποιησω, τοσο καλυτερη κρεμα θα κανω.
Πραγματικοτητα: Κατηγορηματικα οχι. Ειναι θεμα τεχνικης χρηστη και ποιοτητας σαπουνιου, αλλα και αλλων παραγοντων, το εαν θα κανει κανεις καλη κρεμα. Η ποσοτητα δεν ειναι ενας σταθερος παραγοντας. Με το face lathering θελει καποιος στανταρ πιο λιγη πρωτη υλη, αλλα πετυχαινει κρεμα που απο μηχανικη αποψη ειναι ανωτερη απο αυτη που παραγεται σε ενα scuttle. Ισως εαν το νερο ειναι πολυ σκληρο να χρειαστει καποιος μια καποια ποσοτητα πρωτης υλης παραπανω, αλλα και παλι δεν ειναι δεδομενο μιας και η θερμοκρασια του νερου παιζει ρολο, το εαν μουλιασε π.χ. το σαπουνι, κλπ. Αλλος παραγοντας ειναι το πινελο που χρησιμοποιει καποιος.

Μυθος: Εαν ενα σαπουνι / κρεμα δεν λειτουργει σε καποιον, ειναι αχρηστο.
Πραγματικοτητα: Συμβαινει στις πλεον σπανιοτερες περιπτωσεις. Εχοντας δοκιμασει πανω απο 25 σαπουνια ξυρισματος και καπου 20 κρεμες, αυτο το συναντησα μονο σε ενα σαπουνι. Εχω δοκιμασει σαπουνια που σε αλλους δεν λειτουργουσαν (ισως γιατι δεν ξερανε να τα χρησιμοποιησουν, ισως δεν ειχαν χρησιμοποιησει την καταλληλη τεχνικη, ισως το νερο να απετρεπε την σωστη αναπτυξη του σαπουνιου) και σε μενα το μηχανικο αποτελεσμα ηταν εξαιρετικοτατο.

Μυθος: Ενα σαπουνι ειναι καλο μονο οταν κανει εναν σταθερο πηχτο αφρο.
Πραγματικοτητα: Απολυτα λαθος. Οπως ειπα πιο πανω, απο καθαρα μηχανικη αποψη, ο αφρος ειναι αποδεδειγμενα περιττος. Ειναι το μεσο που συγκρατει το νερο γυρω απο την τριχα. Υπαρχουν πολλα σαπουνια που δεν "εκρηγνυται" ο αφρος οταν φορτωνει κανεις το πινελο ή χτυπαει στο scuttle, αλλα οι ιδιοτητες τους ειναι αχτυπητες. Και στο τελος αυτο μετραει.

Μυθος: Οσο πιο ακριβο ειναι ενα σαπουνι / κρεμα, τοσο πιο καλα και ποιοτικα ανωτερα ειναι.
Πραγματικοτητα: Με σιγουρια οχι. Υπαρχουν κρεμες στο επιπεδο του 1€ (Palmolive Classic) που κανουν και καλυτερο αφρο αλλα εχουν και καλυτερες επιδοσεις πανω στο δερμα, αποτι κρεμες της κατηγοριας των 50€ (το εμαθα σε μια επιπονη προσφατη εμπειρια μου με την Culti Le M'Ale...). Το ιδιο ισχυει και για τα σαπουνια.

Μυθος: Τις κρεμες και τα σαπουνια πρεπει να τα χρησιμοποιησουμε μεσα στα χρονια περιθωρια που δινει ο κατασκευαστης (δλδ μεχρι την ημερομηνια ληξης)
Πραγματικοτητα: Θα ελεγα ειναι μυθος. Εχω γνωστους που χρησιμοποιουν σαπουνια Gibbs και κρεμα Κaloderma. Τα πρωτα σταματησαν πριν περιπου 50 χρονια να παραγονται και οι δευτερες πριν καμμια 35. Βεβαια οι συνθεσεις ηταν διαφορετικες αποτι σημερα, αλλα σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει προβλημα. Το αρωμα μπορει να εχει εξασθενησει και το σαπουνι να εχει χασει υγρασια και να εχει ρωγμες, αλλα μολις ενυδατωθει δεν υπαρχει θεμα. Στις κρεμες, ΠΡΟΣΟΧΗ λογω του υλικου του σωληναριου. Εαν εχει μολυβδο ΜΑΚΡΙΑ!

Μυθος: Τα σαπουνια αν και πιο ακριβα, ειναι πιο οικονομικα απο τις κρεμες.
Πραγματικοτητα: Αληθευει. Εφοσον ο χρηστης κατεχει το αθλημα.

Μυθος: Η σιλικονη μερικων κρεμων (και του Wilkinson σαπουνιου) μπορει να καταστρεψει το πινελο ασβου που εχω.
Πραγματικοτητα: Οι αποψεις διιστανται. Εχω γνωστους που εχουν 20 ή 30 χρονια ενα πινελο και χρησιμοποιουνε κρεμες με σιλικονη, και το πινελο ειναι μια χαρα, οπως στην αρχη. Απο την αλλη, ενας αλλος γνωστος μου, ειχε πει οτι η σιλικονη του το κατεστρεψε σε ενα 6μηνο με καθημερινη χρηση. Μιας και μιλαμε για τα ιδια πινελα (Thäter) δεν ξερω τι να απαντησω. Μερικοι μπορει να δειξουν σημαδια αλλεργιας στη σιλικονη. Ειναι στην ελευθερη επιλογη του καθενα. Εγω προσωπικα δεν βαζω σιλικονη ουτε σε ασβο ουτε και στην καλη γουρουνα μου. Γιαυτες τις κρεμες εχω αλλα, πιο φτηνα πινελα, τα οποια παραδεχομαι οτι δεν εχουν εμφανισει ακομη προβληματα (οκ, αν δει κανεις δεν εχω και πολλες κρεμες με σιλικονη, χθες ξεφορτωθηκα μια Florena).

Αυτα τα λιγα για την αρχη. Ειναι πιστευω μια καλη βαση, ωστε να γινει μια ομαδικη κουβεντα, περα απο προσωπικες προτιμησεις σε καποιες μαρκες, να απαντηθουν αποριες και να δωθει τροφη για σκεψη.

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εξαιρετική προσέγγιση Στέφανε, συγχαρητήρια!
Με βρίσκει σύμφωνο σε όλα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Stefanos έγραψε:Εχοντας δοκιμασει πανω απο 25 σαπουνια ξυρισματος και καπου 20 κρεμες, αυτο το συναντησα μονο σε ενα σαπουνι.
Oι πιο έμπειροι και δυνατοί παίχτες δεν το συναντάνε σε κανένα σαπούνι!
Μπορούν να κάνουν αφρό και να ξυριστούν με κάθε σαπούνι.
Όσο μεγαλώνεις , θα μαθαίνεις !!!
:hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ευχαριστω Αποστολε! :megagrin



Δε γνωρισες το Olympic Zeus της Fresh Line, Μπαμπη γιαυτο και μιλας.. :beah2 Το πραγμα διαλυονταν μεσα σε 20" που το εβαζα στη μουσουδα και ετρεχε στο πατωμα. Και οι τριχες το ιδιο σκληρες με πριν, ακομη και οταν το εκανα 3 λεπτα με το πινελο. Ηταν το σαπουνι με το οποιο προσπαθησα για πρωτη φορα να κανω face lathering, εφοσον ειχα δει οτι σε scuttle δεν εβγαινε τπτ! Το σαπουνι χεριων με κανει καλυτερη και πιο πηχτη κρεμα! Ακομη και με το Σπλεντιτ εχω κανει καλυτερη κρεμα (ευτωχως που επεσε στα χερια μου το Olympic Zeus για να βγει το Σπλεντιτ απο την τελευταια θεση μουαχα)! Διαβασε στο αντιστοιχο νημα Μπαμπη που εκανα την παρουσιαση.. Και με πιο δυνατους παικτες μη με πεις οτι εννοεις εσενα?! :iirre :hystericalbs1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το να στριφογυρίζεις ένα πινέλο σε ένα μπολάκι δεν είναι τέχνη όσο και να μας αρέσει να το βλέπουμε έτσι εμείς.

Επίσης, εάν ένα σαπούνι θέλει δέκα ώρες χτύπημα για να κάνει αφρό, τότε δεν είναι σωστό να λέμε ότι είναι θέμα τέχνης και άρα το σαπούνι είναι καλό, αλλά θέλει έμπειρους χειριστές (λες και είναι αεροπλάνο και θέλει έμπειρο πιλότο). Το σαπούνι αυτό είναι μπαζοσάπουνο γιατί αν δεν ήταν δεν θα είχε ειδικές απαιτήσεις και θα έκανε αφρό γρήγορα και ωραία.
Δείτε το Mitchell's που θεωρήται δύσκολο και απαιτητικό σαπούνι. Όλοι το αγαπάνε. Μπορεί να ζορίζει κάποιους να φτιάξει αφρό (δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί σε εμένα φτιάχνει αμέσως τέλειο αφρό), αλλά τελικά όλοι τα καταφέρνουν και το ευχαριστιούνται.

Στέφανε ξέρω ότι διαφωνείς, τα έχουμε πει και αλλού, να μην τα επαναλαμβάνουμε :megagrin


By the way, ωραία η αρχική προσέγγιση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δε θα διαφωνησω, απλα θα πω οτι εχω δει να προσπαθουν να κανουν κρεμα χρησιμοποιωντας το πινελο σα γουδοχερι και το σαπουνι σα γουδι, εχω δει και να το κανουν κυκλικα αλλα ξυνοντας τον ηδη υπαρχοντα αφρο και οχι το σαπουνι! Οποτε αν και extreme παραδειγμα, εχει συμβει και τιθεται θεμα τεχνικης. Εστω και σε περιορισμενο αριθμο χρηστων.

Slur έγραψε:[...] Μπορεί να ζορίζει κάποιους να φτιάξει αφρό (δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί σε εμένα φτιάχνει αμέσως τέλειο αφρό), αλλά τελικά όλοι τα καταφέρνουν και το ευχαριστιούνται. [...]
Εδω να σε θυμησω μονο τη δικια σου περιπτωση με το Williams mug soap. Εσυ δεν καταφερες (οπως ειπες και καταλαβα) να κανεις χρηστικη κρεμα. Εγω οσες φορες ξυριστηκα, το αποτελεσμα ηταν 1Α. Και με διαφοερετικα πινελα καθε φορα. Δεν ηταν θεμα τεχνικης θα ελεγα, αλλα αλλων παραγοντων, οπως σκληροτητας και θερμοκρασιας νερου, δεν ξερω αν το ειχες μουλιασει, κλπ κλπ.


offon
Slur έγραψε: [...] Στέφανε ξέρω ότι διαφωνείς, τα έχουμε πει και αλλού, να μην τα επαναλαμβάνουμε [...]
Στο ειχα πει πιο παλια οτι θα προσπαθησω να προσεγγιζω τα ποστ σου με οσο το δυνατο πιο αντικειμενικα κριτηρια. Ενας καυγας εδω ξερουμε και οι δυο που θα κατεληγε και ποιος θα ηταν ο "χαμενος" (απο τη μια εσυ μπαναρισμενος και απο την αλλη το φορουμ πιο φτωχο και ταραγμενο σαφως με το οτι θα ειχε συμβει - με αλλα λογια δεν θα υπηρχε "νικητης" και "νικημενος" αλλα μονο χαμενοι), αλλωστε ειμαστε ενηλικες και εχουμε νιονιο.. Αλλωστε εκει που εχεις δικιο στο εχω δωσει. Εκει που δεν εχεις, διατηρω οπως ολοι το δικαιωμα εκφρασης διαφορετικης αποψης.

offoff
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ολα ειναι θεμα γουστου, συνηθειας, κλπ. Δεν μπορουμε να υποδειξουμε ή να επιβαλλουμε κατι. Εμενα με αρεσει να κανω face lathering και απο τοτε που αρχισα βλεπω προσωπικα μεγαλη ποιοτικη ανοδο στο ξυρισμα μου. Εμενα με αρεσει. Αλλα θα αρεσει στον Slur για παραδειγμα? Πως θα του το επιβαλλω να το κανει ή οχι? Ασε που ετσι οπως θελει να φαει τα σαπουνια δεν ειναι για να κανει face lathering :beah2

Και οι "10 μυθοι" ειναι ερωτησεις και απαντησεις που ειχα και οχι μονο εγω, ή πραγματα που εμαθα οσο ξξυρισζομαι ετσι οπως ξυριζομαι. Αυτο που εμενα βολευει, δε σημαινει οτι βολευει και σενα ή οποιονδηποτε αλλο. Αν τα αλλα παιδια γουσταρουν να κανουν με scuttle, με γεια τους με χαρα τους. Δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει τη χρηση του!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Στέφανε σ' ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Πάντως κι εγώ μπερδεύτηκα με τα νήματα με τη δημιουργία αφρών. Μέχρι να διαβάσω το παρόν θέμα νόμιζα ότι είναι ζήτημα ουσίας να πετύχω αφρό όπως στις φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Για το face lathering.
Σαφώς αποδίδει ως τεχνική προετοιμασίας για ξύρισμα.
Το αν το προτιμά κανείς ή όχι είναι υποκειμενικό ζήτημα.
Υπάρχει όμως κάτι αντικειμενικό νομίζω.
Πιστεύω ότι δαπανά περισσότερη κρέμα.
Με μια πυκνή κρέμα που δίνει εύκολα πλούσιο αφρό (πχ omega),
μπορεί κάποιος στο μπωλάκι να κάνει αφρό για 3-4 περάσματα με μισό πόντο κρέμα.
Το face lathering θα φάει χαλαρά τη διπλή.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Προσωπικά χρησιμοποιώ πιο λίγο υλικό. Από την άλλη σπανια κάνω πλέον 2 περάσματα μιας και με το πρώτο ήδη έχω λείο δέρμα σαν παγοδρόμιο. Στο μπολάκι με τόση κρέμα που λες θα έλεγα ότι έχεις πιο λίγο νερό απότι χρειάζεσαι, με αποτέλεσμα τον φουσκωτουλη αφρo ο οποιος όπως ανέφερα δε σε βοηθάει τόσο. Όπως ανέφερα: Πως βολεύει στον καθένα. Και αφού δοκιμάσει κανεις ΌΛΕΣ τις εναλλακτικές, μπορεί να εκφέρει IMHO άποψη. Το "πιστεύω" δείχνει ότι δεν το έχεις δοκιμάσει, αλλα στηρίζεται σε μια υπόθεση :cool4

Greetz
Στέφος
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”