10 μυθοι και πραγματικοτητα

Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

προσωπικά τον αφρό τον θέλω πηχτό. όχι πολυ αφρό αλλά πηχτό. Όσο πιο πηχτός τόσο πιο καλά για μένα και το πινέλο το δουλεύω κυκλικά. Αν το πάω σπατουλάροντας δεν φχαριστιέμαι ξύρισμα. Πάντα ο αφρός φτιάχνεται στο πρόσωπο, μου δίνει περισσότερο χρόνο να μαλακώσουν οι τρίχες.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Υπάρχει ένα θέμα όμως με τον πηχτό αφρό, αν ξυρίζεσαι με παραδοσιακό ξυράφι, φαλτσέτα ή κάνεις αργά περάσματα θα σου στεγνώνει και θα αναγκάζεσαι όλη την ώρα να ξαναπερνάς αφρό για να δίνεις υγρασία.
Χρυσή τομή το ποθούμενο!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εδώ σαν χρυσή τομή νομίζω είναι 4-5 σταγόνες γλυκερίνη στην παραγωγή μαρέγκας μέσα στο μπωλ οπότε έχουμε μια μεγαλύτερης διάρκειας διατήρηση του υγρού αφρού. Το κάνω όταν ξυρίζομαι με φαλτσέτα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Σωστό ή λάθος τελευταία τον αφρό τον θέλω αραιό.βαζω και 4-5 σταγόνες γλυκερίνης και ξυριζομαι μία χαρά.αα και πρισειβ σαπούνι γλυκερίνης και καμιά φορά πρισειβ proraso. :)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ πάλι τελευταία παρατήρησα ότι κάνω πολύ καλύτερο αφρό αν αντί να τον κάνω κατευθείαν στο πρόσωπο (γιατί πάντα κάνω face lathering ) κάνω το πινέλο καμμια 20αρια σβούρες χαλαρές μέσα στο μπωλ. Όχι για να δημιουργήσω το αφρό στο μπωλ . Απλώς νιώθω ότι απλώνεται καλύτερα πάνω στο πινέλο το προϊόν (κυρίως με τις κρέμες το νιώθω αυτό ) και έρχεται σε φάση πριν ακριβώς ξεσπάσει το άφρισμα....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”