Σαπούνι ξυρίσματος L’OCCITANE

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ από καιρό το έχω στη λίστα επιθυμητών *, το θέμα είναι...
Θα υπάρχει στη L Occitane (Θεσσαλονίκη) όταν πάμε βόλτα και το ζητήσουμε;;;

* το Cade, αλλά και το ξαδελφάκι του Pre De Provence
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω και γω με τους προλαλήσαντες, είναι πολύ καλό σαπούνι και το άρωμα του μαρεσει πολύ. Το πήρα όταν κυκλοφορούσαν φήμες ότι σταματάει η παραγωγή του. Έκανα 2-3 ξυρίσματα και μετά το φύλαξα στο ντουλάπι μαζί τα υπόλοιπα παροπλισμένα σαπούνια και περιμένει στη σειρά για να μπει στο μικρό ροτεισον που χρησιμοποιώ το τελευταίο διάστημα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Harry έγραψε:Πολύ περίεργο που το σαπούνι δεν είναι διαδεδομένο στο φόρουμ. Είναι εύκολα διαθέσιμο στην Ελληνική αγορά και προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ καλό.
Δεν είναι διαδεδομένο στο φορουμ, γιατί οι περισσότεροι ψάχνουμε γιά προιόντα στα γνωστά e-shops, είτε Ελληνικά είτε του εξωτερικού.
Επιπλέον η L'Occitane, δεν το διαθέτει μέσω τρίτων, παρά μόνο στα δικά της καταστήματα και διαδικτυακά μόνο εντός της χώρας που υπάρχει το e-shop.

Προσπάθησα πέρυσι να αγοράσω το plisson της εταιρείας, από το Γαλλικό, Γερμανικό και κάποιο άλλο e-shop, αλλά μου ζητούσε τοπική διεύθυνση γιά παράδοση. Προφανώς το κάνουν γιά να μην "κρεμάσουν" τα κατά τόπους καταστήματά τους.

Πάμε πίσω στο cade. Από τα καλλίτερα σαπούνια που έχω χρησιμοποιήσει (sorry Vavous :D ), δύστροπο στην δημιουργία αφρού, αλλά μόλις ξεπεραστεί το θέμα αυτό, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.
Ενα από τα συστατικά του είναι το Helichrysum Italicum (Flower) Oil. Από τα πλέον ακριβά αιθέρια έλαια (νομίζω πως στα Ελληνικά, λέγεται Αμάραντος), με ιδιότητες αντιφλεγμονώδεις, ηρεμιστικές και κυρίως επουλωτικές, γνωστές εδώ και 2 με 3 χιλιετίες.

Αντέχει στον χρόνο. Μου το έκανε δώρο η σύζυγος το 2005. Ξυριζόμουν με αυτό κυρίως τα Σ/Κ, τις Εθνικές εορτές και τις επίσημες εμφανίσεις :) . Πέρυσι μετά από 10 χρόνια το είχα φτάσει στην μέση και λίγο παραπάνω, αγόρασα από τον herco ένα σχεδόν άθικτο, οπότε το παλιό το χάρισα στον αδελφό μου. Δεν έχει χάσει καμία από τις ιδιότητές του.
Το ελαφρύ και διακριτικό άρωμά παραμένει, όσο γιά τις ιδιότητές του, είναι οι ίδιες εδώ και 10 χρόνια.

Τέλος, διάβασα σε ξένα fora (Β&Β νομίζω), πως σταμάτησε η παραγωγή του. :(
Πρέπει να έχει αναφερθεί και στο δικό μας forum, νομίζω.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μου κάνει εντύπωση η αναφορά σου για δυσκολία αφρισμου. Το θεωρώ πανεύκολο σαπούνι (τουλάχιστον με το συνθετικό της L'Occitane). Θα το δοκιμάσω με διαφορά πινέλα για να δω.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μου φαίνεται ότι η δυσκολία αφρισμού οφείλεται στη σκληρή υφή του. Θέλει δηλαδή, ζόρικο πινέλο ή πολύ φόρτωμα για μένα.

Ήταν το πρώτο σαπούνι που αγόρασα και με δυσκόλευε. Όταν του πήρα τον αέρα όμως, έκανα φοβερό αφρό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Κατάφερα να κάνω καλό αφρό με το σαπούνι χρησιμοποιώντας είτε plissoft, είτε τα θηρία της Ωμέγα (10048, 20102).
Με άλλα πινέλα είχα πάντα δυσκολία. Ισως είμαι και λίγο τεμπέλης :"> στην δημιουργία αφρού.

Πάντως με τα παραπάνω πινέλα και ένα καλό μούλιασμα του σαπουνιού, όλα πάνε καλά. 8)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Με καλό μούλιασμα και με χοίρο πάντα μου δίνει καλό αφρό . Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ με ασβό αλλα έχω δει βίντεο στο YouTube που τους δίνει καλό αφρό και με ασβό. Πάντως σαν σαπούνι μου αρέσει πολύ και το έχω στην ίδια κατηγορία με το tabac.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Που το βρίσκουμε και πόσο για Αθήνα? Χωρίς το μεταλλικό κουτί.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Στα notos galleries, Αιόλου και Σταδίου στο ισόγειο υπάρχει παράρτημα της L'Occitane.
Τελευταία φορά που είδα το cade ήταν πριν 2 μήνες. Τιμή δεν ρώτησα.
Πάρε τηλέφωνο μην τραβιέσαι χωρίς λόγο.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”