FIGARO – crema da barba

Απάντηση
nikos.a

Ο Ισπανός την έχει σε προσφορά πολύ καιρό τώρα στα 2.34... Τέτοια τιμή, είναι όντως χάρισμα. Ίσως λόγω ημερών να παραγγείλω τίποτα από εκεί που έχω βάλει στο μάτι και να πάρω άλλη μία να έχω.
Το θέμα κιτρινίσματος ή μη, είναι θέμα χρόνου αλλά είναι και θέμα συντήρησης. Η Figaro που έχω από πέρυσι τον Φεβρουάριο θα πρέπει να την προσέξεις πολύ καλά για να καταλάβεις το αμυδρό κιτρίνισμα. Το άρωμα παραμένει το ίδιο δυνατό. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν βάζω τίποτα στο ψυγείο, αλλά τα έχω όλα σε δύο μεγάλα ντουλάπια με υγρασία σε ιδανικά επίπεδα. Αυτός είναι κι ένας λόγος που δεν σκληραίνουν οι κρέμες που έχω. Π.χ. ToOBS, T&H... Το εσωτερικό καπάκι όταν το βγάζεις έχει λίγη υγρασία. Δεν είναι στεγνό.
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Ποιος είναι ο Ισπανός;
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εικόνα
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Μετά από τόσα θετικά σχόλια ας γράψω ένα αρνητικό...

Για εμένα, ΠΑΤΟΣ !!!

Γενικώς πρέπει να έχω πρόβλημα με ότι περιέχει tetrasodium edta.

Ότι κρέμα δοκίμασα (κι ένα σαπούνι της Wilkinson) που περιείχε το εν λόγω συστατικό, μου έκανε ενοχλήσεις στο δέρμα, τσιμπίματα και μια γενικότερη δυσφορία. Με το figaro το πράμα ...απογειώθηκε. Άπλωσα μια στρώση στο πρόσωπο για προετοιμασία και σχεδόν αμέσως έννιωσα ένα ελαφρύ κάψιμο. Έπλυνα το πρόσωπο πάρα πολύ καλά και μετά από μία ώρα έχω απίστευτο...razorburn χωρίς να έχω ξυριστεί. Η χωματερή των Άνω λιοσίων θα είναι από αύριο ο προρισμός του εν λόγω σαπουνιού.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Εγώ από την μέρα που την πήρα την χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά,απίθανος αφρισμός γλίστρημα και ενυδάτωση και το δέρμα απαλότατο, η μυρωδιά του αμυγδάλου θα έλεγα ότι μου αρέσει περισσότερο στην Figaro από την Valobra .
Μήπως όντως κάτι σε πειράζει από τα συστατικά της,αλλά είναι κρίμα να την πετάξεις ,δώσ'την σε κάποιο μέλος .
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Εάν δεν περιέχει tallow κι αν δεν την έχεις πετάξει ακόμη, θα ήθελα πολύ να την δοκιμάσω...
Αποστόλης
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Έφυγε παίδες.

Πάντως σήμερα μου έχει κάνει ένα πρόσωπο κοκκινο σαν το κώλο της μαΐμούς. Απίστευτο πράμα.
Ακόμα με τους πιο φτηνιάρηδες σκουπιδοαφρούς του super market δεν είχα πρόβλημα.

Κι επειδή και η cella που πήρα είναι το ίδιο πράγμα,έχει ήδη χαριστεί κι αυτή.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το αιθέριο έλαιο απο το πικραμύγδαλο, σου έκανε τη ζημιά τελικά ? Figaro δεν, Cella ούτε και τα δύο με αμύγδαλο, για προσεξέ το.. :winkcool
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Τι να σου πω, πρέπει να δοκιμάσω τα πάντα, να δω συμπεριφορές και συστατικά και να αρχίσω να αποκλείω :bigeek

Εγώ είμαι της άποψης ότι το tetrasodium edta μου την κάνει. Ότι έβαλα που το περιέχει με έσκισε λίγο ή πολύ.

Οπότε κομμένο μαχαίρι σε πρώτη φάση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

To EDTA υπάρχει πλέον σχεδόν παντού. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το έχεις ξαναπετύχει σε σαμπουάν, αφρόλουτρα, σαπούνια χειρός, κολώνιες κλπ. Είναι τόσο διαδεδομένο που θα σε είχε πειράξει σίγουρα εδώ και χρόνια - εκτός κι αν πλένεσαι μόνο με χειροποίητα σαπούνια.
Το έλαιο αμυΓΔου από την άλλη είναι πιο σπάνιο σε προϊόντα. Κι εγώ αυτό θα υποψιαζόμουν αρχικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”