Prosar Regular - Παρουσίαση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Ναι, για τις φουσκάλες λέω. Βέβαια παίζει ρόλο και το γεγονός ότι το 830 απ' ότι λες είναι πιο στρωμένο. Τέλος πάντων, η prosar είναι καλή για τα λεφτά της και στα συν για μένα ότι είναι και ελληνικό προϊόν.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Η κρέμα που με έφερε στο παραδοσιακό ξύρισμα. Παλιότερα χρησιμοποιούσα και τον έτοιμο αφρό της, μου άρεσε το άρωμα.

Δεν είναι Palmolive, αλλά είναι κάτι παραπάνω από καλή. Και θα υπάρχει πάντα στο rotation μου, όσες... Proraso κι αν αποκτήσω. :megagrin
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ηθελα να ανοιξω νεο νημα.

Την κρεμα την πηρα τελευταια απο τον Τηλεμαχο. Αρωματικα οταν ανοιξεις το σωληναριο βγαινει μια ελαφρια μυρωδια "πιφ" απο την πολυκαιρια, ακολουθουμενη απο μια κιτρωδη νοτα. Ισως μονιμο χαρακτηριστικο αυτου του συγκεκριμενου σωληναριου. Η υφη ηταν οπως την περιμενα και την ειχα συναντησει σε vintage κρεμες ξυρισματος SIR Irisch Moos, τις ελληνικες Palmolive.. Αλλα αυτες ολες ηταν απο τη δεκαετια του 70 ως αρχες 80. Εχει καποιος ενα reference για το ποτε κυκλοφορουσε η Prosar Sport? Αν κρινω απο το logo, μαλλον μιλαμε αρχες - μεσα δεκαετιας 90.. Πολυ πηχτη.

Αφου προετοιμαστηκα εγω και το πινελο μου, πηρα το σωληναριο για να βγαλω κρεμα. Διαπιστωσα οτι ηθελε να πιεστε ελιγο παραπανω απο,τι ο μεσος ορος. Η κρεμα ηρθε καφετια, με οπτικο και οχι μονο pearl effect... Τι εννοω. Οπτικα η κρεμα ψιλοϊριδιζει, οπως το mother of pearl ιριδιζει. Στην υφη ομως ηρθε το πρωτο καλο σοκ. Μεσα η κρεμα ειχε.. περλες. Απλα καποια συστατικα της κρεμας που γρουμπουλιασανε με την πολυκαιρια (οπως και στις προαναφερομενες κρεμες). Λιγο μετα ηρθε και το "ζουμι", ενα καφε ελαφρως γλοιωδες (οπως η υφη που αφηνει σαπουνονερο στο δερμα) υγρο, το οποιο μυριζε οπως και ολη η κρεμα. Δεν τρομαξα (αλλωστε εχω δοκιμασει και κρεμες απο τη δεκαετια του 30 και δεν επαθα κατι...) και εβαλα κανονικα στο προσωπο μου. Η "πιφ" μυρωδια ειχε αρχισει και αντικαθιστωταν απο την κιτρωδη μυρωδια που γινοταν ολο και πιο εντονη. Ναι. Λεμονακι. Αλλα σε μια πιο "σκοτεινη" εκδοση θα ελεγα. Υποθετω οτι εκεινη την εποχη, το "γνησιο" αρωμα της θεωρουνταν mainstream. Σημερα το αρωμα της ειναι νοσταλγικο.

Για να επανελθω.

Αρχισα να κανω την κρεμα και διαπιστωσα οτι χρειαζομουν παραπανω νερο απο,τι συνηθως. Θεωρω φυσιολογικο αποτελεσμα, λογω διασπασης ή και ουδετεροποιησης των συστατικων της κρεμας λογω της πολυκαιριας. Η κρεμα παντως εγινε γρηγορα. Μετα την προετοιμασια της την αφησα και κανα δυο λεπτα να επιδρασει καλυτερα (γενια 3 ημερων). Θα ελεγα οτι δεν ειχε ξεραθει ιδιαιτερα. αλλες κρεμες ή σαπουνια εχουν πολυ χειροτερη αποδοση σε αυτον τον τομεα. Το αρωμα πλεον ειχε σταθεροποιηθει και δεν υπηρχε καθολου αυτη η αισθηση του "πιφ", τουλαχιστον για την μυτη μου. Ξαναπερασα με το πινελο και ανακατεψα την κρεμα στο προσωπο μου, και στο πινελο η κρεμα ηταν μια χαρα. Το Η5 οντας ολοκαινουριο (χωρις τη δεξαμενη με την γλιτσα, εννοειται) αρχισε να γλυστρα και ενω ημουν ετοιμος να αρχισω να αισθανομαι τα πρωτα τραβηγματα, η αισθηση ηταν πολυ καλη. Η υφη του δερματος ηταν πολυ απαλη, δεν αισθανθηκα καποιο τσουξιμο ουτε οταν ειχα την κρεμα, ουτε στο ξυρισμα. Το ξεπλυμα της μηχανης εγινε ευκολα. Το δευτερο χερι ακολουθησε με τον ιδιο μη θεαματικο τροπο, χωρις προβληματα.

Εν κατακλειδει:

Η κρεμα μπορει να ειναι παλια. Μπορει αρωματικα να μην ειναι το ΗΙΤ, αλλα οι χάρες και οι αξιες της ειναι αλλου κρυμμενες. Και εμφανιζονται οταν πρεπει. Στο ξυρισμα. Με εξεπληξε πολυ θετικα. Εχοντας δοκιμασει σχεδον ΟΛΕΣ τις ελληνικες κρεμες (ελληνικης κατασκευης) ξυρισματος (Κοlynos, Palmolive, Prosar classic, Beau Mec classic / Beau Mec Blue Ice, Adelco και δεν ξερω αν ξεχασα καμμια), για μενα αυτη η κρεμα ειναι το non plus ultra για ελληνικης κατασκευης κρεμα ξυρισματος! Μακαρι να βρω κανενα ακομη σωληναριο.

Ελπιζω να σας αρεσαν τα λιγα λογια μου. Ηταν το πρωτο ξυρισμα, η κρεμα θα χρησιμοποιηθει με φειδω, οποτε μην περιμενετε συντομα να γραψω κατι νεοτερο. Ισως την επομενη φορα να ξυριστω με safety razor, και τοτε θα γραψω κατι λιγα, αλλα μονο αν υπαρξει αναγκη.. χιχι Για οποιες ερωτησεις σας, ειμαι στη διαθεση σας!

:helt

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχει καποιος ενα reference για το ποτε κυκλοφορουσε η Prosar Sport? Αν κρινω απο το logo, μαλλον μιλαμε αρχες - μεσα δεκαετιας 90..
Ειναι οπως το πες, αρχες δεκαετιας 90ς.

Αν μπορεις Στεφανε βαλε 2-3 φωτο να την ξαναθυμηθουμε. Σε λιγο δεν θα υπαρχουν πουθενα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πολύ σημαντικό ότι αν και πολυκαιρισμένη διατηρεί τις ιδιότητες η Sport. Μακάρι να μπορούσα να βρω κι εγώ μία... Πάντως και η Prosar που κυκλοφορεί τώρα στην αγορά είναι πολύ ποιοτική κρέμα για την τιμή της και υποτιμημένη.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Την είχα αγοράσει τον χειμώνα του '13.Στο πρώτο ξύρισμα,με το ωμέγα 49,δεν μπόρεσα ούτε αφρό να κάνω καλά καλά,άσε που είχα γεμίσει ερεθισμούς και κοψίματα.Μπήκε στο ράφι.

Την φετινή άνοιξη είπα να την δοκιμάσω με το S-10018,μιας και όταν το απέκτησα άρχισα να το τεστάρω με ό,τι σαπούνι και κρέμα είχα.Το αποτέλεσμα ήταν η μέρα με τη νύχτα,σε σύγκριση με την πρώτη χρήση της.Έβαλα στα υπόψιν λοιπόν και να ξυριστώ με αυτήν.Λόγω συνεχών δοκιμών όμως -στα πάντα- αυτό το καλοκαίρι,δεν είχε βρεθεί χρόνος.Μέχρι σήμερα.

Πάλι το συνθετικό,πάλι αφρός στο πρόσωπο.Δεν υπολόγισα καλά και,αν και με άλλες κρέμες δεν θα είχε συμβεί αυτό,με την συγκεκριμένη γέμισα αφρό.Η υφή του?Πλούσια,καλυπτικότατη,κολλώδης (αλλά όχι ενοχλητικά),χωρίς φουσκάλες.Σαν το τσέλα,αλλά ακόμα πιο πυκνός.Μου έβγαλε 4 περάσματα ανετότατα.Με το που το ακούμπησα στο πρόσωπο δε,άφρισε σαν τρελό (το πινέλο).

Στο δια ταύτα,η κρέμα είναι απαλή σαν αίσθηση,προστατευτική και ολισθηρή σαν ιδιότητες,ενώ ο αφρός δεν στέγνωσε δευτερόλεπτο στο πινέλο.Στα συν το διακριτικό και ευχάριστο άρωμα musk με κάτι.Το ξύρισμα εξελίχτηκε απροβλημάτιστα και άνετα.Δεν με δυσκόλεψε σε κάτι,μου πρόσφερε αυτό που έπρεπε και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ.Την είχα βρει 1,60 ευρώ σε σούπερμαρκετ,στα 80 ml.
Νομίζω ότι είναι για την κατηγορία της μια εξαιρετική επιλογή.Αξίζει δοκιμής και με βλέπω να την χρησιμοποιώ σύντομα πάλι.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πιστευω οτι την διαφορα την εκανε η γενικοτερη εμπειρια που απεκτησες στο μεσοδιαστημα. Χαιρομαι παντως που σε εναν ακομη αρεσει ενα τοσο κλασικο ελληνικο προϊον!..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά η prosar sc σταμάτησε να παράγεται η συνεχίζει κανονικά ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Σήμερα που πήγα στο σούπερ μάρκετ ήταν γεμάτο το ράφι. Τώρα αν επίκειται διακοπή ή αν έχει γίνει και απλώς είναι νωρίς για να τελειώσουν τα αποθέματα, δεν ξέρω...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν εχει ακουστει τιποτα - και ελπιζω να μην ακουστει :-)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”