Πρόταση για σαπουνακι ;

Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Τασο καλο θα ηταν να ξαναπουμε , πως το αρωμα του καθε σαπουνιου δεν χρειαζεται να ταιριαζει με το αφτερ σειβ.
Το αφτερ σειβ πρεπει να ταιριαζει με το αρωμα που θα βαλεις μετα. Αυτο ειναι το σημαντικο ! ;)
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Ισχύει φυσικά απλά έχω περάσει σε μια φάση που έχω κρατήσει ελάχιστα σαπούνια κ όλα σετ. Θέλοντας να προσθέσω κάτι σαν αυτό που περιγράφω η πρώτη σκέψη ήταν AdP αλλά μου τριβελιζει το μυαλό και το MdC.

Η colonia intensa είναι αυτό που λέει το όνομα της; Colonia με ένταση ( κ ίσως διάρκεια;) Δε την έχω μυρίσει.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Τάσο δεν μας διευκρίνισες όμως,

1.θέλεις η αγορά να είναι από Ελλάδα; ή δεν έχεις πρόβλημα;
2.θέλεις/κλειδώνεις στο άρωμα του proraso; και αν ναι πόσο τις εκατό; 100% = ίδιο άρωμα.
3.Χρηματικό όριο βάζεις; ή είσαι υπεράνω; :D

Πρέπει να πούμε ότι, η μενθόλη είναι και παγίδα, άλλος την αντέχει, και άλλος κλαίει με μαύρο δάκρυ, οπότε μόνο εσύ ξέρεις πόσο την αντέχεις.

Και επίσης όποιο σαπούνι περιέχει μενθόλη και ευκάλυπτο, δεν σημμένει πως θα έχει και το ίδιο άρωμα με το proraso, το Spiffero που λές καμία σχέση.

Σαπούνια υπάρχουν πολλά, το σετάκι είναι πιό δύσκολο να το βρεις, πολλές φορές ακόμα και το ομόσταβλό του διαφέρει.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ για την απάντηση και την τακτοποίηση της σκέψης μου!

1. Θα προτιμούσα από Ευρώπη αν όχι Ελλάδα.

2. Δε μπορώ να απαντήσω πόσο %. Αυτό που ξέρω είναι πως ψάχνω αυτό το φρέσκο του proraso. Αρωματικά.

3. Υπεράνω δεν είμαι σίγουρα! Για κάτι όμως που θα με έπειθε θα έκανα την υπέρβαση πχ ένα σετ acqua di parma. Απλά πέρα από τα λίγα σετ που κράτησα σε αυτή την περίπτωση δε θα είχα πρόβλημα να πάω σε σαπούνι και after άλλης εταιρείας.

Να το πω καθαρά τώρα που καθάρισε η σκέψη μου. Αν το MdC είναι καλύτερο σαπούνι από το AdP θα έπαιρνα αυτό κ από Parma το after. Και μου έχει κολλήσει ότι είναι καλύτερο χωρίς να έχω δοκιμάσει κανένα από τα δύο. Η μενθολη τώρα δεν είναι ο καθοριστικός παράγοντας. Τη φρεσκάδα την αρωματική ψάχνω. Και ξέρω ότι τελικά θα τη βρω στο after και στο EdT.
Μέχρι και το MdC unscented έχω σκεφτεί.

Ελπίζω να μη τα μπερδεψα πιο πολύ!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Για να αποφύγεις Santa Maria Novella ή Aqua du Parma,
τότε μόνο Cibe Laboratori Uomo Shaving Cream with Eucalyptus ή/και Cibe Laboratori Uomo Shaving Cream with Mint
εντελώς underrated που λεν και οι μορφωμένοι.
Θα πετάξεις αμέσως ότι
proraso έχεις ;)
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Προκειμένου για μενθόλη "κατα του καυσωνος" θα προτείνω τον συνδυασμό κρέμας Palmolive Mentolo και ASL "Myrsol K" μαζί με 444 ή Vilfrex
ή Rasozero spiffero ss +ASL σετάκι, που δε σπανε τη μπανκα και ειναι ακρως δροσερά για το καλοκαιρι.

Και φυσικα γραφοντας αυτά θυμηθηκα και πήγα και ξέθαψα απο το ντουλάπι το σαπούνι Pino SIlvestre για να το σετάρω με τα ASL+ASB :mrgreen:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Ναι βέβαια, το MDC έχει ελαφρύ άρωμα και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις μετά. Δεν έχει μενθόλη όμως.
Μου αρέσει περισσότερο η Intensa αλλά είναι θέμα γούστου, αν δεν μυρίσεις πρώτα μην πάρεις.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Faena menthosycus.
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλιστα, Τάσο θα προσπαθήσω, γιατί έχω και έναν φίλο που μας έχει ζαλίσει χρόνια τώρα μ' αυτό το άρωμα του proraso.

Λοιπόν, (εφόσον έχουμε πει πως το άρωμα είναι εντελώς υποκειμενικό) και σύμφωνα με αυτά που ζητάς, η προτάσεις μου θα είναι με κύρια βάση το άρωμα.

Και με μεγάλη επιφύλαξη πάντα, αυτό που είναι ίδιο αρωματικά, και φυσικά ανώτερο σε ιδιότητες, είναι η κρέμα του D.R. Harris - Eucalyptus.
Όταν λέω ίδιο, (στην μύτη μου πάντα) είναι 100% το ίδιο, δεν βγάζει όμως asl ή balm, για να κάνεις σετ ψάχνεις από άλλο brand.

Μετά πάμε στο σαπούνι, Noble Otter - Northern Elixir (με μεγάλη δόση μενθόλης για παγωμένο ξύρισμα) αρωματικά δεν είναι τόσο κοντά, περίπου ένα 80% και βγάνει και σε after, εγώ προσωπικά πάντως δεν το άντεξα... :'(

Και το σαπούνι από Catie's Bubbles - Mile High Menthol αρωματικά περίπου ένα 60% μετά από εκεί και πέρα πάμε στο RazoRock - Santa Maria del Fiore περίπου ένα 50%

Για τα MdC και Acqua di Parma συμφωνώ με τον Ανδρέα, αν δεν τα μυρίσεις πρώτα μην τα πάρεις. Συμφωνώ και για τα σαπούνια Cibe Uomo τα τιμώ χρόνια τώρα, και επίσης και για την Palmolive Mentolo, αυτά τα δύο είναι προσιτά και must have.

Εν ολίγοις, φίλε Τάσο αυτό το άρωμα που ψάχνεις με αυτήν τη φρεσκάδα, είναι μόνο στην κρέμα του D.R. Harris, τα άλλα είναι μεν κοντά, αλλά ψιλό-διαφέρουν.
Καλές επιλογές και καλό ξεμπέρδεμα σε ότι και να διαλέξεις... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

stirling "Margaritas in the Arctic" +Witch Hazel & Aloe + splash , αρκετα κοντα σε οτι πιο παγωμενο υπαρχει θα ελεγα και VFM....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”