Tcheon Fung Sing diVino

Απάντηση
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Η Tcheon Fung Sing είναι μια ιταλική σαπωνοποιία στο Τορίνο της Ιταλίας που χρονολογείται από το 1945. Παράγει μια πολύ μεγάλη ποικιλία σαπουνιών τόσο με την επωνυμία της όσο και για λογαριασμό άλλων (βλέπε Razorock, Abbate Y La Mantia κ.ά.).

Πρόσφατα πραγματοποίησα μια αγορά από ιταλικό ηλεκτρονικό κατάστημα και φυσικά "παρασύρθηκα" να εμπλουτίσω την παραγγελία μου και με ένα δύο σαπουνάκια επιπλέον. Κάτι το πολύ ιδιαίτερο άρωμα (κρασί????), κάτι τα δωρεάν μεταφορικά, κάτι η δελεαστική τιμή (50% έκπτωση) παρήγγειλα το Tcheon Fung Sing diVino.

Το άρωμα λοιπόν του σαπουνιού είναι όντως ασυνήθιστο. Δεν θυμίζει κρασί αλλά οινοποιείο. Δηλαδή είναι σαν παραδοσιακό καπηλειό γεμάτη βαρέλια κρασιού, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. Πολύ ενδιαφέρον μεν, αλλά δεν νομίζω τελικά ότι είναι τόσο ελκυστικό. Εκεί που ξεχωρίζει είναι στις ξυριστικές του ιδιότητες. Πραγματικά εντυπωσιάστικα από την ευκολία και την ταχύτητα με την οποία σχημάτισα ένα πλουσιότατο αφρό! Με άνεση ήταν επαρκής για 3 περάσματα χωρίς να αραιώνει και να διαλύεται. Το γλίστρημα του ξυραφιού ήταν εξαιρετικό. Σχετικά μέτρια θα χαρακτήριζα την μεταξυριστική αίσθηση στο δέρμα σε σχέση με κορυφαία talow σαπούνια, χωρίς όμως να είναι καθόλου κακή. Αν το συνέκρινα με το καταξιωμένο RazoRock Santa Maria del Fiore που επίσης παράγει η TFS, θεωρώ σαφώς καλύτερο το diVino.

Το βασικό ερώτημα είναι αν θα το αγόραζα ξανά. Η απάντηση είναι ότι ευχαρίστως θα το αγόραζα πάλι στην κανονική τιμή του αλλά θα το ήθελα με διαφορετικό άρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι η ποιότητα της TFS έχει τέτοια διακύμανση στα τόσα πολλά που βγάζει, δεν ξέρω ποια έχουν την ίδια συνταγή...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

To Divino εχει παρεμφερη συνταγη με το Anniversary. Ομως περιεχει κρασι (και οχι μονο για το αρωμα) - οποτε εχει διαφοροποιημενη συμπεριφορα.
Εικόνα
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Ευχαριστώ herco για την χρήσιμη πληροφορία για το Anniversary. Ουσιαστικά αυτό που διαφοροποιεί το diVino από τα υπόλοιπα βάσει της ετικέτας του είναι το έλαιο από σπόρους σταφυλιού (grape seed oil). Δεν είχα υπόψη μου ότι όντως περιέχει κρασί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”