La Toja Shaving Stick

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Τα συστατικά από τα στικάκια που μου είχε φέρει από Ισπανία εξάδελφος το καλοκαίρι του 2013:
Potassium Stearate, Potassium Cocoate, Potassium Palmitate, Sodium Stearate, Aqua, Glycerin,
Sodium Cocoate, Sodium Palmitate, Coconut Acid, Parfum, Mineral Salts, Coumarin, Limonene,
Linalool, Butylphenyl Methylpropional, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate, Cl77891

Κάποια σαπούνια με διθυραμβικές κριτικές από σχεδόν το σύνολο των ξυριστών, για
μερικούς απλά δεν λειτουργούν, δέν τους αρέσουν (άρωμα ή αφρισμός ή κάτι άλλο),
δεν τους ταιριάζουν.
(Πχ το Μίτσελς, αρέσει στο 99% των ξυριστών και όχι στο 1% - εμού συμπεριλαμβανομένου)

Ετσι και το Λα Τόχα. Σχεδόν όλοι το λατρεύουν (κι εγώ), σχεδόν...
Χρησιμοποίησέ το μερικές ακόμη φορές, άν δεν σε βολεύει, απλά
συνέχισε με άλλα σαπουνάκια. ;)
Είπαμε, στο ξύρισμα ισχύει το ΠΟΚ aka YMMV :roll:
stergios

Ηλίας έγραψε:Aν δε σε καλύπτει το LaToja στο τομέα του γλιστρήματος δοκίμασε uberlather. LaToja + sc
Με κάποιου συγκεκριμενου τυπου,κρεμα? Δε συνηθιζω να μπερδευω υλικα,αλλα ποτε δεν ξερεις! Στην τελικη το δοκίμασα το la toja κ εχω αποψη πλεον,το οποιο ειναι καλο. Οικονομικο ήταν κ ετσι δε "σπάστηκα" κ ιδιαιτερα..

Added in 16 minutes 41 seconds:
Ναι μωρε, δε βαριεσαι. Τον φτιάχνω λίγο πιο υδαρή τον αφρο κ με κρυο νερο κ ειναι καλύτερα .Υστερα αναφερθηκα σε 2 οικονομικα πολυ, σαπουνια. Προφανως ενα καλο σαπουνι-ακριβο σαπουνι δεν βασίζεται στο tallow για να ναι καλό. Συνηθως,οτι πληρωσεις αυτο θα παρεις.. Και εχω καταλαβει οτι το tallow δεν κανει το γλιστρημα,απαραίτητα αλλα κ η συσταση, η δομη κτλ του σαπουνιου κα πολλα μαλλον. Τελος παντων το θεμα ειναι οτι δε γλιστραει οπως ζητω. Ευθυνεται το tallow, η γλυκερινη, η κατι αλλο που έχει η δεν έχει? Δεν καταλαβα σιγουρα. Αν το φερω στα μετρα μου, καλως..ειδάλλως καλη καρδια.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

To LaToja είναι ένα gvfm ss. Iδανικά - αφού εσένα δε σε καλύπτει - συνδιασέ το με την ομώνυμη κρέμα ( δεν την έχω δοκιμάσει προσωπικά ). Αν δε βρείς δοκίμασε με μία κόκκινη Palmolive. Έτσι κι αλλιώς πρώτον το άρωμά του είναι soapy-clean-neutral και δεύτερον θα είναι τόσο λίγη η ποσότητα της κρέμας στο πινέλο που, πού ξέρεις μπορεί η μίξη των αρωμάτων να σε ιντριγκάρει για περισσότερες δοκιμές στο μέλλον.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ηλία επειδή έχω και το στικ (για την ακρίβεια τα έχω τρίψει σε μπωλ γιατί δεν μου αρέσει να τα χρησιμοποιώ έτσι ) έχω και την κρέμα , μπορώ να πω ότι σε άρωμα είναι ίδια . Εμένα μου αρέσουν και τα δύο πάντως .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το tallow δεν κάνει απαραίτητα το γλίστρημα, αλλά επειδή είναι ακριβό υλικό, δεν το βάζεις όπου να'ναι.
Γενικά σαπούνι με tallow = προσεγμένη συνταγή.

Το tallow έχει υψηλή περιεκτικότητα στεαρικού οξέος, το οποίο ευθύνεται για το σταθερό και πυκνό αφρό και λιγότερο για το γλίστρημα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times



Παλιό αλλά μου το θυμήσατε . Εγώ θα το προτιμούσα με λιγότερο νερό και ποτέ ξανά τριμμένο σε μπολ αλλά είναι κι αυτή η μυρωδιά, που μου ήρθε μέσα απο την οθόνη, δε τη ξεχνάω ποτέ κι ας έχω μήηηνες να το βρέξω..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χριστός και Παναγία ! Πόσο σαπουνάδα έφτιαξε ο τύπος !!! Την μέθοδο αυτή με λιγότερο νερό την είχα δει στον Basta με άλλο σαπούνι αλλά δεν έκανε τόση σαπουνάδα ! Μιλάμε ο τύπος έφτιαξε αρκετή να ξυριστεί μια διμοιρία!!! Ωραίο Ηλία !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
stergios

dimitris έγραψε:Το tallow δεν κάνει απαραίτητα το γλίστρημα, αλλά επειδή είναι ακριβό υλικό, δεν το βάζεις όπου να'ναι.
Γενικά σαπούνι με tallow = προσεγμένη συνταγή.

Το tallow έχει υψηλή περιεκτικότητα στεαρικού οξέος, το οποίο ευθύνεται για το σταθερό και πυκνό αφρό και λιγότερο για το γλίστρημα.
Κ γω εχω διαβασει οτι βοηθαει στην υφη του αφρου κ οτι λειτουργει κ σαν μαλακτικο. Οποτε σεβαστο κ καταννοητο, αλλα κ το λίπος,σαν λιπος που ναι, δεν ειναι κατι που μειωνει την προσφυση ανάμεσα σε 2 επιφάνειες? Το κυριο συστατικο των γρασσων λιπανσης ειναι το στεατικο οξυ.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν μένει λίπος μετά την σαπωνοποίηση, μόνο οξέα που δίνουν διαφορετικές ιδιότητες στο σαπούνι.
Το στεαρικό οξύ είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ε μια μοσχαριλα μενει
:D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”