Ποιόν θεωρείτε κορυφαίο κατασκευαστή σαπουνιών/κρεμών;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία σας , ποιόν θεωρείτε κορυφαίο κατασκευαστή σαπουνιών , κρεμών ή και των δύο; Καλό θα ήταν να αναφέρετε ποιά ακριβώς προιόντα έχετε χρησιμοποιήσει και όσο γίνεται περισσότερα στοιχεία που θα μπορούσαν να ενημερώσουν όποιον δεν γνωρίζει το προιόν , για να είναι χρήσιμο το θέμα για μελλοντικές αγορές.

Θεωρώ κορυφαίο κατασκευαστή σαπουνιού το Geo F Trumper , του οποίου έχω δοκιμάσει το σαπούνι Sandalwood (και το έχω τελειώσει). Θεωρώ ότι είχε πολύ πιο έντονο άρωμο από τα αντίστοιχα σαπούνια των Taylor of Old Bond Street , Edwin Jagger , Crabtree & Evelyn , MUHLE .

Από Sandalwood σαπούνια λοιπόν , το 10άρι θα το έβαζα στο σαπούνι του Geo F Trumper
(στα υπόλοιπα θα έβαζα 9 στα σαπούνια των Crabtree & Evelyn , Taylor of Old Bond Street και Edwin Jagger και 7 στο MUHLE).

Από κρέμες τώρα .
Η καλύτερη μέχρι τώρα ήταν η Floris.Επειδή όμως ήταν σε σετάκι δώρου , όπου το σωληνάριο ήταν των 50ml , μαζί με ίδιου όγκου σωληνάρια κρέμας after save και κρέμας απολέπισης , δεν είμαι απολύτως σίγουρος ποιά από τις δύο που φαίνονται εδώ ήταν:
http://www.florislondon.com/floris-for- ... cream.html

Ωστόσο η μαύρη ρίγα στο σωληνάριο , μάλλον φέρνει προς την elite και όχι τη No 89
(απλά δεν είμαι 100% σίγουρος πρέπει να επαληθευτεί).
Είναι ιδανική κρέμα. Πολύ μαλακή , αφρίζει με το πρώτο ανακάτεμα. Ακόμη κι αν βάλεις ποσότητα ίση με ένα ρεβύθι στο πρόσωπο κατευθείαν και την τρίψεις με το χέρι γεμίζει αφρό , πυκνό , αρωματικό , με διάρκεια (για το μπωλ δεν το συζητάμε).
Στο floris λοιπόν βάζω το 10άρι.
Από άλλες κρέμες που θυμάμαι , θα έβαζα 6 στη Nivea και 3 στην kapus

Αυτά για αρχή,
ελπίζω να εμπλουτίσετε το θέμα με τις δικές σας εμπειρίες .
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Το sandalwood της c&e, απο αποψη μυρωδιας εχει καμμια σχεση με το sandalwood του trumpers?
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Aπ' όσο θυμάμαι μοιάζουν.
Αλλά συνολικά , θυμάμαι ότι ήταν πιο εντυπωσιακή η μυρουδιά του trumpers από όλα τα άλλα sandalwood.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 25 Νοέμ 2010, 13:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ μην κάνεις full quote το αμέσως προηγούμενο ποστ! ;-) Φιλικά Στέφος
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Θα επικεντρωνα σε 2 τα στοιχεια που θα κοιταζα πρωτα σε σαπουνι και που τα θεωρω σημαντικα

1. Αν ειναι ενυδατικο!!!
2. Αν εχει ωραιο αρωμα.

Οσον αφορα την ενυδατικοτητα Μπαμπη πως τα βρηκες τα σαπουνια;
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Το άρωμα των σαπουνιών κρεμών έχει πολύ μεγάλη σημασία για τις βαθμολογίες που έβαλα.
Όχι το τι άρωμα έχουν αλλά και το πόσο δυνατό είναι.

Με την ενυδατωση δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα, γιατί πάντα έχω μουσκέψει καλά τα γένια
πριν την επάλειψη του αφρού (και μετά το φτιάξιμο του αφρού) και γενικά προσέχω
τον αφρό μου , να είναι ενυδατωμένος και να μην στεγνώνει.Οπότε πρόβλημα ενυδάτωσης ομολογώ δεν είχα με κανένα προιόν wet shaving (όπως π.χ. έχω με τις κονσέρβες).Από πλευράς ενυδάτωσης δηλ. θεωρώ όλα τα προιόντα που ανέφερα παραπάνω απολύτως ικανοποιητικά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

επαναφερω ενα ξεχασμενο θεμα γιατι θεωρω οτι εχει ενδιαφερον.
σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο και εντελως υποκειμενικο να πεις ποιος ειναι ο κορυφαιος κατασκευαστης σαπουνιων/κρεμων,
αλλα αν μου εβαζαν το μαχαιρι στον λαιμο ,θα ελεγα την valobra για τα σαπουνια και την proraso για τις κρεμες .
vivaitalia.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Όταν στην εξίσωση μπαίνει η ιστορία, η Μ. Βρετανία κατέχει τα σκήπτρα.
Σαπούνια ------->>>>>> D.R. Harris
Κρέμες ------->>>>>> Truefitt & Hill
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Αν μιλάμε για κρέμες θα έλεγα την speick και από artisan του al.
Αν μιλάμε για σαπούνια θα έλεγα castle forbes και από τα artisan los angeles shaving soap company.

Τα κριτήρια ήταν:1.Ποιότητα αφρού,αρώματα,ένταση,μεταξυριστική εμεπειρία,τιμή,συσκευασία και συστατικά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Σύμφωνα με τα ανωτέρω στάνταρ κριτήρια, καλύτερη κρέμα θεωρώ την Al's Goodfellas και από σαπούνια τα B&M White label και το Varesino Manna di Sicilia. ὧν οὐκ ἔστιν ἀριθμός των δοκιμασθέντων σαπώνων
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”