WSP Formlula T Tobacco shaving soap

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Αγόρασα το συγκεκριμένο σαπούνι από τον Αντρέα στην προηγούμενη συνάντηση. Για τους παλαιότερους που με ξέρουν, αγοράζω μόνο σαπούνια με tallow και αγαπημένα μου αρώματα τα σανδαλόξυλα (και γενικότερα τα ξυλώδη αρώματα) και τα λεμόνια. Αυτό με το που το μύρισα, έχει μια ανάλαφρη μυρωδιά καπνού, αλλά πολύ δροσερή (όχι έντονη). Θα έλεγα ότι αρωματικά υπάρχουν αρκετές ομοιότητες με το LEA, για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης, χωρίς να είναι απόλυτα ίδια βέβαια.

Εικόνα

Επίσης ως γνωστόν, δεν τα πάω πολύ καλά με τους artisan soap makers. Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά θεωρώ ότι δεν μπορούν να ξεπεράσουν ορισμένες παγκόσμιες σταθερές στον χώρο του πξ που συντροφεύουν γενιές και γενιές, όπως πχ το Tabac, MWF κλπ. Ότι και να μου πουν, η γνώμη μου αυτή δεν αλλάζει. Μπορεί να κάνουν πάρα πολύ καλά σαπούνια κάποιοι artisan, που να πλησιάζουν τα προαναφερθέντα επίπεδα, αλλά το marketing έχει εισβάλλει πολύ έντονα στο χόμπυ μας.

Ε λοιπόν το σαπούνι αυτό σε πείσμα των απόψεών μου, το βρήκα πάρα πολύ καλό. Τα συστατικά του βέβαια που φαίνονται στην φωτογραφία, είναι όλα ένα και ένα και σε προϊδεάζουν για ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά το ξύρισμα ήταν πραγματικά πολύ καλό. Πανεύκολος αφρισμός, πλούσιος, γλιστερός και προστατευτικός αφρός, ενυδάτωση σε υψηλά επίπεδα. Η λεπίδα ρολλάριζε πανεύκολα, παρά το γεγονός ότι με το θηρίο στην υψηλή ρύθμιση θέλεις προστασία εξίσου υψηλή. Ο αφρός πυκνός και κολλώδης, πραγματικά όπως μου αρέσει. Μετά από κάθε πέρασμα, ένιωθα το γλύστριμα από το προστατευτικό φιλμ που αφήνει. Το πρόσωπο μετά το ξύρισμα ένιωθε απαλό και όχι ταλαιπωρημένο. Αρωματικά όπως ήδη είπα είναι στα γούστα μου, για όσους αρέσκονται σε ξυλώδη αρώματα δεν θα τους απογοητεύσει. Δεν είναι κλειστό βαρύ ξύλο, είναι πιο δροσερό. Άρωμα καπνού με κάτι ανάμεικτο. Στο site αναφέρει καπνό με φύλλα δάφνης. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω τόσο για να είμαι ειλικρινής.

Κάνει πολύ καλό συνδυασμό με ξυλώδη after shave, πχ Tabac, LEA, Proraso Sandalwood, Alt Innsbruck κλπ.

Η συνολική εικόνα είναι πάρα πολύ καλή. Δεν φτάνει βέβαια το αγαπημένο μου Tabac, αλλά είναι πάρα πολύ κοντά. Νομίζω ότι είναι πολύ λογική η τιμή του και αξίζει κάθε cent.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Που να μυρίσεις και το mahogany...(ξέρει τι κάνεο ο διαφθορέας :text-+1: )
Let the music play
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Έχει μήπως κάποιος δοκιμάσει και το vegan του, για μία mini σύγκριση?
Αντώνη, με τα λόγια σου το έβαλες στα υπόψιν μου...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Καλύτερα τα WSP με tallow, πιο γλιστερά Δημήτρη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Απλά με έχουν τρομάξει οι Αμερικανοί, γιατί έχουν μία... τάση να βγάζουν σαπούνια-βούτυρα! Και κάποια tallow δυστυχώς είναι έτσι σε αντίθεση με τα ευρωπαικά tallow. Και το πρόβλημα μού μετά αγαπητέ Vavous, είναι πως κάνουν το ελαφρώς λιπαρό μου δέρμα, σκέτη λαδομηχανή κάποιες ώρες μετά!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”