Kαλύτερο φυτικό σαπούνι

Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Martin de Candre - MDC
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

dimitris έγραψε: Παλιά το La Toja είχε όντως tallow, αλλά η P&G αποφάσισε να το αφαιρέσει.
Άσχετο, αλλά τώρα μαθαίνω οτι τo La Toja είναι προϊόν μεγάλης εταιρείας. Δεν ξέρω αν ήταν ή ακόμα είναι προϊόν της P&G, αλλά το δικό μου La Toja stick έχει πανω το brand Schwarzkopf & Henkel. Τώρα το είδα και αυτό, καθώς το κάλυπτε τόσο καιρό η ετικέτα με την τιμή.

Με λίγο ψάξιμο στο Google είδα οτι η Henkel σκόπευε να αγοράσει κάποια προϊόντα από την P&G, και η P&G με τη σειρά της ήθελε να πουλήσει κάποια από τα προϊόντα της.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σωστά Νίκο, Scharwzkopf είναι, όχι P&G. Θα το διορθώσω.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Πάντως όπως και να'χει, είναι προϊόν μεγάλης εταιρείας. Καλά έκανα και δεν το συμπάθησα ποτέ! :D Το χρησιμοποιώ μόνο μαζί με κρέμα σε superlather γιατί δεν έμεινα ποτέ ευχαριστημένος με τη ποιότητα του αφρού που παράγει.

Για να επανέλθω στο θέμα, θα έλεγα...
Saponificio Varesino
Pino Silvestre (έχει Stearic acid αλλά δεν αναφέρει προέλευση. Εξαιρετικό vfm προϊόν)

Μήπως οτι περιέχει tallow, το αναφέρει με κάποιο τρόπο; Είτε ως σκέτο tallow, είτε ως potasium ή sodium tallowate. Αν αναγράφεται μόνο τo Stearic acid ή potasium/sodium stearate, μήπως είναι φυτικής προέλευσης; Το λέω γιατί έχω δει να αναγράφονται και τα δύο μαζί σε σαπούνια.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Pino Silvestre (έχει Stearic acid αλλά δεν αναφέρει προέλευση. Εξαιρετικό vfm προϊόν)
Ειναι αποκλειστικα φυτικο Νικο οπως ολα τα TFS.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πρέπει να δουλέψω περισσότερο το MdC για μα το μάθω. Δεν μπορεί να αρέσει σε όλους που το δοκιμάζουν.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Από αυτά που έχω θα πω .
L'occitane cade , Klar sandalwood ( όμορφο διακριτικό άρωμα ), TFS , La toja , Proraso , Van Der Hagen Deluxe, όλα δίνουν μια χαρά ξύρισμα.
Φυσικά πρέπει να δοκιμάσω Varesino και MDC
shaving.gif
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Nuavia (blu rossa verde).
Εξαιρετικό κυριολεκτικά. Εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη θα πω ότι είναι μακράν κορυφαίο (και για να προλάβω αντεπιχειρήματα τονίζω από αυτά που έχω δοκιμάσει - τα περισσότερα) σε σύνολο χαρακτηριστικών. Εάν ήμουν σπανός θα έβαζα κάποιον να ξυρίζεται δίπλα μου για να μπαίνω μέσα στην παραδεισένια ατμόσφαιρα που δημιουργείται και να συμμετέχω στην πανδαισία την αρωματική έστω και σαν επισκέπτης. Ή θα πασαλειβόμουν με αφρό για πέντε λεπτά απολαμβάνοντας έτσι μόνο τη μυρουδιά και όχι την προστασία την ξυριστική αλλά μόνον τη προστασία και την περιποίηση του δέρματος.
Και μην ακούσω το επιχείρημα ότι είναι ακριβό ή μάλλον πολύ ακριβό σαπούνι (πράγμα το οποίο πιστεύω διατυμπανίζω και υπερθεματίζω πιθανόν). Η ελληνική γλώσσα είναι σαφέστατη. Λέμε για καλό φυτικό σαπούνι. Άλλο πράμα καλό φυτικό σαπούνι και άλλο καλό φυτικό σαπούνι μέχρι τάδε τιμή.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”