Via Barberia by Omega

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τηλέμαχε θυμάμαι ο Κωνσταντίνος NavalArchitect το είχε δοκιμάσει αλλά δεν θυμάμαι που είναι το post του . Αν μπει πιστεύω θα μας πει . Εγώ να σου πω ήθελα αυτό που δεν έχει έρθει ακόμα το Fructi γιατί λατρεύω τα εσπεριδοειδή αλλά και στο Aquae προς μεγάλη μου έκπληξη μου βγαίνει γκρέιπφρουτ έντονα .

Added in 4 minutes 20 seconds:
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο έγραψε:Όπως επιθυμείς !
Αλλά 3 χρόνια ρε φίλε είναι πολλά, τι να πω εγώ για τους 2 μήνες
Μιλάμε για πολλά ξυρίσματα, καμιά χιλιάδα σε κόβω, έχεις και το κεφάλι Οπότε μια χαρά εμπειρία έχεις !
Κώστα τα πρώτα 2 χρόνια είχα ένα πινέλο , μια κρέμα (αντε κανένα σαπούνι proraso που τα είχα δει στο Hondo) και γενικά έχει ένα και όταν τελείωνε έπαιρνα άλλο αντε και ένα aftershave, από τότε που έμπλεξα με τους διαφθορείς εδώ με πήρε και με σήκωσε .... :hellas1
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Νά και κάποιες εντυπώσεις του Κωνσταντίνου, για το βοτανάτο :P
Κι εγώ αυτό έχω στη γουισλίστα, το βοτανάτο

Έκανα quote κείμενο μόνον, οι φωτογραφίες έχουν διαγραφεί από το imgur...
NavalArchitect έγραψε:Έκανα 4 test lathers πριν λίγο, με τα εξής:
......

3. Ω Via Barberia 'Herbae' shave soap + RazoRock Plissoft Barber's

Η έκπληξη. Πολύ μελετημένο στα όλα του (συμπεριλαμβανομένης και της τιμής).
Ωραίο φόρτωμα, φόρτωσα λίγο (κάτι που σπάνια κάνω) και πήρα εκπληκικό lather.
Διακριτικό άρωμα, φαίνεται να έχει κοινά χαρακτηριστικά στη μυρωδιά με άλλα σαπούνια της Ω, απλά ο ευκάλυπτος και η μέντα έχουν ισοπεδωθεί κι έχουν έρθει στο ίδιο επίπεδο με το δενδρολίβανο, τη λεβάντα, κλπ. Ομοιογενής herbal μυρωδιά, χωρίς να είναι καθόλου grassy.
Ταιριάζει τέλεια στο πήλινο από πρόβειο γιαούρτι...
Το σαπούνι επιβεβαιώνει πως είναι πολύ καλά μελετημένο. Αφρίζει και γλιστρά πολύ καλά, προστατεύει κανονικά, η μυρωδιά είναι από μέτρια προς έντονη- (προς έντονη minus δηλαδή), γενικά ωραίο.
Για €10 και με το να χωρά σχεδόν ακριβώς στο πήλινο από γιαούρτι εδώ στην Ελλάδα, είναι πάρα πολύ καλή η τιμή αν οι υποψίες για την απόδοση επιβεβαιωθούν.

Το έβαλα στο πήλινο (πορτοκαλί) που πήρα τις προάλλες αλλά ψιλο-κολυμπά εκεί, πας να φορτώσεις το πινέλο και δεν κάθεται σταθερό το σαπούνι. Η εταιρία αναφέρει πως το πήλινο μπωλ που πουλά (€49, Ω Via Barberia) κρατά καλά το σαπούνι αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το μπωλ τους είναι 120mm σε διάμετρο και το σαπούνι είναι κάπου στα 90-100mm. Στο Ελληνικό πήλινο μπαίνει και έχει 1-2mm tolerance με το inner wall.

Μην ξεχνάμε επίσης ότι το σαπούνι είναι 150γρ., όχι 95 ή 100γρ]
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Λοιπόν το σαπούνι όταν το πάρεις καινούργιο βλέπεις μια έντονη γυαλάδα και είναι πολυ σκληρό . Μετά από μερικά ξυρίσματα αυτή η εξωτερική γυαλάδα φεύγει και βλέπεις κανονικά το σαπούνι, λες και αυτή η εξωτερική γυαλάδα είναι κάποιο στρώμα στο σαπούνι που το έχουν κάνει για εφέ . Όταν λοιπόν φύγει αυτό το πρώτο στρώμα (αν θες να φύγει πιο γρήγορα πλύνε τα χέρια σου ) το σαπούνι τρίβεται σε ψιλό τρίφτη πολύ εύκολα και μετά όπως είναι φυσικό χωράει σε οποιοδήποτε μπωλ. Αν δεν φύγει όμως αυτό το πρώτο γυαλιστερό στρώμα και το τρίψεις δεν "κολλάει" καλά μετά όταν είναι να το πιέσεις μέσα σε μπωλ της προτίμησης σου .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Νώντας έγραψε:Το έβαλα στο πήλινο (πορτοκαλί) που πήρα τις προάλλες αλλά ψιλο-κολυμπά εκεί, πας να φορτώσεις το πινέλο και δεν κάθεται σταθερό το σαπούνι. Η εταιρία αναφέρει πως το πήλινο μπωλ που πουλά (€49, Ω Via Barberia) κρατά καλά το σαπούνι αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το μπωλ τους είναι 120mm σε διάμετρο και το σαπούνι είναι κάπου στα 90-100mm. Στο Ελληνικό πήλινο μπαίνει και έχει 1-2mm tolerance με το inner wall.
Αν είναι τόσο μικρή η διαφορά σαπουνιού με το γιαουρτοτσούκαλο μετά από ένα δύο ξυρίσματα θα κολλήσει (πολύ σταθερά και δεν θα ξεκολλάει) στον πάτο και το γύρω γύρω δεν θα σε εμποδίζει, χώρια που σιγά σιγά θα γεμίσει με αφρούς. Έτσι ακριβώς μου έκανε εμένα πιο παλιά το mwf και με μεγαλύτερο διάστημα γύρω γύρω. Τώρα δεν ξεκολλάει και να θέλω αν δεν το κόψω.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”