Pannacrema nuavia verde

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Δημήτρη, τα αρώματα των Nuavia τα συνέθεσαν αρωματοποιοί της πόλης Grasse της Προβηγκίας. Αν έχει διαβάσει το βιβλίο "Το άρωμα" του Γερμανού Patrick Süskind, που κατόπιν έγινε και ομώνυμη ταινία, θα δεις τα σαπούνια αυτά με άλλο μάτι ή μάλλον μύτη.
Απο προσωπική εμπειρία, για οικονομία και ανάδειξη των αρωμάτων προτείνω να μην φορτώνεις απο μέσα αλλά να παίρνεις μικρή ποσότητα, να την απλώνεις και να τη χτυπάς σε μπολ.
Enjoy!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Καλημέρα 1η μέρα που η γρίππη μας αφήνει χρόνους!
Λοιπόν πρώτο ξύρισμα με την πράσινη νουάβια. Feather SS με λεπίδα proguard που έχει ήδη γύρω στα 8-9 ξυρίσματα. Ο οργανισμός εν τω μεταξύ (εγώ δλδ) στην προσπάθεια να γευτεί οσφρητικά τη γλυκάδα αυτή του πράσινου παράδεισου ξεμπούκωσε τη μύτη που είχε ήδη κατάλοιπο ένα πολύ μικρό μπουκωματάκι.
Eρώτημα πρώτο face ή bowl? Αποφάσισα face. Είπα να βάλω τον ασβό το καμένο αλλά το δοκίμασα και τσίμπαγε (τελικά θα μείνει μόνο για κρεμούλες και σπάτουλα στο πρόσωπο όχι σβούρα) και πήρα τελικά το omega το χοιρινό το 10810. Σε όλες τις φάσεις κρύο νερό βρύσης. Είπα να κάνω το ξύρισμα δοκιμάζοντας έτσι την προστασία του σαπουνιού χωρίς κανέναν προστατευτικό παράγοντα. Πχ έβαλα από συνήθεια pre proraso άσπρο και αμέσως σε δευτερόλεπτα το ξέπλυνα. Μουλιάζω το πινέλλο για 3-4 λεπτά και αφού το τίναξα καλά βουρ επίθεση στην πράσινη Ιταλίδα. 40 σβουρίσματα με λίγο πίεση στο μπωλ όπως λένε οι οδηγίες του σαπουνιού (αποδείχτηκε ότι ήθελε λιγότερες περίπου 30). Πλύσιμο προσώπου και σβούρισμα με το πινέλλο και μετά από τα πρώτα σβουρίσματα λίγες σταγόνες νερό στο πινέλλο και συνέχεια.
Παραγωγή αφρού εξαιρετική κυριολεκτικά. Όταν λέμε κυριολεκτικά εννοούμε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ. Και αν υποθέτω είχα ασβό θα ήταν καλύτερα τα πράματα. Δίπλα το πινέλλο και αμέσως άνοιγμα τη σαβέττα. Δεξί μάγουλο και με προσοχή γιατί υπάρχει μια ελια που εξέχει λίγο και αν πιέσεις την τραυματίζει. Παιδιά εγώ με εξαίρεση 4-5 αν θυμάμαι καλά χρόνια που τραβιόμουνα με τις πλαστικές πολυλέπιδες λαμακίες, ξυρίζομαι με DE από τέλος του λυκείου και μετά. Αυτό το πράμα δεν τόχω ξαναδεί. Στο λόγο μου (και χωρίς pre shave) η λεπίδα γλύστραγε πάνω στο δέρμα πως γλυστράει ο σκιέρ σε ομαλό πατημένο χιόνι? Και λίγο λέω.
Απίστευτο!! Αν ήμασταν στην ίδια πόλη θα σας κέρναγα ό,τι γουστάρετε!
Τελικά ΑΨΟΓΟ το πρώτο χέρι ξέπλυμα και συνέχεια δυο τρείς σταγόνες στο πινέλλο και ριπλέϊ. ΚΟΝΤΡΑ σε όλο το πρόσωπο (χωρίς πίεση βέβαια) με πρόθεση να τσεκάρω τη νέα κατάσταση. Ξανά απίστευτο παιδιά. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! Να επισημανθεί η αίσθηση ευφορίας που σου προκαλεί η συγκεκριμένη μυρουδιά και την ονειροπόληση σε λειβάδια πεντακάθαρα και μαγικά... Θα ξαναπώ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
Τους τελευταίους 3-4 μήνες με αφορμή μια ευαισθησία που προέκυψε αυτό ήταν απαγορευμένο. Όταν το δοκίμασα είχαμε ματώματα από ερεθισμό και όχι κόψιμο. Τον τελευταίο μήνα που είχα βγάλει το ΜWF από το συρτάρι τα πράματα είχαν καλυτερέψει σημαντικά. Όχι όμως αυτό που είδα σήμερα. Αψογο όλο το πρόσωπο σε κατάσταση "τζάμι". Και ούτε after shave. Δεν χρειαζόταν και έβαλα μετά από κανα δεκάλεπτο για να τσεκάρω τη διατήρηση του αρώματος. Με μια επιφύλαξη (που θα τσεκαριστεί στα επόμενα ξυρίσματα) ίσως λόγω γρίπης η οποία βέβαια θεωρείται αποδραμούσα αλλά τηνπαίρνουμε υπόψιν. Με μια επιφύλαξη λοιπόν πρέπει να είναι τα πράγματα όπως τα είχε πει ο αντρέας (vavous) Όχι μεγάλη διατήρηση. Ούτε ένταση (αν και πρέπει να ορίσουμε τι σημαίνει ένταση - γιατί βγήκα μισοξυρισμένος να σηκώσω τλφ και μετα από δύο λεπτά ξαναπήγα και μύριζε όλο το μπάνιο παρά το ότι το παράθυρο ήταν ανοιχτό) Μέχρι να βάλω το άφτερ μύριζε αισθητά αλλά εξασθενημένα λίγο. Παίδες το ξαναλέω: προστασία και ενυδάτωση και ποιότητα αφρού-ξυρίσματος εξαιρετική. Κυριολεκτικά από άλλο πλανήτη. Από όνειρο!! Πάνω από το MWF το οποίο βέβαια θεωρείται εξαιρετικό. Είναι αυτό που λέει η pannacrema ότι τα σαπούνια της έχουν λειτουργία πρίν το ξύρισμα (pre) κατά το ξύρισμα και μετά (after shave που δεν χρειάζεται). Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια saponificio varesino ούτε το mdc)
Τέλος πάντων για να μην μακρυγορώ θα τσεκαριστούν όλα αυτά next (και παρα-next και παρα παρα-next time). Kai μετά από λίγο καιρό αρχίζουμε τα υπόλοιπα για δοκιμή.
Βλέπω πάντως με βεβαιότητα ότι (πάλι αυτό που έλεγε ο αντρέας) ότι θα μείνω με τρία σαπούνια στο συρτάρι και μερικά άλλα εξαιρετικά στο ράφι για χρήση πότε πότε για να μην ξεχαστούν.
Tα ξαναλέμε...

Added in 4 minutes 42 seconds:
Vavous έγραψε:Δημήτρη, τα αρώματα των Nuavia τα συνέθεσαν αρωματοποιοί της πόλης Grasse της Προβηγκίας. Αν έχει διαβάσει το βιβλίο "Το άρωμα" του Γερμανού Patrick Süskind, που κατόπιν έγινε και ομώνυμη ταινία, θα δεις τα σαπούνια αυτά με άλλο μάτι ή μάλλον μύτη.
Απο προσωπική εμπειρία, για οικονομία και ανάδειξη των αρωμάτων προτείνω να μην φορτώνεις απο μέσα αλλά να παίρνεις μικρή ποσότητα, να την απλώνεις και να τη χτυπάς σε μπολ.
Enjoy!

Αντρέα το έχω διαβάσει και με είχε ενθουσιάσει, και νομίζω (και πιστεύω φαίνεται από τις οσφρητικές περιγραφές μου) ότι όντως έχω αλλάξει τρόπο που μυρίζω.
Αυτό που λες θα το δοκιμάσω γιατί έτσι κι αλλιώς το τέστ περιλαμβάνει εναλλάξ face leathring - bowl leathering. Στην περίπτωση του μπωλ θα το δοκιμάσω. Και θα το κρατήσω μάλλον (και το άφρισμα στο μπωλ και τον τρόπο)
Ευχαριστώ για μια ακόμα φορά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Συγχαρητηρια mitsos!
διαφωνω ως προς την διαπιστωση ''Πανω απο το MWF...''αλλα δεν θα τα χαλασουμε.σε ολα τα πραγματα υπαρχουν διαφορετικες γνωμες. ;)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μάχο ευχαριστώ. Και φυσικά υπάρχουν διαφορετικές γνώμες και μέσα από την αλληλοκατάθεση και επιχειρηματολογία σιγά σιγά εμπεδώνεται η γνώση. Απλά λέω επειδή τα 5-10 τελευταία ξυρίσματα τα είχα με mwf. Και επειδή έχω την ευαισθησία (πιστεύω πρόσκαιρη) τη γνωστή, το δέρμα μου αποτελεί crash test για σαπούνια και κρέμεες σε αυτό τον τομέα. Έτσι τόνοιωσα. Αυτό θα δείξει μετά από αρκετές φορές Πάντως το πιστεύω. Αλλά σίγουρα θα το πω μετά από καμιά δεκαριά ξυρίσματα. Είδομεν...

Added in 5 hours 22 minutes 32 seconds:
Να πούμε και κάτι που το ξέχασα μπρος στον ενθουσιασμό, και που όλοι λίγο πολύ το έχουμε πει! Είναι απαράδεκτο και είναι όχι ενδεικτικό αλλά αποδεικτικό των προθέσεων του παρασκευαστή, το ότι δεν βγάζει έκδοση refill. Και να με θυμηθείτε, μακροχρόνια θα το χάσει το παιχνίδι (με ό,τι σημαίνει αυτό) εξ αιτίας αυτού. Δεν μπορείς να φορτώνεις ντε και καλά τον πελάτη με ένα κόστος το σαπούνι επί δύο κάθε φορά. Δηλαδή γιατί δεν το φορτώνεις το κόστος άντε και λίγο παραπάνω αλλά να κρατήσει ο χρήστης το μπωλ και να αγοράζει το γέμισμα κάθε φορά στο μισό του αρχικού κόστους? Δέστε την απάντηση που έδωσε η εταιρία σε έναν φίλο από εδώ (δεν θυμάμαι το όνομά του) που παρουσιάζεται σε άλλο θέμα και θα καταλάβετε. Κι ένα άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι οι πολύ μεγάλες συσκευασίες. Προφανώς να σε αναγκάζουνε να χρησιμοποιείς μόνο το σαπούνι τους? Τι να πω?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Για τη σειρά nuavia έχω γράψει την άποψή μου παλιότερα. Καταπληκτικό σε ιδιότητες, δε μου άρεσε η μαλακή υφή του και το άρωμα του. Το blu ήταν και το μόνο που έχω βρέξει. Τώρα που διαβάζω τη περιγραφή σου για το verde Δημήτρη ίσως κάνω τη κίνηση να το δοκιμάσω. ( το 2018 ίσως :P )

Θέλω να σταθώ όμως λίγο στη τελευταία σου παράγραφο. Αναθεωρώντας τις απόψεις μου και κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου, σας λέω πως η πολιτική του Marco μπορεί ν'αποδώσει καλύτερα απ'ό,τι περιμέναμε. Αρκεί να σκεφτούμε ποιό είναι το αγοραστικό κοινό που ενδιαφέρει τη Pannacrema.

Γιατί :

A) Βλέποντας πως ο κύκλος των πρώτων, δεύτερων σειρών απο νέους wet-shavers κλείνει - άνθρωποι που δοκίμασαν ξανά και ξανά πολλά σαπούνια και θέλουν να κατασταλάξουν σε ένα, δύο.

B) Στοχεύοντας σε έναν έμπειρο συνξυριστή που για χρόνια δεν άλλαζε το set-up του και τώρα θέλει να κάνει ένα δώρο στον εαυτό του.

Γ) Έχοντας τη φήμη για να προσελκύσουν έναν νέο στο Π.Ξ. χωρίς να χρειαστεί να περάσει απο σαπούνια και ..σαπούνια.

Δ) Καταλαβαίνοντας πως τα artisan σαπούνια τείνουν να γίνουν μια φούσκα που σε μερικά χρόνια θα ξεφουσκώσει αν όχι να εκραγεί

Ε) Θέλοντας να κρατηθεί αποστασιοποιημένη απο όλη αυτή την άφρονη ζήτηση περισσότερων και περισσότερων σαπουνιών με όλο και καλύτερες ιδιότητες, όλο και πολυπλοκότερα αρώματα.

..και επιθυμώντας να κατέχει μια θέση δίπλα σε ονόματα όπως Tabac ( ναι Τabac ), Boellis, MdC, MWF ( ναι και MWF )

Για όλους αυτούς τους λόγους φέρνω στο μυαλό μου έναν άντρα που φορά για χρόνια το ίδιο άρωμα. Ψωνίζει την ίδια μάρκα πουκάμισα και ξυρίζεται με μία κρέμα / ένα σαπούνι μέχρι να το τελειώσει.

Δεν έχει σημασία αν είναι Prosar ή CF, Αrko ή Βoellis Panama 1924 σημασία για τη Pannacrema έχει πως θα καταφέρει να κάνει πελάτη της αυτόν τον τύπο, γιατί σε βάθος χρόνου γνωρίζει πως ένας τέτοιος wet-shaver θα την ανεβάσει ψηλότερα στα μάτια των παραδοσιακών συνξυριστών.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Ηλια σύμφωνα σε όσα λες εκτός από το Δ.
Και διαφωνώ γιατί α)Ή pannacrema είναι artisan και β)Όσοι έχουν δοκίμασει B&M ξέρουν γιατί οι artisan ήρθαν για να μείνουν και ότι πιο πιθανό είναι να σταματήσει το i coloniali(οπερ και εγένετο) παρά τα stirling.
Επαναλαμβάνω συμφωνώ σε όλα τα άλλα που είπες.Συμπληρώνω δε ότι ή pannacrema εχει 2 σειρές ακριβώς για αυτό το λόγο.Να τραβήξει κόσμο με την οικονομική σειρά και να τον στείλει στην premium-nuavia για το κάτι διαφορετικό.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παντως και τελειωνω(γιατι γινομαι κουραστικος/ ω ναι!) εχω την γνωμη οτι το nuavia/νουαβια σε σχεση με το mwf(και με αρκετα ακομα σαπουνια) εκει που υπερτερει ειναι στο αρωμα και στην δημιουργια αφροκρεμας. πιστευω οτι δεν υπερτερει ουτε σε προστασια αλλα ουτε και σε μεταξυριστικη περιποιηση.εκει εχω την αποψη(YMMV) οτι to mwf δινει ρεστα(τα βλεπω :d ).
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τηλέμαχε, πιστεύω πως η Pannacrema δεν ακολουθεί τη φιλοσοφία των αμερικάνικων artisan, γι 'αυτό αν είμαι σωστός δε θα δούμε περισσότερα απο αυτά τα τρία αρώματα στη σειρά nuavia. Έχω την εντύπωση πως θ'αφήσουν τη S.V. ως αντίπαλο δέος των Β&Μ ( για παράδειγμα ) και εκείνοι θα επικεντρωθούν σ'αυτά που έγραψα παραπάνω.

Όσο αφορά το Δ... Artisan και artisan φίλε μου. Αν συνδιάσεις το Δ με το Ε, ίσως συμφωνήσεις εν μέρη.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Λοιπόν παίδες πράξη ΙΙ
Σήμερα το δεύτερο ξύρισμα με την πράσινη Ιταλίδα. Τα ίδια και πολύ καλύτερα από την πρώτη φορά. Και λέω πολύ καλύτερα γιατί η μύτη έχει ξεμπουκώσει τελείως.
Ο αφρός εξαιρετικός σε όλες τις φάσεις δημιουργίας του. Πάλι με face leathering ξεκίνησα, πάλι με κρύο νερό, μούλιασμα το πινέλλο - τίναγμα σβούρισμα στο ανοιχτό μπωλ και μετά κατά τα γνωστά στο πρόσωπο. Ξύρισμα τώρα με gillette fatboy wilkinson blade και με ρύθμιση 5. Ρε παιδιά δεν περιγράφεται το γλύστριμα του ξυραφιού. Νομίζεις ότι η μηχανή είναι ακίνητη αν κλείσεις τα μάτια. Μόνον τον πολύ απαλό ήχο του κοψίματος των τριχών. Και ένα δεύτερο χέρι κόντρα πάλι σε όλο το πρόσωπο. Ερεθισμός κανένας.
Και τώρα στις μυρουδιές τις εναλλασόμενες που συνέχεια φέρνει στο προσκήνιο της μύτης το μυαλό που τρέχει και κάθε στιγμή δίνει διαφορετική ερμηνεία στην πράσινη θεΙκή ροή προς τα αισθητήρια νεύρα της μύτης. Ουράνια πράματα και μυρουδιές που σίγουρα μυρίζουν οι θεοί.
Και για τεστάρισμα της διάρκειας με πιο καθαρή από προχθές μύτη έβαλα αμέσως καπάκι after shave fine σανταλόξυλο και menthol. Iσχυρή μυρουδιά που καπελώνει σχεδόν αμέσως τη νουάβια. Μάλλον όμως όπως συμπεραίνεται από παρακάτω είναι γιατί η μύτη μέσα στη διαδικασία του ξυρίσματος έχει "εγκλιματιστεί" και συνηθίσει την μυρουδιά του σαπουνιού και το σανταλόξυλο έρχεται σαν καινούργιο και κυριαρχεί προσωρινά. Μετά από λίγο (γύρω στα 30 λεπτά) όταν η μύτη συνηθίζει τη νέα κατάσταση οσμών, αρχίζει σιγά σιγά να σκάει μύτη πάλι η νουάβια. Απόλαυση θεϊκή και κάθε φορά ανεπανάληπτη. Και στη συνέχεια μετά καμιά ώρα περίπου όταν η κυρίαρχη (πλέον) νουάβια και το σανταλόξυλο αρχίζουν (το σανταλόξυλο έχει σχεδόν εξαφανιστεί) να αποχωρούν η Ιταλίδα είναι παρούσα. Σε εξωτερικό χώρο (έχει σημασία) σηκώνω το πάνω χείλος και το μουστάκι ακουμπάει τη μυτη μυρίζει ξεκάθαρα παράδεισο. Αυτό κρατάει ώρα. Και μετά από 2-3 ώρες μπορεί και παραπάνω τρίβεις το τζαμένιο μάγουλο με το δάκτυλο, και φέρνοντας το δάκτυλο στη μύτη η θεϊκή μυρουδιά είναι παρούσα. Εντυπωσιακό!! Εμένα έτσι μου φαίνεται.
Λαμβανομένου υπόψιν ότι (όπως οι πάντες λένε) ότι το πράσινο έχει τη μικρότερη διάρκεια, φαντάζομαι τι θα γίνει σε αυτόν το τομέα με τα άλλα δύο. Και πάλι είδομεν.
Παιδιά το επόμενο ξύρισμα μεθαύριο με feather ss και bowl leathering και χωρίς καθόλου άφτερ σέϊβ.
Κάτι άλλο να σημειώσω εν μέρει άσχετο, στην ενδιάμεση μέρα κάνω αφρό με το καψαλισμένο μικρό simpsons και κάνω σβουρα στο πρόσωπο με τον αφρό. Το πινέλο τσιμπάει (επειδή έχουν καεί οι άκρες των τριχών) και μετά από λίγα λεπτά το τσίμπημα αυτό γενικεύεται από μόνο τουσε όλο το καλυμένο με αφρό πρόσωπο. Σαπούνια ότι έχει το "μαγαζί". Η μόνη περίπτωση ποηυ το τσίμπημα δεν γενικεύεται είναι με τον αφρό του mwf και της nouavia. Μικρή μεν αλλά αισθητή και χωρίς περιθώρια λάθους εκτίμησης η υπεροχή της νουάβια.Και ας διαφωνήσει πάλι ο Μάχος.
Επόμενες εντυπώσεις μεθαύριο...
Και σαν υστερόγραφο και παρά το ότι είναι ελαφρά off topic να σημειώσω την υπεροχή της feather SS.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Είχαμε άλλη μία επανάληψη της μαγικής τελετουργίας μέσα σε μυρουδιές και όνειρα μεσημεριάτικα. Χάρμα όχι μόνον όσφρησης αλλά όλων των αισθήσεων.
Ανακεφαλαιώνοντας λέμε για μυρουδιά θεία (πως τα καταφέρνει να είναι τόσο "ερεθιστική" του νου, ούσα ελαφριά κατ ουσίαν?) Είμαι σίγουρος (λέμε τώρα) ότι θα είναι από τα πράγματα που θα θυμάμαι στην άλλη ζωή! Συνειρμικά (αλήθεια το λέω δεν είναι καθόλου μα καθόλου υπερβολή) σου φέρνει στο μυαλό διάφορα που σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν είσαι σε όνειρο ή όχι. Ρυάκια με φρέσκο πράσινο στις όχθες τους και νεράϊδες να ραντίζουν τον τόπο με μαγικές μυροουδιές που σου πάνε την διάθεση στο ζενίθ. Ευχαρίστως θα αγόραζα κολώνια αν υπήρχε ακριβώς στο άρωμα αυτό.
Περιμένεις πως και πως να έρθει η ώρα για σαπουνάδα. Έφτιαξα και μία (σε χρόνο ανύποπτο και νεκρό) που την πασάλειψα στα χέρια και στο πρόσωπο για κανα δεκάλεπτο. Το αφεντικό τρελλάθηκε!!! χαχαχαχαχαχαχα
Όμως δεν κρατάει στα όρια (που λένε) ότι κρατάνε οι άλλες δύο. Αυτό είναι σίγουρο. Αλλά εδώ υπάρχει μια δυσκολία στην "μέτρηση" επειδή (κυρίως) η μύτη συνηθίζει σε καμιά δεκαριά λεπτά και σου φαίνεται ότι δεν... Μπήκε η γυναίκα μου μέσα στο μπάνιο όταν είχα τελειώσει είχα πλύνει πινέλλα, πρόσωπο και μπωλ και δεν είχα βάλει άφτερ σέϊβ και κοιταζόμουν στον καθρέπτη ψάχνοντας οπτικά για κοκκινίλες (μάταια) και με το μπωλ κλειστό και μου λέει τι ωραία μυρουδιά είναι αυτή? Θυμίζει άνοιξη!!!! Ενώ εμένα δεν μου μύριζε σχεδόν τίποτα! Εδώ υπάρχει βέβαια το τεστ του μουστακιού που το σηκώνεις με το πάνω χείλος και το πας πάνω στα ρουθούνια της μύτης. Έτσι κι αλλιώς όμως (πρέπει να) υπολείπεται των άλλων δύο. Είδομεν...
Κι ερχόμαστε τώρα στο δυνατό σημείο, στο ατού το ακαταμάχητο και αδιαμφισβήτητο. Που την έχει κάνει leader σ'αυτόν τον τομέα. Την προστασία του δέρματος και την ποιότητα του αφρού. Παιδιά αν δεν το δει κανείς δεν το πιστεύει. Adjustal μηχανή στην πιο επιθετική της ρύθμιση και στα επίπεδα μέρη του προσώπου γλυστράει σαν τα πέδιλα του χορευτή κλασσικού χορού στο παγοδρόμιο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! Βέβαια αυτό εγκυμονεί τον κίνδυνο να σε κάνει να πάρουν τα μυαλά σου αέρα και να μην υπολογίζεις τίποτα και να την κάνεις τη στραβή. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι η κορυφαία προστασία σε όλον τον κόσμο και ever! Kαι μην βρεθεί κάποιος να πει ότι πως είναι δυνατόν να το λες αυτό όταν δεν έχεις δοκιμάσει ούτε το 1/3 των σαπουνιών-κρεμών που υπάρχουν! Ξέρετε όμως κάτι? Είναι σα να βλέπεις κάποιον 4 μέτρα ύψος και να λες δεν μπορώ να τον ονομάσω τον ψηλότερο άνθρωπο του κόσμου γιατί απλά δεν έχω δεί όλον τον γήινό πληθυσμό!! Λογικό (?) ακούγεται...
Απ' ότι λένε είναι στα χνάρια των άλλων δύο στον τομέα αυτό. Θα το τσεκάρουμε κι αυτό. Εν καιρώ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”