Pannacrema nuavia verde

sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

sperman έγραψε:υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ για αυτη την σειρα σαπουνιων
Εννοούσα σχετικό ειδικά με το verde.

Added in 3 minutes 22 seconds:
mitsos έγραψε:Σ'ευχαριστω πολυ και ειλιμρινα. Παραγειλα το κοκκινο και το πρασινο. Σε μερικες μερες θα τα εχω.
Το ερωτημα που διατυπωνεται απο τους περισσοτερους εδω ειναι : τι θα τα κανω τοσα σαπουνια! Πρεπει μολις σωνονται ουτε μεχρι τη μεση και πανε στο μπανιο η στο νιπτηρα! Εκτος απο
Εκτός από τα πανάκριβα και εξαιρετικά που όταν πάψουν να μυρίζουν όπως μυρίζαν τα κρατάς να τα βλέπεις σαν κομμάτι της ιστορίας σου της ξυριστικής και φυσικά τα αντικαθιστάς αν αυτό είναι εφικτό.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φυσικα και υπαρχει σχετικο θεμα για τα verde - αυτο που ανοιξες και ειμαστε τωρα. Περιμενουμε φωτογραφιες και κριτικη μολις το δοκιμασεις ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ηρακλή εννοούσα ότι δεν υπήρχε και γι αυτό το άνοιξα. Εν αναμονή...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μόλις πήρα το δέμα από την courier. Kαι με πέτυχε με πυρετό και βήχα. Παρόλα αυτά η χαρά δεν περιγράφεται. Πιο κάτω θα δώσω φωτό. Και από αύριο θα αρχίσω 4 ξυρίσματα με το πράσινο μέρα πάρα μέρα με την ss. Kαι πινέλο χοίρο ή ασβό. Θα δω. Και διαδοχικά ένα ξύρισμα με face lathering και ένα με bowl lathering. Μπας και δούμε τίποτα. Τι να δούμε δηλαδή... Είναι που λένε χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλε, ή ακόμα καλύτερα τον λύκο τον βλέπουμε τον ντορό ψάχνουμε?
Μέχρι στιγμής και εκτός ξυριστικής εμπειρίας (που θα την καταθέσω σε μερικές μέρες προσπαθώντας με κάθε μέσον για την όσο δυνατόν αντικειμενικώτερη παράθεση στοιχείων μερικές φορές μετρήσιμων) το πράγμα εξελίσσεται εντυπωσιακά. Συσκευασία πολυτελής και στιβαρή (θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη) Τα μπωλ θα μπορούσαν να ήταν και καλύτερα. Βέβαια ο Ιταλός στην προσπάθεια (πιστεύω) να πείσει για την αγνότητα και το χειροποίητο του όλου πράγματος έκανε το χρώμα στο μπωλ (προσπάθησα να το αποδώσω φωτογραφικά με όσο δυνατόν περισσότερη πιστότητα επέτρεπε ο πυρετός) να θυμίζει σε μερικές μεριές βάψιμο με το χέρι κυκλαδίτικων σταμνιών ή ακόμα πιο καλά αρχαίων αγγείων χρωματισμένων.
Και κάθε ένα συνοδευόταν με κάρτα που ξεκινούσε με το dear Dimitris! (το dimitris χειρόγραφο) και περιείχε οδηγίες για το ξύρισμα και την παραγωγή αφρού.
Μέχει εδώ όλα μέσα σε φάσμα επιτρεπτών "τιμών". Ε ρε και ανοίξεις τα καπάκια και πλησιάσεις μύτη είναι σαν να ανοίγεις την πόρτα του παραδείσου. Παιδιά δεν λέω ψέμματα με το που άνοιξε το παράθυρο ο οδηγός να μου το δώσει από το ανοιχτό παράθυρο μου μύρισε. Και στο σπίτι στο δέμα με το που έκοψα τις ταινίες ήρθαν οι μυρουδιές.
Πάμε τώρα στο πράσινο για το οποίο άνοιξε το θέμα. Ουράνιο πράμα αυτή η μυρουδιά!!! Αλήθεια!!! Προσπάθησα με τη μύτη κοντά να διακρίνω μυρουδιές. Κυριαρχεί το πεύκο και γύρω γύρω ένα μπουκέτο από ότι πράσινο υπάρχει σε ένα δάσος την άνοιξη με κυρίαρχο το πράσινο στοιχείο. Όλα μαζί δεμένα με ένα πλέγμα πολυτέλειας (είναι αισθητή, πολύ αισθητή η πολυτέλεια στη μυρουδιά) που ξεφεύγει από δασος αυτό καθαυτό. Διέκρινα μετά από λίγο και όχι σε πρώτη γραμμή αλλά στα μετόπισθεν, μυρουδιά πεύκου και πολύ αδιόρατα ίχνη ρητίνης η οποία όμως δενει και ακολουθεί τη μυρουδιά του φύλλου, βρεγμένα από βροχή. Όχι με την χαρακτηριστική μυρουδιά του βρεγμένου χώματος ή ξερού χόρτου αλλά βρεγμένο φύλλο την άνοιξη που είναι πλήρη (τα πράσινα) χυμών. Και έχει κατορθώσει ο αρωματοποιός και την περνάει έξω αυτή την οσμή. Αδιόρατα όμως σαν ένα στοιχείο από τα χίλια του θεϊκού μπουκέτου Επίσης ακόμα πιο πίσω (εδώ ίσως να κάνω και λάθος με κυρίαρχο αίτιο την κούραση του πυρετού) που πρέπει με επιμονή και υπομονή να το προσπαθήσεις είδα μυρουδιά από ιονισμένον αέρα μεά από καταιγίδα. Όλα αυτά συνοδεύουν με πίστη και φανατισμό την συντριπτικά κυρίαρχη φρεσκάδα των πευκόφυλλων και ελατόφυλλων (δέστε μία μάκρο φωτό που έχω ανεβάσει θα την ανεβάσω κι εδώ για να δώσει μια διαισθητική μυρουδιά).
Κλείνεις τα μάτια και στην προσπάθεια να το ρουφήξεις όλο αυτό βάζεις και μότσαρτ ή βιβάλντι πλησιάζοντας τη μύτη στο ανοιχτό μπωλ και αισθάνεσαι αμέσως ότι είσαι μέσα στο όνειρο νεραϊδοβρέφους. Και ψάχνεις νοητικά τον μαγικό τρόπο να μπορέσεις αυτό όλο (για να μην χαθεί έξω στον αέρα ούτε ίχνος) να το πάρεις ενδοφλέβια να τόχεις.
Αν όλο αυτό φαίνεται και στον αφρό και διατηρείται και μετά που γράφουν αρκετοί ότι και aftershave να βάλεις μετά από λίγο ξαναβγαίνει πάνω, αν λέω γίνεται και έτσι "την κάτσαμε τη βάρκα". Μένεις με αυτό το σαπούνι μόνο και μάλιστα μπορείς να βρείς κανένα διαλυτικό άοσμο ή ίσως με νερό να πάρεις ένα μέρος του σαπουνιού σε υγρή μορφή να το κάνεις κολώνια (λέμε τώρα καθ υπερβολή).
Να σημειώσω τέλος ότι (για το πράσινο μιλάμε) είναι πολύ μαλακό, και πιστεύω ότι αν κάνεις αυτό που λέει ο φιλάρας που με λέει και dear Dimitris στις οδηγίες lathering ότι περνάς δηλαδη σαράντα φορές με βρεγμένο και στραγγισμένο πινέλο γύρω γύρω, θα σωθεί πολύ γρήγορα.
Όλα αυτά ήταν παρατηρήσεις επί χάρτου. Περιγραφή της "μάχης" και των παραμέτρων της μετα από λίγες μέρες. Την καλησπέρα μου και περαστικά μου.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Καλοξύριστο
...και κάτι άκουγα οτι το πράσινο μυρίζει μαρούλι και σαλάτα,αλλά η δική σου περιγραφή μου το ανατρέπει.Και από ότι κατάλαβα μυρίζει σαν φουζέρ.Πράσινο,δασόδες και τα συναφή.Και μόλις είδα και το l&l tsm fougere και έχω ανάψει.
Θα κρατηθώ όμως!

Καλοξύριστα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να γράψω δύο καλά λόγια για τους Ιταλούς (marina/pannacrema). Αποστολή αστραπή και παρά το ότι το μπλε παραγγέλθηκε μετά μπήκε στο ίδιο δέμα για να μην χρωθώ έξοδα αποστολής. Από το mdc ακόμα περιμένω απάντηση να μου πουν αν δέχονται χρεωστική κάρτα.... Ή από το δώρο το boellis panama δεν έχουν απαντήσει ακόμα τόσες μέρες αν διατίθεται version refill. Tην απορία αυτή την απαντήσαμε μεταξύ μας εδώ.

Added in 3 minutes 57 seconds:
rhtoras έγραψε:Καλοξύριστο
...και κάτι άκουγα οτι το πράσινο μυρίζει μαρούλι και σαλάτα,αλλά η δική σου περιγραφή μου το ανατρέπει.Και από ότι κατάλαβα μυρίζει σαν φουζέρ.Πράσινο,δασόδες και τα συναφή.Και μόλις είδα και το l&l tsm fougere και έχω ανάψει.
Θα κρατηθώ όμως!

Καλοξύριστα...
Ευχαριστώ. Να τονίσω ότι αυτό το πράσινο δασώδες ξεγελάει λεκτικά και παραπέμπει σε βαριές μυρουδιές δάσους μούχλες κλπ κλπ. Τίποτα από αυτά. Ενώ το αντικείμενο είναι εξ ορισμού βαρύ το δίνει ο Ιταλός σαπωνοποιός με μια αλαφράδα πρωτόγνωρη και ανέλπιστη χωρίς να χάνεται ούτε γραμμάριο από το μεγαλειώδες της βάσης της μυρουδιάς. Εγώ το θεωρώ κατόρθωμα να εισπράτεις όλο ατό το πακέτο λες και προέρχεται από ...κήπο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Δηλαδή ας το πούμε δεν κινείται προς την κατεύθυνση του pino silvestre αλλά προς κάτι πιο δροσερό στυλ coolwater στο πιο πράσινο.
Με ιντριγκάρει αυτό και θα προσπαθήσω να το μυρίσω για να δώ τι μέρος του λόγου είναι.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αν ημασταν στην ιδια πολη θα το εφερνα στον καφε.
Αυτο που ειπες για το silvestte ειναι ετσι οπως το λες. Παντα κατα τηνδικη μου μυτη.
"Aut viam inveniam aut faciam "
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

περαστικα,πολυ ωραια η περιγραφη του αρωματος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”