The shaving shop-Emerald moss...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Εικόνα
Η στιγμή που όλοι περιμέναμε-τε.Το εν λόγω σαπούνι φτιάχνεται από την soap smooth(πρώην seifenglatt) για λογαριασμό του the shaving shop(shavingshoponline.com).
Το σαπούνι υποτίθεται οτι είναι βασισμένο στο sir irisch moos άρωμα.Βέβαια επειδή το στίκ με το aftershave και την κρέμα ΔΕΝ έχουν 100% ίδιο άρωμα δε θα έλεγα οτι βασίζεται στο στίκ!
Το άρωμά του βασίζεται στο aftershave.Είναι δροσερό,κολωνάτο και πρασινωπό και σίγουρα έχει μια υποψία γλύκας όσο περνάει η ώρα.Είναι κάπως πρασινολιβανάτο αν αυτό για σας βγάζει κάποιο νόημα.Διακρίνω τόσο το oakmoss όσο και το γαρύφαλλο,το δενδρολίβανο,το γεράνι κ.λ.π
Η έντασή του είναι γύρω στο 6 με 7 σε μια κλίμακα με άριστα το 10.Είναι έντονο μα όχι ενοχλητικό.Αυτό σημαίνει πως μπορείς να το διακρίνεις αλλά σε καμία περίπτωση δε σε μπουχτίζει.
Όταν ανοίγουμε το πολύ ομορφο καπάκι,με την αδιάβροχη γυαλιστερή ετικέτα,το σαπούνι έχει μαλακή υφή.Είναι λίγο πιο μαλακό από το cella,κάτι που το καθιστά ιδανικό για χρήση με συνθετικά και άλλα μαλακά ή floppy πινέλα.
Με πολύ λίγες στροφές(στην περίπτωση μου 5-6) μπορεί να βγάλει αφρό για 2+ χέρια.Τραβάει το νεράκι του αλλά όχι όσο ένα triple milled σαπούνι.Ο αφρός είναι πηχτός και καλυπτικός αν και επειδή έβαλα αρκετό νεράκι σε κάποια σημεία ψιλοστέγνωσε σχετικά γρήγορα.
Στη φωτογραφία που παραθέτω σας δείχνω τι έμεινε στο πινέλο μετά από ένα πέρασμα.Φωτογραφία του μπώλ δεν έχω διότι κάνω facelather τις περισσότερες,αν όχι όλες τις φορές που ξυρίζομαι.
Μετά το ξύρισμα το πρόσωπο ήταν λείο και απαλό όμως όχι στο βαθμό του mitchell's wool fat.
Σε κάθε περίπτωση είναι μια αξιόλογη και προσεγμένη αγορά ειδικά αν σας αρέσει το εν λόγω άρωμα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27377 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Τα δυο τρία Soap Smooth που δοκίμασα δεν με κέρδισαν. Ωραία δυνατά αρώματα αλλά όχι απο τα κορυφαία σε ιδιότητες.

Άσχετο:
Ξέρει κανείς αν ο mr. shavingshoponline Peter Charcalis είναι Ελληνικής καταγωγής όπως υποδεικνύει το επίθετο και η φάτσα του; Γιατί κάπου τον άκουσα να λέει ότι ο παππούς του ήταν απο την Καλαβρία της Ιταλίας. Ίσως βέβαια να είναι από την γραμμή της μητέρας του. Απλή περιέργεια, νομίζω ότι θα επιβιώσω και χωρίς αυτή την γνώση.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Με προβληματιζει οτι ειναι πολυ μαλακο.

Αν ελθει Ελλαδα ισως παρω ενα. Αλλα 30 ευρω λογω μεταφορικων δεν δινω. Τα varesino βαλαν τον πηχη ψηλα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Δεν ξέρω αν είναι Έλληνας ο peter charkalis,πιθανό είναι όμως.
Το σαπούνι δεν είχε 30€ μεταφορικά...Για 2 σαπούνια πλήρωσα 48€ δηλαδή περίπου 24€ ανα σαπούνι.
Περίπου όσο κάνει και ένα varesino από Ελλάδα να έρθει σπίτι μου.Με μια μίνι ομαδική αυτό λύνεται ακόμα πιο πολύ.
Σίγουρα τα Varesino έχουν βάλει τον πήχη ψηλά και εγώ σίγουρα προτιμώ τα triple milled σαπούνια για πολλούς λόγους αλλά αυτό το άρωμα δεν μπορούσα να το έχω αλλιώς.Μιλάμε είναι και πολύ άρωμα λέμε.Καθέ λίγο και λιγάκι ανοίγω το ντουλάπι να το μυρίσω!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Τηλεμαχε εννοουσα με τα μεταφορικα για 1 σαπουνι.
Του ειχα στειλει email.
Αν παιξει ομαδικη βλέπουμε.

Κατα τα αλλα, φουζερ ολε!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”