Wars Classic shaving cream

Απάντηση
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Λοιπόν Γιάννη και φίλοι, η Wars Classic shaving cream έχει γίνει πολύ τακτική στο roatation των κρεμώνε μου.
Πρώτα θέλω να παραθέσω τα συστατικά από το σωληνάριο (65γρ):

Ingredients: aqua, stearic acid, potassium hydroxide, coconut oil, sorbitol, sodium hydroxide, parfum, sodium borate, cellulose gum, sodium metasilicate, benzyl benzoate, benzyl salicylate, citral. hydroxy-citronella, linalool.

Ακόμα και αυτοί που δεν σκαμπάζουν αρκετά βλέπουν ότι έχει έναν αριθμό τεχνητών αρωμάτων: τα benzyl- είναι κυκλικοι (ή "αρωματικοί") υδρογονάνθρακες, το "parfum" επίσης. Είναι γνωστό πάντως ότι έτσι φορμουλάρονται(<-yeah, baby!) οι πιο πολλές κρέμες ξυρίσματος με λίγες εξαιρέσεις.

Η κρέμα είναι πολύ ευκολοδούλευτη με κάθε πινέλλο (εσύ πάλι μη βάλεις κανένα Ω48, αμαρτία είναι κι' ας είναι φτηνή) και θέλει μικρή σχετικά ποσότητα για να δώσει σταθερό αφρό μέχρι μαρέγκα, αλλά δεν κρατάει αρκετό νερό μέσα στον αφρό (βγαίνει σταθερός αλλά θα μπορούσε να είναι πιο νωπός θέλει "μαρτύριο σταγόνας" για να έρθει σωστά). Γενικά είναι πλούσια σε φυτικό λίπος (αλά Adelco, Kolynos, Prosar κτλ "παλιές φόρμουλες") και είναι προστατευτική κατά τη διάρκεια και μετα. Προσφέρεται άριστα για super και uberlather...Δεν κολλάει στο πετσί (εντούτοις ενυδατώνει), ούτε αφήνει άσπρο υπόλειμμα πάνω στα hardware....

To άρωμα της είναι κάπως συθετικό αλλά πολύ ισορροπημένο και μοναδικό: το σανδαλόξυλο με τόνους σιτρονέλλα είναι βασικά στοιχεία του.
Είναι καθαρό και αυστηρό και παλιομοδίτικο κάπως. Κάποιοι το παρομοιάζουν με το Eau Savage (δεν το ξέρω από προσωπική χρήση).



Αυτά, και καλό ΣαββατοΚύριακο έβρι μπάντι!!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

:text-goodpost:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Goos post, αλλα γιατί εδώ όμως κι όχι σε δικό του νήμα; Δεν είναι ντροπή ρε παιδιά, τα 'λεγα και χθες.
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Συμφωνώ απολύτως, το σκέφτηκα και εγώ.

Όμως όταν γίνεται mention όπως μου έκανε ο foxtrot, αναγκαστικά μένει η συζήτηση στο ίδιο thread.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28005 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Σωστά τα λέει ο Roadrunner παραπάνω.
Μπορεί κάποιος διαχειριστής να το μεταφέρει στην σωστή ενότητα σε δικό του thread και να σβήσει από εδώ τα posts ?
Μπορεί να γίνει και από τον Αγγελο ή από μένα με παράθεση....
Γιάννης
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Ορίστε και μια σελίδα με κριτικές και βαθμολογίες για τη Wars από το έγκριτον Β&Β, αν ενδιαφέρεστε, κύριοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”