Geo F Trumper Spanish Leather

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mετά το σημερινό μου ξύρισμα έψαχνα στο forum για να βρώ το θέμα της GFT Sp.L. και να προσθέσω τις εντυπώσεις μου όμως περιέργως δε το έβρισκα. Η πρώτη μου επαφή με κρέμες της GFT ήταν πριν λίγους μήνες, απο το sample της Sandalwood που μου είχε χαρίσει ο Γιάννης ( iogi ) και οι εντυπώσεις μου τότε θετικότατες. Έχοντας εστιάσει τη προσοχή μου τον τελευταίο καιρό στα σαπούνια αλλά και απέχοντας απο τις κρέμες και απο την αγγλική σχολή των 3Τ γενικότερα, είχα κλείσει πόρτες.
Περισσότερο απο παρόρμηση απάντησα στο πωλητήριο του Κωνσταντίνου και πήρα την Spanish Leather.
Νομίζω πως θα ήταν άδικο αν δεν της δίναμε λίγο δικό της χώρο ανάμεσα στις τόσες κρέμες και στα σαπούνια για τα οποία έχουμε συζητήσει.
Ο Γιάννης ( iogi ) στη συνάντηση με είχε προϊδεάσει θετικά και όταν ο παλιός σου λέει " Εσένα θα σου αρέσει ", αυτό κάτι σημαίνει.

Σήμερα λοιπόν έκανα το λάθος να τη δοκιμάσω. Βρέχω το πρόσωπο, βάζω λίγη ποσότητα στο δάχτυλο και...

" Όχι ρε γμτ ! Λες να ; Πάει το rotation των δύο σαπουνιών και δε θέλω τέτοια τώρα που μπήκα σε πρόγραμμα ! "

Μαρκάρω μερικά σημεία στο πρόσωπο και στο λαιμό και ξεκινώ το facelathering...

" Ωωωω να σου.. :shock: ! " Πού ήσουν εσύ τόσο καιρό ;!

Χρόνια έγραφα πως ό,τι καλύτερο έχω μυρίσει απο την εισοδό μου στο π.ξ. ήταν το Crabtree & Evelyn Sandalwood, όμως αυτό μέχρι σήμερα. Καλωσόρισες Geo F Trumper Spanish Leather ! Καλώς σε βρήκα και πάλι Atkinsons Sandalwood bar soap !
Eίναι τόσο ξυλώδες που απορείς πως δε το ονόμασαν Sandalwood και ταυτόχρονα τόσο soapy που νομίζεις πως πήραν ένα Παπουτσάνης Μusk μοσχοσάπουνο και το έκαναν αλοιφή για το ξύρισμα.
Πιάνω αμέσως αμέσως το πατσουλί (;) και στο βάθος ίσα που να τσιμπάει λίγο το γαρύφαλλο (;) - ευτυχώς τόσο δα ! -
και τι όμορφα που δένουν τα αρώματα μεταξύ τους. Χωρίς να σε αρπάζουν απο τη μύτη είναι ξεκάθαρα αρρενωπά, ξεκάθαρα soapy, ξεκάθαρα retro.
Στα συστατικά φορτωμένη, κρέμα γαρ αλλά στην αίσθηση φιλική και στο ξύρισμα απροβλημάτιστη.
Εικόνα
Mία ποσότητα ίση με γραμμή οδοντόκρεμας πάνω στην οδοντόβουρτσα μου άφησε αφρό παχύ και εξόχως αρωματικό για τέσσερα περάσματα ( με το συνθετικό )
Εικόνα
Mαθημένος απο την GFT Sandalwood βλέπω πως η κρέμα αποδίδει όπως μάλλον όλες οι GFT . Eυχαριστημένος λοιπόν και σε αυτό τον τομέα, ευχαριστημένος που μπορώ να την ξαναβρώ στην Ελλάδα και λυπημένος που το ομώνυμο aftershave δεν έρχεται στα μέρη μας.

Νέα είσοδος στο δικό μου top σήμερα με την Spanish Leather.
Ωραιότατο ξυλώδες, soapy, retro άρωμα. Σταθερή σε απόδοση και απροβλημάτιστη στο ξύρισμα αλλά με συστατικά που θα κάνουν κάποιους να της γυρίσουν τη πλάτη ( κακά τα ψέμματα τα σαπούνια και ειδικά τα artisan υπερέχουν σαφώς σ'αυτό το σημείο ) και με τη σειρά να μη βρίσκει την υποστήριξη των ομώνυμων - όμως ακριβών - προϊόντων ( asl και edc ) στην Ελλάδα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

στο θεμα του αρωματος συμφωνω και επαυξανω.ισως η πιο ομορφη αρωματικα κρεμα που εχω μυρισει.η αντιστοιχη κολωνια πρεπει να ναι πολυ καλη.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραία περιγραφή Ηλία αρωμάτων και απόδοσης - αφρισμού. Τελικά εχθρός του καλού το καλύτερο... Μετά φτιάχνεις τα top (5 - 10 κλπ)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Εγώ που δεν κατάλαβα τελικά που βρίσκουμε την κρέμα αυτή, σε ποιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα?
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Η trivial πληροφορία της ημέρας. Έχω τη γνώμη πως το άρωμα Τabac απο τη σειρά Αromatics των αφρόλουτρων/σαπουνιών του Παπουτσάνη είναι το κοντινότερο, μη πω πανομοιότυπο με το άρωμα του S.L.
Είχα πεί αρχικά πως μοιάζει με το Musk του Παπουτσάνη ( είχες δίκιο Γιάννη ) αλλά τελικά το αποφάσισα. Eίναι Τabac ! Εσείς τι λέτε ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν και με μία μόνο δοκιμή, δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Δεν νομίζω οτι ξεφεύγει από την πεπατημένη των 3Τ, όπως για παράδειγμα η St. James of London.

Ναι μεν αφρίζει εύκολα, αλλά έχει μονίμως την τάση να ξεραθεί στο πρόσωπο. Από λίπανση και μεταξυριστικές ιδιότητες, μέτρια έως καλή.

Στα συν, θεωρώ το γεγονός οτι σε κάθε προσθήκη νερού, αναδύεται αυτό το υπέροχο άρωμα. Το άρωμα πάλι, μου φάνηκε ελαφρώς διαφοροποιημένο σε σχέση με τα αντίστοιχα ASL και Cologne. Τουλάχιστον με τις πρώτες νότες αυτών.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”